Ke stálým pracovníkům Sportenu, konstruktérům, technologům a základnímu vývoji lyží přibyli další tři bývalí lyžaři, kteří přinášejí své bohaté zkušenosti z mnohaleté praxe v oblasti vrcholového sportu – Vít Fousek, Martin Petrásek a Josef Kučera. Pojďme se společně podívat s Martinem a Vítkem, jak vznikal nový tým a jak takový vývoj běžek probíhá…

Martine, je to zhruba rok a půl, co se změnilo na Sportenu vedení a byl vybudován nový vývojářský tým, jehož jsi součástí. Jakou jste měli na začátku vizi?

Naším cílem bylo a je dělat běžky i pro nejlepší závodníky v celém sortimentu včetně juniorů, aby se na nich dalo vyhrát klidně i ve Světovém poháru. Hlavním úkolem je kromě vlastní vývojové práce také přenést nové informace do produkce, abychom mohli zvýšit objem výroby právě u vyšších modelů spolu s dalšími pozitivními dopady na kvalitu a objem prodeje. Když jsem sem nastoupil, muselo se vybudovat určité zázemí pro vývoj lyží, seznámit se s lidmi a zjistit, jaký je „kolorit“ fabriky, protože já ani Vítek Fousek, jsme v podobném podniku nikdy nepracovali. Úvodní rok byl velmi náročný z hlediska adaptace, ale pro všechny je to velká výzva a pro naše závodní oddělení asi poslední střípek z naší lyžařské kariéry.

Podařilo se vám za tak krátkou dobu udělat nějaký pokrok?

Myslíme, že určitě ano. Během zimy jsme získali data nejen z vlastního testování, ale také ze závodů především od Jirky Ročárka a dalších úspěšných továrních jezdců. Všechno se stihnout za jednu sezónu nedalo, ale když jsme se sešli na jaře s majitelem, mohli jsme mu s klidným svědomím sdělit, že jsme schopni vyrobit výborné lyže. Věděli jsme, že když budeme mít kvalitního závodníka, může na našich lyžích dosáhnout skvělých výsledků.

Vlastník Sportenu, finanční skupina Consillium Private Investment, jejímž majitelem je velký příznivce a znalec lyžování Tomáš Němec, se letos na jaře rozhodla sportovní divizi rozšířit o další lyžařskou značku, a to Kästle. Co si o tom myslíš?

Byl to pro nás důležitý moment a velký impuls, abychom mohli prorazit do světa, Sporten je přeci jenom hodně lokální značka, jejíž filosofií je nabídnout vysoce kvalitní lyže někomu, kdo vlastně není ochoten platit za značku. Kästle je naproti tomu lyžařská ikona a jedna z nejstarších světových značek. Vždy byla proslulá především výrobou sjezdovek, ale i v běžeckém sportu je na co navazovat. Spojení s Kästle je čerstvé, vše probíhá velmi rychle a už se vytvořila vzájemná vazba. Obě značky sdílí své technologie a know-how. Ovšem celá produkce běžek Kästle bude vyráběna u nás ve Sportenu a již připravujeme první kolekci pro sezónu 2019/20, která bude poprvé představena začátkem února na ISPO 2019 v Mnichově.

Vítku, všichni tě známe jako skvělého servismana, proč ses rozhodl věnovat vývoji lyží?

Na první pohled se to nezdá, ale je to práce, kterou jsem dělal doteď. Když jsem působil v pozici servismana, vybíral jsem pro závodníky lyže podle nějakých parametrů a věděl, co funguje a co ne. Teď už vím, jak se lyže musí vyrobit, aby měla ty správné vlastnosti. Při samotné výrobě se pak stále snažíme přibližovat definovanému ideálu, což je cíl všech konstruktérů.

Co je ideál, o kterém mluvíš?

Lyže na klasiku by měla splňovat určité parametry jako například správné umístění komory lyže, komory vzhledem k těžišti lyže, výšku a délku komory, tvrdost lyže atd. K těmto informacím jsem se dostal zejména tak, že jsem roky vybíral a testoval vhodné lyže, mazal je a měl špičkové závodníky. Například Lukáše Bauera, který jezdil na hranici toho, co bylo možné, jak z hlediska stoupací mázy, tak určitých parametrů lyží. Někdy měl lyže lepší než všichni ostatní, a tím se mi potvrdilo, že jejich výběr byl ideální. Samozřejmě člověk musí k dané konstrukci lyže také správně namazat.

