Jak to bylo?

NNN (Rottefella) je norská značka vázání, která má dlouholetou tradici, vyrábí se už od roku 1927. Do dnešní podoby se samozřejmě propracovala až během posledních let. Konkurent Rottefelly SNS (Salomon) je trochu mladší, firma vznikla ve Francii roku 1947. Právě Salomon byl dlouhou dobu partnerem významného výrobce lyží Fischer, kterému dodával svá vázání. Fischer ale v roce 2007 podepsal partnerskou smlouvu s firmou Rottefella. Důvodem byla především vývojářská novinka v podobě speciální destičky, která je uchycena v těžiště lyže a na níž se jednoduše nasouvá NNN vázání. Žádné složité vrtání do lyže, abyste mohli šroubama připevnit vázání. Z nového kontraktu vyplynulo, že pokud si lyžaři pořídili běžky Fischer, ve většině případů si koupili boty s podrážkou pasující do NNN vázání, a tím odsunuli konkurenční Salomon na vedlejší kolej.


Giganti Salomon a Atomic v úpadku

Salomon začal mít problémy s prodejem a přestože vyráběl jedny z nejkvalitnějších bot, prodávaly se méně a méně, podobně jako SNS vázání a lyže stejné značky. To samé řešil i další výrobce Atomic, který spadá do stejného koncernu jako Salomon, AmerSportu. Když jste si v obchodě vybrali boty Rossignol, Fischer, Alpina, Madshus a další s podrážkou typu NNN, nemohli jste si koupit lyže od Salomonu, ani Atomicu. Mohli, ale museli byste si je pořídit bez vázání, koupit extra vázání NNN a nechat si ho někde namontovat na lyže. To je samozřejmě složitější postup, než si koupit nachystané lyže s NNN vázáním. Ke všemu rozdíl mezi oběma typy vázání je minimální a nedá se jednoznačně říci, zda je jedno kvalitnější či pohodlnější než druhé, takže většina kupujících se rozhodla pro snazší variantu - NNN.


Větší spokojenost zákazníků nebo větší chaos?

Značky Salomon a Atomic byly v úzkých, ale přežily nejhorší léta a patent NNN vypršel. Proto přišly velmi rychle na trh s novinkou, tzv. Prolink vázáním, který je prakticky identický s NNN vázáním a pasují do něho boty s podrážkou NNN. Navíc vyrobili další várku bot s podrážkou, která je kompatibilní s NNN systémem (nebo samozřejmě Prolinkem). Převedeno do praxe, když vám například dobře padnou boty Alpina (vyráběné s NNN podrážkou), můžete si vybrat jakékoliv lyže - Salomon (s Prolinkem), Atomic (s Prolinkem), Fischer (s NNN), Madshus (s NNN). Jestliže vám pasují třeba boty Salomon, můžete si koupit např. lyže Fischer s NNN vázáním. Jen si musíte dát pozor, aby měly boty Salomon podrážku pasující na systém Prolink. SNS vázání a boty se SNS podešví jsou však stále na trhu dostupné, takže lyžaři, kteří mají lepší pocit skluzu a vedení lyže s vázáním SNS, nebo jsou na něj prostě zvyklí, tak nemusí nic měnit.
U SNS vázání (a bot) si také dejte pozor, zda máte variantu SNS Pilot (dvouhrazdičkové provedení pro sportovní a závodní boty) nebo SNS Profil s jednou hrazdičkou používané pro turistickou obuv.


(Srovnání podrážky boty Salomon a vázání typu SNS a Prolink)(Srovnání podrážky boty Salomon typu SNS a Prolink)(Podrážka typu NNN, prakticky totožné provedení v porovnání s typem Prolink u předchozích obrázků)Co z toho plyne?

Výběr boty, která vám perfektně padne, a zároveň značky lyže, jež preferujete, je prakticky největší výhoda v tomto obrovském materiálovém chaosu. Doufejme, že tento běžkařský svět bude jednou jednodušší :-)

(Foto: Achensee Tourismus)

Jak si vybrat boty na běžky se dočtete zde:

https://bezky.net/…oty-na-bezky