Servisman vám dá základní návrh, kolik vrstev vosku na lyže namazat, ale v závislosti na typu sněhu a druhu vosku se to bude lišit. Vy sami si potom musíte udělat svůj vlastní test mazání, abyste přesně věděli, kolik vaše lyže „snesou“ vrstev, aby dobře stoupaly a zároveň se nezpomalovaly ve sjezdech.

Test doporučuji provádět v bezvětří při teplotě -8 °C/-10 °C, kdy je ve stopě prachový sníh a bude fungovat jakýkoliv tuhý modrý vosk od kterékoliv firmy. Při těchto povětrnostních a sněhových podmínkách máte jistotu, že vyloučíte chybu v mazání a nezvolíte špatný vosk. Nejprve nanesete základní vrstvu buď grudvalu (podkladový vosk), kterou zažehlíte, nebo zažehlíte jednu vrstvu vosku, kterým budete pokračovat v mazání. Dále naneseme počet vrstev po poradě se servismanem nebo prodavačem, který nám lyže měřil, a půjdeme lyže rozjet (přibližně 1–2 km). Rozjetí lyží je velmi důležité, aby se vosk zapracoval a během následujícího testu nebyly tak velké rozdíly v dojezdech. Potom lyže vyzkoušíte na stoupání a uděláte zároveň dojezdový test, který je ideální provádět z mírného kopce s dojezdem na rovinu. Na kopci si vyznačíte místo startu, lyže necháte volně rozjet a ve sjezdovém postoji dojedete až na rovinu, kde se zastavíte a uděláte si tam značku.


(Foto: Ski tour)


Pokud vám lyže nestoupají úplně jistě, doplníte další vrstvu a postup zopakujete. Takto pokračujete do té doby, dokud vám lyže nezačnou dokonale stoupat. Zároveň po každém výjezdu sledujete, jestli se lyže příliš nezpomalují i v dojezdovém testu. V ideálním případě se dopracujete ke kompromisu mezi ideálním stoupáním lyží do kopce a minimálním zpomalením v dojezdovém testu. Potom znáte ideální počet vrstev, které lyže potřebují pro jistotu vašeho odrazu a dobrého skluzu.

(Poznámka: Ideální počet vrstev, které jste vytestovali, je závislý na sněhových podmínkách. Pokud budete mazat za vyšších teplot a využijete např. fialový vosk nebo vosky kolem nuly, musíte adekvátně snížit počet vrstev. Měkčí vosky se nedají nanést ve stejně tenké vrstvě jako modrý).


Jak vybrat správné běžky na klasiku se dočtete zde:

https://bezky.net/…pravne-bezky