Teplo nade vše

U většiny běžkařského materiálu bychom vám doporučili to nejlepší na trhu, ale při koupi bot to úplně neplatí. Závodní modely obuvi pro běžkaře bývají sice velmi lehké, ale hmotnost je často redukována tloušťkou výstelky v botě, takže pohodlnost nebývá taková jako u nižších modelů. Zejména zimomřivější lyžaři, a ve většině případů hlavně lyžařky, poctivější výstelku ocení. Počítejte však s tím, že se na běžkách budete hýbat. Je velmi nepříjemné mít studené nohy kvůli slabým botám, ale daleko horší je, když se vám nohy zpotí a potom promrznou. Doporučujeme udělat nějaký kompromis. Jestliže jste zmrzlíci, ale budete se hýbat, vezměte středně zateplené boty a dvoje slabší ponožky, případně druhé s sebou do ledvinky jako rezervu. Dražší, ale velmi funkční řešení, kteřé používají i závodníci týmu dálkových běhů Ramudden, jsou vyhřívané ponožky Therm-ic.
Hezky glosuje danou problematiku kolega Petr Kožíšek: „Pro ženy doporučuji upřednostnit výše uvedené parametry před dechberoucí barevnou kombinací. Muži se jim na boty rozhodně dívat nebudou.“ Podle stylu jízdy zvolte boty (tj. klasické nebo bruslící), váhavým lyžařům lze doporučit boty „kombi“. V začátcích velký rozdíl nepoznáte.


Boty na klasiku

Lehkou závodní karbonovou konstrukci a její tuhost oceníte u bot na bruslení, ale boty na klasiku musí být snadno ohýbatelné a musíte v nich mít pocit, že jste jako v bačkůrkách. Podrážka musí být ohebná! Při odrazu z lyže při běhu klasickou technikou vás nesmí tlačit ohyb boty těsně za prsty nohy, to si samozřejmě můžete vyzkoušet poměrně jednoduše i v obchodě. Radši si pochodit v botách delší dobu a pak teprve rozhodnout, zda je vzít, či ne.

Také se zaměřte na prsty na nohou, zejména palec a malíček jsou nejvíce namáhaná místa. Zkuste, zda máte dost širokou botu a nestlačuje prsty. Při správném klasickém odrazu zatížíte plnou vahou těla špičku nohy a snadno si můžete otlačit prsty nebo nehty. Naopak si ale musíte pohlídat, aby vám noha v botě „nekloktala“, tím si odřeniny přivodíte na 100 %.


(Foto: Bota na klasickou techniku musí být dostatečně měkká a ohebná, a to zejména její podrážka. Dejte si pozor, aby vás také netlačil při odrazu ohyb boty za prsty)


Boty na bruslení

Jak bylo zmíněno, u bot na bruslení je důležité, aby byly pevné a nekroutily se zejména v oblasti podrážky a kotníku. Zde oceníte velmi tuhou podrážku oproti klasickým botám a také zpevněný kotník postranními výztuhami. Při odrazu z lyže, který provádíte do strany, je důležité, aby byl kotník dostatečně zafixován. Sami poznáte, že se cítíte stabilnější a rychlejší. Právě závodní modely jsou v tomto ohledu dostatečně vypracované a tuhé karbonové výztuhy tomu napomáhají. Opět záleží na zimomřivosti lyžaře.


(Foto: U bot na bruslení oceníte velmi tuhou podrážku oproti klasickým botám a také zpevněný kotník postranními výztuhami)


Kombíky

Jako je to se všemi univerzálními věcmi, tak jsou dobré na všechno a na nic. Určitý kompromis. Kombi boty sice můžete použít na obě techniky, ale na klasiku jsou příliš tvrdé, takže se z nich těžko odrazíte. Lyžaři kazí techniku jízdy, aniž by za to mohli. Na bruslení budou naopak měkké, takže vám nedostatečně zpevní kotník při odšlapování. Jak již bylo řečeno, pro začátečníky to nemusí být špatná volba, ale zkuste se jim radši vyhnout. Podobně jsou na tom skiatlonové boty, většinou určené pro závodníky lyžaře. Využívají je během závodu-skiatlonu, kdy jedou obě techniky, nejdříve klasicky a potom bruslením a není čas na přezouvání. Bota je většinou se slabou výstelkou oproti kombi botám a parametry jsou podobné. Tuhá na odraz při klasické technice a měkká v oblasti kotníku při bruslení.


Značky

Neznám lyžaře, kterému by dobře nepadla bota od Salomonu, ať už se jedná o turistické, nebo závodní modely. Jedna z mála bot, jež má dostatečnou výstelku i u závodních modelů. Dobře padnou i boty Alpina, ale například u závodních modelů si dejte pozor, jsou opravdu slabé. Většinu lyžařů nezklamou ani domácí Botasy - jedná se o velmi pohodlnou botu za dobrou cenu.


V obchodě sedí, ale v terénu nastane problém

Rady jsou to pěkné, ale v obchodě většina bot padne dobře, jenže po delší jízdě se mohou vyskytnout problémy. Pokud nemáte možnost je vrátit, je zde pár tipů, které můžou zachránit.

Oblast, kde vás bota tlačí, zahřejte opatrně (radši z větší dálky) horkovzdušnou pistolí a problematické místo vyztužte nějakým předmětem, který konkrétní bod lehce vytlačí. V oblasti kotníku se dá použít například tenisový míček, nebo vás třeba napadne nějaká jiná vychytávka. Dobrý tip pro Láďu Hrušku :-)

Někdy může pomoci třeba jedna vložka navíc, noha se vám dostane do jiné polohy a můžete vyrazit druhý den na další výlet.

Jako u každých bot ale platí, že je lepší, je „rozchodit“ na kratším výletu nebo doma a ne si je vzít rovou na týdenní dovolenou, kdy každý den plánujete vyrazit na lyže.


Kompatibilita podešve bot a vázání: NNN, Prolink, SNS

Víte, jaké vázání bude pasovat k vašim botám? Více se dočtete v dalším článku:

https://bezky.net/…ns-a-prolink


(Foto: Berger Markus, Fischer)