Šmahem zprovodili ze světa klasiku sdruženáři i biatlonisté a mám-li být upřímný, pak jsem přesvědčen, že svůj sport nesmírně ochudili. Sáhneme-li do pomyslné studnice vzpomínek na zážitky z provedené klasické techniky Svana, Mogrena, Verpala či našich fenoménů Kateřiny Neumannové, Lukáše Bauera, v každém musí zůstat úžasná stopa ze zážitků opravdových mistrů této techniky. Ač jsem nezlomný patriot, k běhu na lyžích upínám zraky na každý přenos z vrcholných soutěží, přináší mi stále obohacující zážitek pohled na perfektně provedený styl střídavého běhu v náročných pasážích tratí v boji o vítězství na ZOH, MS či ve SP, než neskonale robotický pohyb zejména dálkových běžců při jejich startech, kde naleznete jen a jen „monozautomati­zovanou soupaž“. Nechci se dožít doby TEMNA, kdy se královská disciplína vyjme z programů běžeckých soutěží, zůstane pouze bruslení a soupaž, tak si, prosím, sami naroubujte názor při mé troše postřehů, i když vím, že pokud bychom rozvedli debatu na toto téma, čekala by nás zanícená diskuze v čase bez hranic.

Z historického pohledu se klasika vyklubala z prosté chůze na dřevěných lyžích, kdy později tento pohyb převedli chasníci v běh a položili tím základ novému sportu (nedovedu si představit, jak hrabě Harrach pádí do polesí podél Mumlavy bruslařskou technikou…).Z pohledu trenéra, závodníka či hobby sportovce pro zvládnutí lyžování je vždy základní pilířem KLASIKA a tudíž zvládnutý pohyb v jednooporovém postavení. Touto technikou se nejen učíme lyžařskému kumštu, nýbrž i navazujeme v dalším zdokonalování a buďme upřímní, je to pohyb přirozený, proveditelný i v těžkých terénech, ba co jediný možný v neupravovaných pasážích. Je zdraví obrovsky prospěšný, komplexní pro rozvoj funkčních parametrů, zapojování svalových partií i skutečného technického umu, pojem léty zažitý „cit pro sníh“ je úžasně vypovídající.

Má neodiskutovatelný element, a tím je zvláště na delších tratích požadavek na schopnost reagovat na měnící se sněhové podmínky, resp. při úbytku sil umění zachovat „odraz“. Tím závody do posledních okamžiků nabírají na dramatičnosti i s přispěním faktu, že nesprávně zvolená máza v závěru nemusí jet i z kopce. Žádné vystoupení aqabel vám nedokáže nahradit jedinečný pohled na „souběh“ několika sportovců, jenž si s klasikou tykají, tomu říkám požitek. Na frontu uklánějících se soupažáků – a to především v náročných stoupáních, kde se zalamují jak vrbové proutí – tomu mám fandit???

Fandím sportu zaníceně a vážím si všech jeho kladů, s neduhy je potřeba se sportovně poprat. I proto optimisticky hledím na budoucno klasiky, neb jejím odstraněním by běh na lyžích ztratil jednu z nejcennějších hodnot.


Květoslav Žalčík

V mladí vrcholový běžec na lyžích. Poté působil několik let na pozici sportovního manažera a trenéra Svazu lyžařů ČR. V současnosti je trenérem Sportovního gymnázia FENIX SKI TEAM Jeseník


Článek rubriky Vox populi vyšel 25. října 2018 v NORDIC magazínu č. 47