Do testu bylo zařazeno celkem 37 modelů, které byly rozděleny do čtyř skupin, a to na top hole (obsahující 100 % karbonu; nejvyšší závodní modely), 100% karbonové hole (druhé nejvyšší modely, které obsahují 100 % karbonu), kompozitové hole s 60–90% podílem karbonu a kompozitové hole s podílem karbonu 50 % a méně. První skupina zahrnovala 11 párů holí, druhá 9, třetí 8 a čtvrtá 9. Součástí testu bylo měření technických parametrů a subjektivní testování holí v terénu.

Měření technických parametrů

Co jsme měřili

 • Délka hole: vzdálenost hrot – konec madla (porovnání délky udávané výrobcem na potisku hole a skutečné délky)
 • Délka hole od hrotu po uchycení poutka do madla (důležitá míra, kterou je vhodné se řídit při pořizování/zkra­cování holí – každé madlo je na vrcholku jinak dlouhé a může zkreslit délku hole, kterou právě potřebujete).
 • Těžiště hole – vzdálenost těžiště byla měřena od madla k těžišti a vztažena k celkové délce hole, takže je umístění těžiště vyjádřeno v procentech. Čím je tedy udaná procentuální hodnota nižší, tím blíže je posunuté těžiště k madlu, a tím je dosaženo efektivnějšího rozložení hmoty hole. Těžiště jsme nezahrnovali do celkového hodnocení hole jako hmotnost a tuhost, nebrali jsme ho jako příliš důležitý parametr, ale svou váhu při výběru holí také má. Částečně se tento parametr promítne i v subjektivním hodnocení testérů.
 • Tuhost – síla potřebná k průhybu hole o 2,5 cm (osazená hůl byla v podélném směru podložena dvěma 2,5 cm podložkami ve vzdálenosti 120 cm od užšího konce tubusu a siloměrem stlačena k nulové úrovni). Tuhost byla tedy měřena v horizontálním (kolmém) směru na hůl, nikoliv vertikálním.

Co jsme vážili

Pro ty, co řeší každý gram, chtějí si hmotnosti porovnat nebo by si chtěli sestavit hůl podle svého gusta, aby byla co nejlehčí, jsme jednotlivé komponenty, z kterých se modely skládají, zvážili.

 • celá hůl
 • poutko
 • madlo
 • košíček
 • tubus

Bodovací hodnocení hmotnosti a tuhosti

Vytvořili jsme bodovací tabulky, kde jsme k určitým hodnotám hmotnosti a tuhosti přiřadili body, které mezi sebou můžete porovnávat napříč všemi kategoriemi testovaných hůlek.


Hmotnost hole (g)     Body
140 a méně     20
141–145     19
146–150     18
151–155     17
156–160     16
161–165     15
166–170     14
171–175     13
176–180     12
181–185     11
186–190     10
191–195     9
196–200     8
201–205     7
206–210     6
211–215     5
216–220     4
221–225     3
226–230     2
231–235     1
236 a více     0

Tuhost hole (Newtony)     Body
120 a více     20
115–119     19
110–114     18
105–109     17
100–104     16
95–99     15
90–94     14
85–89     13
80–84     12
75–79     11
70–74     10
65–69     9
60–64     8
55–59     7
50–54     6
45–49     5
40–44     4

Subjektivní hodnocení

Čtyři zkušení lyžaři se podíleli na subjektivním hodnocení holí. Každý nezávisle otestoval daný pár a hodnotil celkový pocit z holí při jízdě u každé kategorie zvlášť (tuhost, lehkost hole, apod.) a dále, jak mu padne poutko, případně madlo, což je u každého lyžaře hodně individuální.
Výsledky, ohodnocené školními známkami, jsou porovnatelné pouze v rámci určité kategorie.
Testéři testovali a hodnotili hůlky nezávisle na sobě a nebyli předem seznámeni s výsledky testování technických parametrů.


