Správná délka je základ

V první řadě je potřeba se rozmyslet, zda si chcete pořídit hůlky na bruslení nebo klasiku. Kombi lyže nebo boty nejsou úplně ideální, ale v případě hůlek opravdu nedoporučujeme jedny hole pro oba styly. Hole na klasiku by měly sahat maximálně do výšky podpaží lyžaře a hole na bruslení po bradu, nejvýše po nos. Pokud budete mít hole na klasiku delší, nemáte šanci se včas z holí odrazit a bude pro vás těžké synchronizovat střídavý pohyb rukou a nohou při běhu klasickou technikou.

Často také můžeme potkat ve stopě lyžaře, kteří při bruslení vypadají, jako kdyby spíš s holemi pádlovali, než lyžovali. Myslí si, že čím delší hole, tím lepší, ale opět trpí technika i tělo.


Přehled délek holí a výšky lyžaře můžete najít zde:

https://bezky.net/…zeckych-holi


A co materiál?

Nejlehčí modely holí jsou vyrobeny ze 100 % karbonu, ale existují i kompozitové hole, které obsahují různý podíl karbonu a od toho se odvíjí i cena. Jestliže nejste závodník, co řeší každý gram, nebojte se holí například s 30-50 % podílem karbonu, většinou se jedná o velmi kvalitní hole za slušnou cenu. Existují i hliníkové hole, které pořídíte do 1 000 Kč, o ně se však spíš dobře opírá, ale zvedají se hůře. Na začátek určitě postačí, ale jakmile už máte na běžkách určité zkušenosti, nepadáte a nehrozí zlomení hole, připlaťte si za kompozitové.

Podívejte se na test holí z Nordic magazínu č. 39, kde si můžete vybrat modely, které budou ideální pro vaši výkonnost i peněženku:


(Foto: Adam Klingeteg)


Křehký karbon

Pro začátečníky je samozřejmě zbytečné investovat tisíce do nových celokarbonových holí a je zde větší riziko, že hůl zlomí při pádu, nebo během kontaktu s holí druhého lyžaře. Výjimečně karbonová hůl praskne jen proto, že máte příliš velkou sílu a zlomíte ji tlakem.

Dejte si pozor na zmrzlou stopu, často na konci zimy podemletou vodou, kde se tvoří díry a snadno se do nich hůl zapíchne a zlomí. Je potřeba v daném okamžiku nezabrat plnou silou, ale naopak hůl povolit a vysunout. Někdy stačí jen ťuknutí o hůl kamaráda a máte svou na dva kusy, někdy i tu kamarádovu. Naštěstí už existuje několik opraven karbonových produktů od rybářský prutů, přes tenisové rakety až k běžeckým holím, kde se většinou oprava hůlky pohybuje mezi 300 - 600 Kč.Dobrý poměr cena/výkon

Jestliže chcete koupit ten nejlepší model, dejte si při nákupu pozor. Existuje více typů označení 100% karbonu, přičemž záleží, jak je karbon „pletený“ a od čehož se odvíjí také jeho tuhost. Design hole bývá velmi podobný a liší se často drobnou obměnou v názvu modelu či typu karbonu, poznáte to především na ceně, řádově může být rozdíl i 2 000 – 4 000 Kč.

Pokud chcete to nejlepší na trhu, tak kvalitou a lehkostí vyhrávají Swix triac 3.0, ale vedou i v ceně a ne každému se chce dát 11 000 Kč pouze za hole. Velmi dobré z hlediska kvality jsou i Fischer RCS Air Carbon, které obsahují 100 % karbonu, ale nejedná se o top závodní model, koupíte je za 4 200 Kč. Hodně zajímavým modelem je také Leki Speed Carbon obsahující 85 % karbonu, na pocit velmi příjemná hůl s praktickým nacvakávacím poutkem za 3 840 Kč. Pro většinu lyžařů, kteří se nehoní za výsledky, nebo chtějí na trénink levnější hole, lze doporučit hole Rossignol Carbon 50 (50% podíl karbonu, 2 590 Kč), Ski-Go Vasa (50% podíl karbonu, 1 690 Kč), nebo Exel Centra (45% podíl karbonu, 1 840 Kč).

(Pozn. red.: Doporučené značky holí byly vybrány na základě testu holí z Nordic magazínu č. 39, všechny uvedené katalogové ceny jsou ze sezóny 2017/18)(Foto: Hole na kolečkové lyže jsou opatřeny speciálními hroty na asfalt, abyste si neničili košíčky s měkčími hroty vhodnými na sníh - více o vybavení na kolečkové lyže zde: https://bezky.net/…leckove-lyze)