Někteří běžkaři, často začátečníci, zvažují koupi běžek pro oba styly, protože nevědí, zda je víc bude bavit klasika nebo bruslení. Případně aby měli možnost na vyjížďce bruslit, když se jim nepodaří namazat správné stoupací vosky. Neposledním důvodem také bývají finance, kdy je poměrně znát, zda kupujete najednou vybavení na jednu techniku či na obě.


Na všechno a na nic

Většina firem vyrábějících běžecké vybavení nabízí ve svém sortimentu kombi běžky. Jedná se o takový hybrid v délce a tvrdosti mezi, na odraz měkkou, klasickou lyží a tuhou bruslařskou. Jak je to ale se všemi univerzálními věcmi, tak jsou, slušně řečeno, dobré na všechno a na nic. Při bruslení je jízda s delšími měkčími kombi lyžemi o dost obtížnější a daleko větší problém může nastat, když budete chtít jet klasicky a lyže budou příliš tvrdé, takže se z nich neodrazíte. To právě může být pro začátečníky odrazujícím faktorem a s běžkováním mohou skončit tak rychle, jak začali.


(Foto: Ski Tour: Kombi lyže jsou tvrdší na klasickou techniku a je obtížné je namazat stoupacími vosky tak, abyste se z nich odrazili)


Klasika je klasika

Klasická technika je tělu daleko prospěšnější a přirozenější než bruslení a je vhodné s klasikou začít. Zvažte, zda není lepší pořídit jednu sezónu vybavení na klasiku a až se v ní zdokonalíte, kupte další materiál na skate. Bojíte-li se mazání stoupacích vosků, jsou zde další možnosti, jak se tomu vyhnout, tzv. skin lyže nebo lyže se šupinami.


Více o skin lyžích a lyžích se šupinami se můžete dočíst zde:

https://bezky.net/…li-skin-lyze

https://bezky.net/…-a-skin-lyze


Výrobci doporučují běžky na klasiku v délkách 20 až 30 cm nad výšku vaší postavy, bruslící lyže 0 až 10 cm nad temeno vaší hlavy, a univerzální kombi běžky někde mezi těmito dvěma údaji, tedy zhruba 10 až 20 cm nad hlavu. Přesto ale radši sáhněte po klasických než kombi lyžích, dobře se z nich odrazíte při klasice a když budete chtít změnit styl, tak si na nich i kousek zabruslíte. Sice to nebude žádný požitek z jízdy volnou technikou, ale máte pořád jistotu, že se dostanete k autu aspoň klasicky.


(Foto: swiss-image.ch: Doporučujeme vám, abyste si pořídili zvlášť vybavení na klasickou techniku a na bruslení, než kupovali kombi běžky. Požitek z jízdy bude daleko lepší při obou technikách)