   
Dušan Augustiňák     Aleš Razým
bývalý člen juniorské reprezentace a B reprezentačního týmu, v současnosti trenér běhu na lyžích     český reprezentant v běhu na lyžích; 1. místo na mistrovství světa U23 ve sprintu (2009), 6. místo na MS ve sprintu v Liberci (2009)

   
Vladislav Razým     Jiří Ročárek
bývalý člen juniorské reprezentace, v současnosti trenér běhu na lyžích     bývalý člen juniorské reprezentace, v současnosti dálkový běžec na lyžích


Legenda k testu

 • Doporučená cena – doporučená maloobchodní cena
 • Celkový počet bodů – udělené body za technické parametry (součet bodů za tuhost a hmotnost modelu; čím více bodů, tím kvalitnější hůl)
 • Subjektivní hodnocení celkové – subjektivní hodnocení testéry školními známkami
 • Délka hole – skutečná délka hole při délce 160 cm od hrotu košíčku po konec madla
 • Délka od košíčku k poutku – délka od košíčku po místo upnutí poutka do madla při délce hole 160 cm
 • Celková hmotnost – hmotnost celé hole při délce 160 cm (čím více bodů, tím lehčí)
 • Hmotnost poutka
 • Hmotnost madla
 • Hmotnost košíčku
 • Hmotnost tubusu – při délce hole 160 cm
 • Umístění těžiště – umístění těžiště tubusu (čím více %, tím blíže posunuté těžiště k madlu, tím lepší rozložení hmotnosti)
 • Tuhost – síla v newtonech (čím vyšší hodnota, tím lepší)1. kategorie: top hole (100 % karbon)

V této skupině představujeme nejvyšší modely závodních holí, s nimiž závodí nejlepší závodníci – běžci na lyžích, biatlonisté a sdruženáři. Vyznačují se 100% složením karbonu, který umožňuje dosáhnout nízké hmotnosti a vysoké tuhosti hole. Celokarbonové hole se však nechovají stejně jako hliníkové nebo kompozitové, jsou křehčí na boční nárazy, takže při kontaktu s kolemjedoucími závodníky nebo zapáčením hole například v zledovatělé díře může hůl snadno prasknout. To je však určité riziko, které závodníci nemohou řešit. Přestože jsou modely drahé a je u nich určitá pravděpodobnost zlomení, nejlepší závodníci potřebují nejlepší materiál, jinak ztrácí cenné sekundy a minuty.

Atomic Redster Carbon Ultra

Při subjektivním testování tento model příliš nevyčníval, ale hůl překvapila zejména při měření tuhosti. V kombinaci s nízkou hmotností a cenou patří mezi velmi zajímavé modely na trhu. Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-. Madlo není v dlaňové části oblé, ale do trojúhelníku a někomu může do dlaně tlačit. Pokud budete potřebovat vyměnit košíček, bude to velký problém, protože je pevně přilepený.


Exel Ultra Ole Einar Bjoerndalen

Hole, na jejichž vývoji se podílel legendární Ole Einar Bjoerndalen. Pocitově patří tento model mezi jedny z nejlepších, dobré technické parametry, výrazný design a nízká cena nikoho nezklamou.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-.


Fischer Speedmax

Značka, která má svou tradici. Hůl má elegantní vzhled a kvalitní technické parametry. Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-. Madlo je v horní části zahnuté směrem k dlani, což může být pro někoho nepřirozené.


Komperdell National team

Dobře umístěné těžiště hole a výrazně nejlehčí top model na trhu, ale na úkor tuhosti, proto bychom je doporučili menším závodníkům, kteří řeší hmotnost a mohou mít kratší tubus, který bude pevnější, ale velmi lehký.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 4. Není propracované a je potřeba si ho dobře upravit na svou ruku.


KV+ Tornado

Profesionál mezi výrobci holí. Kvalitní tuhost hole a velmi dobrý pocit při jízdě, kterou ocení každý lyžař.
Systém poutka je nacvakávací a v průměru bylo poutko oznámkováno za 2-. Madlo je úzké, takže je spíš vhodné pro menší ruku.


Leki Primus Shark

Dlouholetý výrobce, který se specializuje pouze na výrobu holí a stále se snaží o další inovace svých modelů. Příkladem je praktická a jednoduchá výměna košíčků a bodců nebo snadné nacvakávání poutka do madla. Systém poutka je nacvakávací a v průměru bylo poutko oznámkováno za 3+.
Pokud budete hůlky zkracovat, buďte opatrní při zahřívání madla.


One-way Premio 10 SLG Future

Tradiční výrobce holí s krásným designem, který nikoho nezklame.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 3+. Madlo je tlustší, vhodné pro větší ruku.


