Léto je u konce, jaké bylo z pohledu Silvini Madshus Teamu? Ať už se to týká pořádaných závodů, účasti vašich členů na nejrůznějších závodech nebo přípravy na zimní sezonu?

Léto bylo krásné, teplé a dlouhé a naši závodníci mi během něj dělali radost, protože poctivě trénovali, závodili a dosahovali dobrých výsledků. Takže se těšíme na zimu a věříme, že se těžká příprava z léta podaří přenést do zimní formy. Tým zároveň pořádá sérii závodů na kolečkových lyžích, která se vyvíjí dobře po pořadatelské stránce. Fungují skupiny sehraných lidí, kteří každoročně závody pořádají a je vidět, že je o ně stále větší a větší zájem. Nám se navíc daří i po sportovní stránce, žluté trikoty pro nejlepší závodníky drží před posledními dvěma závody naši členové – Vašek Sedláček a Lada Lanková. Teď se vše připravuje na poslední víkend v září, kdy pořádáme právě ty dva poslední závody seriálu – 30 km okolo Kristýny a 12km výjezd na Ještěd, který je zároveň otevřeným mistrovstvím republiky. Do něj půjdeme po velkém týmovém soustředění v Bedřichově.


Na letní soustředění vyrážíte každoročně – jaká a kde proběhla letos? Na co jste se zaměřili?

Začínáme tradičně tzv. Silvini Madshus tour v červnu, kdy jezdíme do Alp na silniční kola a během 10 dnů tam zvládneme porci okolo 1 000 km a hlavně 20 000 nastoupaných metrů, což by i pro nejednoho silničního specialistu nebylo snadné. Druhé velké soustředění proběhlo v srpnu v Bormiu a bylo zaměřeno na kolečkové lyže a 30km dlouhé výjezdy na vysoké sedla jako je Passo Stelvio nebo Passo Gavia. Toto soustředění zároveň probíhá ve vysoké nadmořské výšce. Pak jsme zvládli ještě jedno soustředění, takové hodně rodinné – jelo nás celkem 7 rodin s dětmi k Lužickým jezerům pod stan a jezdili jsme opět hlavně na kolečkových lyžích, dlouhé roviny kolem jezer.


V plném proudu jsou i závody na kolečkových lyžích. Jakých jste se s týmem účastnili a jak jste spokojený s dosavadními výkony?

Máme za sebou 8 z 10 závodů a náš tým opět udává tempo na všech z nich, nikdy nechybíme na stupních vítězů. Celkově zatím vede Vašek Sedláček a pokud získá v posledních dvou závodech alespoň 10 bodů, tak žlutý dres už udrží a obhájí své prvenství z loňského roku. Navíc Honza Čech ještě určitě zkusí zabojovat o třetí místo. V ženách zatím vede také naše Lada Lanková, ale mocně na ni útočí Adéla Boudíková a Kateřina Smutná, tak to bude boj do posledního metru.


Jakých největších úspěchů se vám podařilo dosáhnout během léta?

Za největší úspěch považuji to, že jsme stabilizovali kádr, dobře potrénovali a vyhnuly se nám větší zranění, což dává velkou naději na zimu. Mezi hlavní úspěchy patří dílčí i celkové výsledky všech na závodech na kolečkových lyžích, třetí místo Šárky Zelenkové-Vyštejnové na Matterhorn marathonu, přelezení severní cesty Jirky Plisky na Grandes Jorrases v Alpách nebo i přejezd kluků z Aše do Užhorodu za 5 dní. Je toho opravdu hodně a pochvalu si zaslouží téměř každý.


Jak důležitá je pro vás během přípravy a letních aktivit výživa?

Výživa je důležitá hodně, tu speciální sportovní využíváme zejména v závodním období v zimě, ale i při letních soustředěních nebo na horách. Prim stále hrají ionťáky, energetické tablety, proteinové nápoje a energetické gely od Enervitu, se kterým jsme maximálně spokojení během zimy i léta. Mile mě překvapila a oslovila také letošní novinka Betaina Endurance Sports pro odporu výkonnosti.


Jaké největší změny se udály v týmu po stránce personální?

Největší změnou je určitě plánovaný odchod Stanislava Řezáče, který sice může působit jako velké oslabení, na druhou stranu to pro nás není takový tlak na rozpočet chodu týmu. Můžeme dát také příležitost mladým, což je dlouhodobě naše strategie. Naši zkušení borci jako Vašek Sedláček nebo Jiří Pliska dorostli do rolí mentorů a měli by svojí výkoností umět Standu nahradit. Jednou z nových tváří je talentovaný Honza Čech, který k nám přišel z Jilemnice, se kterou dlouhodobě díky dobrým vztahům s Vaškem Hamanem spolupracujeme. V ženách k nám pak přišla Karolína Grohová, od které očekáváme stabilní výkony a výpomoc přetíženým holkám jako je Šárka Zelenková-Vyštejnová a Zuzka Kocumová.


Kdy se chystáte poprvé na sníh, a co vás do té doby čeká z pohledu tréninku a přípravy?

Teď máme velké soustředění okolo Bedřichova a pak v půlce října letíme trénovat za teplem na Mallorcu, což dělá většina týmů. V půlce listopadu poletíme do Norska do Sjusjoenu, kde jsou tradičně nejlepší podmínky na lyžování v celé Evropě, a následně nám na to navazují již první závody v Livignu.