Čím se liší Sporteny před a po vašem příchodu do firmy?

Materiály jsou stejné, ale nastavení lyže je jiné. Přirovnávám to k tomu, že když bude výborný a průměrný kuchař vařit ze stejných surovin jeden pokrm, tak jeden uvaří excelentní jídlo a ten druhý slušné, ale nebude to na žádnou světovou soutěž. Před naším příchodem se ve Sportenu vyráběly dobré lyže, ale chyběli v dostatečné míře potřebná data a také závodníci, kteří jsou schopni dát ideální zpětnou vazbu. Proto je velmi důležitý tovární závodní tým, je to sice drahé, ale pořád velmi nízká cena za to, jaká se vrátí zpětná vazba. Různí závodníci, různých somatotypů, technik, různých váhových kategorií, různých stylů jízdy. Sice jim musíš rozdat materiál zadarmo, ale oni z toho velkého počtu lyží vyselektují ty nejlepší, a když si to umíš propojit, získáš excelentní data. Továrna si vlastně podle počtu závodníků a rozdaných lyží „nakoupí“ několik testovacích týmů, které pracují na jejich lyžích celou sezónu na různých sněhových podmínkách a tratích.
Co říká o nové lyži Sporten RS Elite Jiří Ročárek?

*„Byl jsem velice překvapený, jak se lyže za pouhý rok změnila. Nová konstrukce, perfektní skluznice a nové struktury, to je momentálně Sporten. Lyže velice dobře vede stopu, v odrazu je dynamická, a hlavně skvěle jede. Sporten RS Elite je momentálně na nejlepší cestě skočit do světové lyžařské špičky!“

Jiří Ročárek: mistr Evropy v dálkových bězích na lyžích (2013 a 2015), 7x vítěz Bedřichovské 30 a 9x Jizerské 25, vítěz Koasalaufu a Skadiloppetu (2017), vítěz Biegu Piastow (2018)
Je možné už ve fabrice vědět, že lyže bude dobrá, aniž bys ji testoval na sněhu?

To já tady takhle mám (smích). Z mého pohledu je pro jakékoli výkonnostní použití lyže důležité, aby šla správně namazat. Druhá věc, neméně podstatná, je, aby byla pro jezdce pohodlná, a tím se dostáváme k nastavení lyže. Lyže musí mít vedle vhodného umístění komory a jejího profilu i dostatečně dlouhou a elastickou komoru, nesmí být ani příliš tvrdá, ani měkká, a to vše se dá zjistit jen na základě měření lyží. Následně se může říct i, na jakém sněhu by měla jet.
Toto vše je zohledněno v procesu výroby. Nejprve lyže složíme a zalepíme s nějakým předpokladem. První měřená data dostaneme po zaklížení (zalepení) lyží, výsledky urovnáme a lyže pokračují dále na broušení. V této fázi už je předurčeno jejich stavbou, jakou strukturu na ně nabrousíme a na jaký sníh budou vhodné. Potom znova lyže přeměřujeme, protože některé vlastnosti se v průběhu jejich zpracování mění. Lyže v surovém stavu jsou širší, materiály se ořezávají, obrušují, takže lehká korekce může nastat, a potom finální obrobené lyže třídíme a párujeme.

Jaké změny jste provedli u lyží na bruslení, aby fungovaly dle vašich představ?

Je to obdobné jako u klasických lyží. Musíme dodržet vhodnou křivku lyže (správně prohnutou patu, komoru, pozici komory vůči těžišti, prohnutí špičky atd.), aby měla vlastnosti, které potřebujeme. Záleží také, kam umístíme NIS desku vůči těžišti lyže, a samozřejmě i tvar lyže ovlivňuje její vlastnosti. Lyže se téměř nezměnila základním složením materiálu, ale upravily se různé výztuhy, konkrétně jejich délky a umístění. Takže zase správnou korekcí a lepením se dosáhnou lyže takové, jaké potřebujeme.