Rossignol Air force WCS

Technickými parametry tento model nevyčnívá, ale při jízdě patří pocitově mezi nejlepší, slušná cena je dalším bonusem.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-. Madlo je v horní části zúžené.


Ski-go Race Classic

Nejlevnější top model holí na trhu, s decentním vzhledem, může být sympatický pro celou řadu lyžařů. Mezi technickými parametry vyčnívá nejlepším umístěním těžiště.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 3+. Madlo je tlustší, vhodné pro běžkaře s mohutnější dlaní.


Ski-go Race Sprint 2.0

Sprintová varianta holí, s níž se nemusíte bát zabrat, protože se vyznačuje vyšší tuhostí než sesterský model Ski-go Race Classic a opět kvalitním rozložením hmoty v rámci hole.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 3+. Madlo je tlustší, vhodné pro větší ruku.


Swix Triac 3.0

Výborné technické parametry a pocit z hole při jízdě jsou hlavními doménami tohoto modelu. Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 1.
Madlo je velmi krátké, upínání poutka do hůlky je prakticky na vrcholu madla, při vypouštění může působit nepřirozeně, ale zřejmě jde o zvyk.
Při zkracování holí se madlo hůře sundává a můžete poškodit korek – opatrně, ale dobře nahřejte horkovzdušnou pistolí.


2. kategorie: ostatní 100% karbonové modely

D alší skupina celokarbonových modelů holí, které jsou řazeny do sekce závodních, ale jedná se kvalitativně o druhé nejvyšší modely, u nichž jsou vrstvy karbonu poskládány jiným způsobem a většinou nedosahují takové pevnosti a nízké hmotnosti jako u nejlepších modelů. Cenově jsou však daleko přijatelnější a pro výkonnostní lyžaře – závodníky, kteří nepotřebují mít za každou cenu ten nejlepší materiál, jsou optimální.

Atomic Redster Carbon

Tento model holí sice nedosahuje technickými parametry na sesterské hole Atomic Redster Carbon Ultra, zato je dostupný za velmi příznivou cenu.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-. Madlo je na dlaňové straně do trojúhelníku a může tlačit do ruky.
Velmi špatně se sundává košíček.


Exel Formula

Model opět zaujme výrazným designem. Technickým parametrům nejvyšších holí od O. E. Bjoerndalena se nepřibližují, ale cena za 100% karbonové hole je velmi zajímavá.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2.


Fischer RCS Air Carbon

Model, který by mohl téměř soupeřit s holemi nejvyšší kategorie, a to díky kvalitním technickým parametrům, které na pocit ocenili i testéři v terénu. Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2.
Madlo je v horní části ohnuté a někomu nemusí vyhovovat.


Komperdell Nordic Team Carbon

Testéři se shodli, že tubus je na pocit tužší než u nejvyššího modelu stejné značky, což odpovídá i naměřeným technickým parametrům. V kombinaci s velmi příznivou cenou mohou být hole zajímavé pro celou řadu lyžařů.
Poutko je v madlu upevněno provizorním klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 4. Je sice lehké, ale obyčejné.


KV+ Bora

Kvalita hole se projevila jak v technických parametrech, zejména tuhosti a umístění těžiště, tak v subjektivním hodnocení testérů.
Systém poutka je nacvakávací a v průměru bylo poutko oznámkováno za 2.
Při případném zkracování holí je madlo potřeba zahřívat opatrně, ale dostatečně.


Rossignol Air Force

Jednoznačně nejlepší hole v subjektivním hodnocení z této kategorie nezklamaly ani v technických parametrech, zejména v tuhosti.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2. Madlo je v horní části zúžené.


Salomon Equipe R click

Hole s decentním vzhledem se vyznačují zajímavým kompromisem mezi technickými parametry a cenou.
Systém poutka je nacvakávací a v průměru bylo poutko oznámkováno za 2-.
Velmi špatně se sundává košíček.


Ski-go Race Elit

Váhově sice nepatří mezi nejlehčí, ale dosahují nejlepší tuhosti a rozložením hmoty hole v rámci kategorie, takže ani silnější lyžaři se nemusejí bát pořádně do holí opřít. V kombinaci s velmi příznivou cenou mohou být zajímavé pro celou řadu běžkařů.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 3+. Madlo je tlustší, vhodnější pro větší ruku.


