Abychom se dozvěděli více, požádali jsme předsedu I. plaveckého klubu otužilců Praha, který je nejstarším a největším otužileckým klub v České republice pana Tomáše Prokopa o rozhovor.


Prý jste se k otužování (zimnímu plavání) dostal jak slepý k houslím, když Vás vyhecoval kamarád…

To je pravda, už jsem se sice nějaký ten rok sprchoval studenou vodou, ale pak přišla výzva od kamaráda – a tedy na počátku přímo plavání v ledové vodě byl letní hec, že na Vánoce půjdeme plavat k Národnímu divadlu v Praze do Vltavy. On to nakonec vzdal, mně tak ale otužování zásadně vstoupilo do života. Mojí první oficiální otužileckou akcí byl Memoriál Alfreda Nikodéma v roce 1998.Jak se z “obyčejného člena” stane člověk předsedou klubu?

To tak nějak vyplynulo. Předchozí předseda to dělal 10 let, potřeboval si už odpočinout. Tehdy nás bylo v klubu jen asi padesát, žádná dlouhá fronta na funkci nebyla. Ono to asi víc bere, než dává, jinak to nejde, než to dělat “s radostí jako koníčka”. Byl jsem už pár let ve výboru klubu, tak jsem věděl, do čeho jdu, a toho předsedování jsem se chopil. To byl rok 2003 – a mimochodem, teď už nás je víc než 220.


Byla Vám napoprvé zima, když jste šel do Vltavy?

Nejen napoprvé. Otužilci ten chlad jen umí snášet, ne že by ho nevnímali.


Nejhorší je asi zima na hlavu, jak to otužilci řeší?

Hlavu vlastně neotužíte. Není na ní žádná vrstva, která by ji chránila. Proto je podle otužileckých pravidel i povoleno mít neoprenovou čepičku. Ale stačí ten chlad na obličej, hodně lidí hlavu vůbec nepotápí. Já jsem prvních 10 let hlavu také v podstatě nepotápěl – ale pak to najednou šlo.


Vadí otužilcům, když je jaro nebo léto?

Ani ne, bereme to tak, jak to přijde. Ono to “jaro a léto” ve vodě ani není moc znát – Vltava má teď stále kolem 4 °C, většina jiných otevřených vod ještě méně. Takže ve vodě odpovídajíc ročnímu období řádně panuje zima.


Komu byste otužování doporučil a proč?

Úplně všem, kteří jsou zdravotně v zásadě v pořádku, zejména jejich srdce. Před započetím plavání v ledových vodách je potřeba absolvovat sportovní prohlídku. Se sprchováním doma ale můžete začít klidně hned. Pokud se cítíte dobře, lehká studená sprcha vám neublíží. A proč se otužovat? Zdravotní přínos je obrovský. Po několika týdnech každý pocítí, že tělo je podstatně odolnější vůči nemocem z nachlazení, to je asi nejvýraznější a univerzální přínos otužování. Pozitivních zdravotních efektů je ale mnohem víc – a nelze nezmínit i to, že otužování skvěle osvěžuje i “ducha”. Opravdu výrazně – už jen po minutové studené sprše se člověku do těla vyplaví endorfiny a další “hormony štěstí”, takže se cítíte výborně. Jen to zkuste:-)


Dá se otužilectví kombinovat s během nebo během na lyžích – doplňuje se?

Určitě, jako před každým sportem je vhodné se i před plaváním v ledové vodě rozcvičit. Někteří otužilci si před plaváním zaběhají, ale jít do ledové vody přímo rozhicovaný, to zase ideální není. Ovšem po plavání, to je běh na zahřátí vhodný. Dělá to tak spousta otužilců. A koneckonců, nedávno měla úspěšnou světovou premiéru nová soutěž – kryathlon, kterou pořádali naši kamarádi otužilci z I. PKO Praha. Kryathlon skloubil dohromady právě zimní plavání, běh a k tomu ještě běh na lyžích.Zdroj: https://behejsrdcem.com/