Používáte více odlehčujících karbonových výztuh než dříve?

Nemyslím si. Používáme je v podobném poměru jako ostatní. Obrovskou roli hraje materiál, z kterého máte lyži vyrobenou. Naše lyže se liší tím, že obsahují více odlehčeného dřeva a přírodních materiálů. Na jednu stranu je lyže příjemnější, ale na druhou je to složitější na kontrolu při výrobě. Přírodní materiály pracují a při lepení se často stane, že lyže nejsou v rámci výrobní dávky úplně totožné. U závodních modelů to nevadí, u nich je různorodost naopak žádoucí, ale u nižších kategorií by výrobce ocenil, že čím menší bude rozptyl charakteristik, tím se bude lyže jednodušeji vyrábět a obchodníkům lépe prodávat. Je to něco za něco.

Víš ještě o něčem, co by se dalo na lyžích vylepšit?

Asi nikdy nebudeme ve fázi, že bychom si sedli a řekli, že je vše hotové. Vývoj závodních lyží je nikdy nekončící proces. Čím více dat máme nashromážděných, tím více máme nápadů na další vývoj. Další nápady pak přichází směrem k zjednodušení výroby při zachování maximální kvality. Současný způsob výroby je zatím extrémně náročný, měříme závodní lyži minimálně třikrát, než opustí továrnu. Jen tak můžeme kontrolovat celý průběh její výroby a mít jistotu, že vše je na výstupu perfektní. Budoucí zlepšení vidím ne ani tak v konstrukci a technologii lyží, ale právě směrem ke zrychlení a zefektivnění procesů ve výrobě při zachování dokonalé preciznosti.

Jaké druhy struktur používáte?

Nejsem zastáncem širokého spektra struktur. Na našich moderních strojích můžeme nastavit prakticky cokoliv, ale všichni by se v tom ztratili, jak prodejce, tak kupující a nakonec i servis. Nabízíme dva druhy skluznic, teplou a studenou. Lyže se studenou skluznicí vyrábíme pro naše smluvní jezdce s třemi druhy studených struktur a teplé s třemi univerzálními a dvěma teplými. Pokud by si zákazník chtěl pořídit pouze jedny naše závodní lyže, tak bych doporučil do českých podmínek univerzální strukturu, konkrétně UW1, která opravdu funguje na velmi širokém teplotním rozsahu.

Doporučil bys závodní modely i pro amatérské lyžaře?

Důležitý je výběr vhodné lyže pro konkrétního jezdce. Pokud se v dobrém, resp. specializovaném obchodě běžky správně vyberou, může na nich jezdit i začátečník, ale je to o tom, aby prodavač dostal relevantní informace: „Jsem začátečník a chci si pořídit kvalitní lyže.“ Na základě zákazníkových informací, jak lyžuje a kolik váží, by mu měl opravdu kvalifikovaný prodavač s ohledem na jeho somatotyp vybrat ty správné lyže. Já osobně bych se přimlouval vždy za vyšší modely, které jsou intenzivněji kontrolované, vykazují přesnější nastavení a pro prodavače jsou i jednodušší na výběr a prodej.

Patří vaše lyže už teď mezi světovou špičku?

Jsem o tom přesvědčený. Kdybychom měli kvalitního závodníka, který by byl schopný se umísťovat na pódiu ve Světovém poháru, věřím, že by i na našich lyžích mohl vyhrát. Například Lukáš Bauer ve své éře, kdy měl nejlepší výkonnost, by na nich mohl úplně s přehledem vyhrávat.


Testování SPORTEN během zimní sezóny 2018/19

8.–9. 12. 2018     Horní Mísečky
4.–5. 1. 2019     Skitour Bedřichovský Night Light Marathon
19.–20. 1. 2019     Skitour Kašperská 30
19. 1. 2019     Stopa pro život – Prolog Nové Město na Moravě
2.–3. 2. 2019     Skitour Orlický maraton
15.–16. 2. 2019     Skitour Karlovská 50
23.–24. 2. 2019     Skitour JeLyMan