Swix CT2 TBS Premium

Hůl, která padne každému, a to díky kvalitnímu poutku a výbornému subjektivnímu pocitu. Řada lyžařů ocení také praktický, rychle vyměnitelný košíček.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 1-.
Pokud budete chtít zkracovat hole, je madlo potřeba při sundávání zahřívat velmi opatrně, hrozí likvidace korku.


3. kategorie: modely s 60–90% podílem karbonu

Exel Spectra

Technickými parametry srovnatelný model se sesterským Exel Formula z 2. kategorie. Přestože má Exel Spectra pouze 70% podíl karbonu, mohl by kvalitou soupeřit i s modely s vyšším podílem karbonu. Ideální hůl pro ty, kteří nepotřebují za každou cenu 100% karbonovou hůl, ale stačí jim kompozitová. Opět výborná cena a výrazný vzhled, který v bílém terénu hezky vynikne.
Poutko je v madlu upevněno zaklapávacím klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-.


Fischer RC9 QF

Výrobce sice podíl karbonu neuvádí, ale jedná se o hůl, u které dříve udával 60 % karbonu. Předpokládáme, že se složení tubusu zásadně nezměnilo. Každopádně se znovu jedná o zajímavý model, subjektivně výborně ohodnocený a také z pohledu technických parametrů konkurenceschopný celé řadě modelů vyšší kategorie.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a bylo oznámkováno za 2-. Madlo je oproti vyšším modelům Fischer rovné, takže sedí přirozeně v dlani.


KV+ Tempesta

Na jízdu velmi příjemná hůl od firmy KV+, poutko a madlo padne snad každému. Jedná se o model s kvalitními technickými parametry a vysokým podílem karbonu za velmi přívětivou cenu.
Systém poutka je nacvakávací a poutko bylo v průměru oznámkováno za 1-. Madlo je tlustší, takže vhodnější pro větší dlaň. Košíčky jsou měkčí, pozor na ledovém podkladu. Pokud chcete hole zkracovat, madlo se sundává velmi špatně.


Leki Genius Carbon

Model, který je vzhledově velmi podobný top modelu Leki, ale koupíte ho za daleko příznivější cenu. Hmotnost hole je sice vyšší, ale to je dáno nižším zastoupením karbonu a také tím, že u holí určených amatérským lyžařům je kladen důraz na vyšší tuhost.
Systém poutka je nacvakávací a poutko bylo v průměru oznámkováno za 3+.


Leki Speed Carbon

Přestože tento model obsahuje pouze 85 % karbonu, může směle konkurovat holím z vyšší kategorie. Výborná hmotnost, tuhost a pocit při jízdě potěší každého lyžaře. Pro fajnšmekry závodníky je lepší zvolit top model, ale na trénink lze tuto hůl bez problému využít.
Systém poutka je nacvakávací a poutko bylo v průměru oznámkováno za 3+.


One-way Premio SLG 6

Jeden z mnoha modelů, který upřednostňuje tuhost hole na úkor jeho hmotnosti. Při 60% podílu karbonu už ani nemůžeme čekat tak nízkou hmotnosti. Hole bychom doporučili amatérským lyžařům, kteří hledají levnou variantu, nepotřebují ultralehké závodní hole a zároveň se nemusí bát, že hole při první vyjížďce zlomí.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2+. Madlo je tlustší, vhodné pro větší ruku.


Rossignol Carbon 70

Kvalitní hole od firmy Rossignol, které se vyznačují 70% podílem karbonu, a přesto se mohou pyšnit vysokou tuhostí a dobrým pocitem při jízdě. Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2.
Madlo je v horní části do trojúhelníku a může tlačit do dlaně.


Swix RC302

Hole jsou dobrým kompromisem technických parametrů, ceny a subjektivního pocitu z jízdy. V kombinaci s kvalitním poutkem a madlem nezklamou žádného amatérského lyžaře.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 1-. Madlo je pohodlné.


4. kategorie: modely s maximálně 50% podílem karbonu

V rámci poslední skupiny holí vám představíme modely, které obsahují 50 % karbonu a méně. Jedná se o hole pro amatérské lyžaře, ale najdou se i velmi slušné kusy, které ocení také zdatnější lyžaři během tréninku nebo sportovní lyžaři, kteří si chtějí jízdu užít. Dokonce i některé kluby objednávají tyto modely holí pro žáky a mladší dorostence, a to zejména kvůli častému lámání holí a přijatelné ceně. Dokud se nevypracují k lepším výsledkům ve vyšších kategoriích, zkušenostem a často i zodpovědnějšímu zacházení s materiálem, nepotřebují nejvyšší a nejdražší modely.

