Prolog byl zahájen v tuhém mrazu -19 ºC ve městě XiWuGi ve Střední Mongolii za účasti kromě domácích borců i poměrně početné skupiny skandinávských běžců. Čínští pořadatelé patrně i díky kontaktům letos odstupujícího čínského národního kouče Švéda Per Erika Ronnestranda dostali na start takové borce, jako jsou Bjorn Lind či Tobias Fredriksson. Pravda, jde sice o hvězdy již pohaslejší, nicméně v tomto koutu zeměkoule jistě plnící důležitou roli propagátorů běžeckého lyžování.

Za pozornost určitě stálo prostředí startu 3. etapy. Závodníci se na tento bruslařský sprint přestěhovali do Pekingu a to přímo do arény olympijského stadionu. Po pravdě řečeno, návštěvnost 90 tisíc diváků asi očkávána nebyla, přesto to mohl být zajímavý zápis do poolympijského života tolik diskutovaného čínského sportovního svatostánku.

Po dvoudenní pauze se pak borci 2. února, postavili na start velkého čínského běžeckého svátku Vasaloppet Čína. Popularitu tohoto závodu situovaného do města Changchun mimochodem pomáhal budovat svou úspěšnou účastí v minulých letech i náš borec Standa Řezáč. Celkové výsledky dosud nejsou známy, nicméně domácí borci i borkyně v jednotlivých etapách dokázali, že jsou minimálně na domácí půdě silní a například sprinterský olympijský vítěz Bjorn Lind se ani jednou neprosadil na své trati na stupně vítězů.