Začněte klasikou

Sice je klasická technika běhu na lyžích složitá z hlediska mazání, ale určitě se nenechte odradit a začněte s dětmi tímto stylem. Můžete jim pro začátek pořídit třeba lyže se šupinami či skin lyže, na které stoupací vosk nanášet nemusíte. Klasická technika je výborný základ pro bruslení a další sporty, zapojuje a posiluje celé tělo a je to přirozený pohyb podobný chůzi a běhu, na rozdíl od bruslení.


Kupovat vše delší?

Běžky nejsou nejzáživnějším sportem pro děti, ale pokud je nalákáte na nějakou dobrou palačinku, nebo pohár a nebude to druhé straně hor, určitě vás budou rádi v poklidném tempu následovat. Musí mít však i správné vybavení, aby se pro ně běžky nestaly noční můrou. Ve většině případů zapoměňte, že běžkařský materiál vydrží dítěti na další 3-4 roky. Počítejte s jednou až dvěma sezónama. Můžete udělat kompromis a pořídit dítěti o trochu větší botu s tím, že letos bude mít dvě tlustší ponožky místo jedněch slabých a lyže o pět cm delší, s tím že druhý rok budou o 5 cm kratší. Rozhodně nekupujte malým dětem dlouhé lyže, na kterých se bude vaše ratolest plácat a trápit a neodrazí se z nich, protože budou tvrdé. S kloktající nohou a puchýři to také není ideální.


(Foto: Berger Markus, Fischer)


Hole je vhodné pořizovat každý rok nové, není to taková investice jako ostatní vybavení a jejich správná délka je velmi důležitá. Na kroutící se děti s holemi až nad hlavu nebo u pasu není pěkný pohled. Určitě nedoporučujeme pro vaše ratolesti jedny hole pro oba styly.

Děti jsou šikovné a snadno a rychle se správným pohybům přiučí, ale musí mít vhodný materiál. Obětujte svůj čas a peníze a najděte si minimálně jednou za dva roky volnou chvíli na výběr vybavení.


Délka běžek a holí pro děti

Běžky na klasiku se pro malé děti doporučují v délkách v délkách 5 až 10 cm nad výšku postavy, u větších dětí 15 až 25 cm nad výšku postavy, bruslící lyže 0 až 10 cm nad temeno hlavy. Jedno praktické upozornění: bude-li se vám zdát, že lyže určité délky se vůči postavě dítěte jeví kratší, než mají na sobě napsáno, nejde o zdání – je tomu skutečně tak. Na lyži deklarovaný údaj označuje délku skluznice po celém jejím podélném průhybu včetně ohbí špičky lyže. Reálná délka lyže při kolmém postavení vychází zhruba o 3 až 5 cm kratší.


Vhodnou délku holí pro jednotlivé styly běhu na lyžích najdete v této tabulce:


Nestyďte se nakupovat a prodávat v bazarech

Ačkoli běžkařské vybavení pro děti není zdaleka tak cenově náročné jako to na sjezdovky, není nutné kupovat dětem nové vybavení, dokud porostou. Celá řada bazarů, ať už kamenných či internetových, nabízí běžecké vybavení pro děti, kterého se rodiče snaží zbavit a peníze zase investují do nákupu dalšího materiálu. Když se dítě naučí o vybavení pečovat, není tak složité bazarové lyže prodat opět dál za stejnou cenu někomu dalšímu, nebo lehce pod cenou.

Další možností nákupu vybavení jsou burzy pořádáné v rámci některých lyžařských oddílů, které se konají většinou na podzim a kde rodiče mohou prodávat a nakupovat nejen lyže, hole, běžky, ale i oblečení.


Zde najdete pár tipů, jak vybrat v bazaru vhodné lyže, nejen pro děti:

https://bezky.net/…zeckych-lyzi


Většina lyžařských klubů v ČR, v kterých jsou děti přihlášeny, jim poskytují základní materiál jako lyže a boty, případně také hůlky, malým sportovcům na trénink namažou lyže a postupně je učí, jak o lyže pečovat sám.


(Foto: Stopa pro život)


Vybavení na běžky z půjčovny

Ano, i to je dnes reálná alternativa. Leckteré půjčovny nabízejí dětské běžecké sety i na sezonní zapůjčení, což je optimální varianta, pokud na lyžích s dětmi strávíte více jak týden. Před několika lety se na trhu objevil start-up Simplerent, v jehož nabídce jsou důkladně vybrané nové dětské běžky se šupinami pro nejmenší děti a školáky od značek Salomon a Atomic. Perličkou je, že tato služba vám doveze lyže až domů - tedy pokud bydlíte v Praze. Více si o této službě můžete přečíst zde.

Kolegové z časopisu SNOW sepsali rady pro rodiče, kdy se vyplatí dětské sjezdové lyže půjčit, a nebo už koupit - podobné principy budou platit i u pořizování dětských běžek. Jako nejvýhodnější se jeví lyže dobře koupit a po sezóně dobře prodat. Pokud na to nemáte čas, druhá nejvýhodnější alternativa je právě celosezónní půjčovna. Celý článek si přečtěte tady.


Nové vybavení

Pokud chcete investovat do svých malých sportovců a pořídit jim nové vybavení, téměř každý výrobce běžek nabízí ve svém sortimentu juniorské modely lyží.

Sportovní i závodní modely lyží pro dospělé se vyrábějí i v kratších juniorských modifikacích, které mají obvykle totožný design, technologie výroby bývají použity povětšinou shodné jako u dospěláckých lyží, v méně případech podřadnější. Liší se (kratšími) vyráběnými délkami a menší tvrdostí. Stojí výrazně méně než dospělé elitní verze (4 až 5 tisíc Kč juniorské závodní, o 1 – 2 tisíce méně juniorské sportovní) a často bývají velmi chytrou (zejména z cenového hlediska) volbou i pro lehčí a menší dospělé ženy. Každá značka nabízí jinak dlouhé juniorské lyže, ale většinsou se pohybují v délkách od 155 – 190 cm na klasiku a 140 – 175 cm na bruslení.


Oblékejte s citem

Děti oblékejte s citem, počítejte s tím, že se budou hýbat, stejně jako vy. Někdy dokonce s větším úsilím, protože musí urazit stejnou vzdálenost jako dospělý. S oblečením to nepřehánějte a radši vezměte nějakou vrstvu jako pojistku.


Zde najdete některé informace, jak se oblékat na běžky:

https://bezky.net/…kat-na-bezky


(Foto: Berger Markus, Fischer)