EXEL Cetra

Pocitově výborná hůl, která by v technických parametrech porazila i některé o třídu vyšší modely. Vhodná například pro závodníky-dorostence, kteří nepotřebují 100% karbonovou hůl a za dobrou cenu pořídí kvalitní model, s nímž si solidně zatrénují i zazávodí.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-.


Fischer RC8

Výrobce neudává procentuální zastoupení karbonu, ale podle shodného modelu z předcházejících sezón by mělo být zhruba 40 %. Jedná se pocitově o velmi dobrou hůl, která svými technickými parametry potěší každého amatérského lyžaře. Na trénink se ji nemusí bát vzít i závodníci. Hůl je svým téměř k nerozeznání od nejvyššího závodního modelu, ale cenově je daleko přijatelnější.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2-.


KV+ Advance

Model se slušnou tuhostí, solidní cenou a dobře padnoucím nacvakávacím poutkem je dobrým kompromisem pro každého amatérského lyžaře.
Systém upínání poutka je nacvakávací, v průměru bylo oznámkováno za 1-. Madlo je tlustší, vhodné pro větší ruku. Košíčky jsou měkčí, pozor na ledovatém podkladu.
Pokud budete chtít hole zkracovat, korkové madlo se velmi špatně sundává, raději předejte do rukou odborníků.


Leki Cc 2.6 Carbon

U 30% zastoupení karbonu nemůžeme čekat žádné zázraky v technických parametrech, ani subjektivním hodnocení, přesto hůl dosahuje solidní tuhosti a zajímavá cena může nalákat celou řadu lyžařů-nadšenců.
Kvalitní poutko a jeho nacvakávací systém je pohodlný při jízdě i při každém zastavení, kdy je potřeba rychle uvolnit ruku a vytáhnout třeba svačinu. Systém upínání poutka je nacvakávací, v průměru bylo oznámkováno za 2.


One-way Diamond 740

Jedná se o velmi měkkou hůl, proto bychom ji doporučili spíše menším lyžařům, kteří nepotřebují takovou délku tubusu, nebo turistům, již ocení velmi nízkou cenu a originální upínání poutka nacvakávacím systémem pomocí kovové kuličky, kterou lze jednoduše kdykoliv odepnout.
Systém upínání poutka je nacvakávací, v průměru bylo oznámkováno za 2.


One-way Diamond 950

Velmi dobrá tuhost hole a solidní cena za 50% podíl karbonu je doménou tohoto modelu. Tvar korkového madla a poutka je stejný jako u vyšších modelů této značky a obě komponenty většinou dobře padnou a vyhovují každému lyžaři.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2.


Rossignol Carbon 50

Velmi kvalitní model v subjektivním hodnocení při jízdě se vyznačuje poměrně vysokou tuhostí, přestože má pouze 50% zastoupení karbonu. Model by mohl v tuhosti soupeřit s některými modely vyšší kategorie. Stejně jako u Exel Centra můžeme tuto hůl doporučit výkonnostním lyžařům na trénink a závodníkům-dorostencům.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 2. Madlo je v horní části zúžené.


Ski-go Vasa

Vyšší hmotnost, ale o to lepší tuhost. Tento model by v tuhosti porazil i všechny hole vyšší kategorie, proto se jich nemusí bát ani silnější lyžaři. Velmi dobrý pocit při jízdě a výborná cena jsou velkým lákadlem pro každého lyžaře, který nepotřebuje nejvyšší model. Opět lze doporučit závodícím dorostencům a na trénink výkonnostních lyžařů.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 3-. Madlo je tlustší, vhodné pro větší ruku.


Swix RC 610 Pro

Tento model je určený amatérským lyžařům a turistům, proto neřeší hmotnost. Spíš bychom ho doporučili menším lyžařům – dětem nebo ženám, u jejichž holí bude tubus v kratší délce pevnější. Velmi rozumná cena za 50% podíl karbonu.
Poutko je v madlu upevněno klínkem a v průměru bylo oznámkováno za 1-. Madlo je plastové, což nemusí každému lyžaři vyhovovat.