Kdo viděl Thomase Alsgaarda (viz. foto) při televizním rozhovoru před startem jizerské VIP štafety, mohl si všimnout kromě spousty reklam na jeho bundě, kterých se tam díky jeho rozložitosti i výšce postavy vejde požehnaně, jak drží v pravé ruce i jeho bruslařské „Madžusky“. Byly evidentně kratší než on. Když ani Alsgaard nedisponuje lyžemi na bruslení delšími, než je výška jeho postavy, pak kdo jiný? Nikdo, delší brusličky se prostě nevyrábí. Nejsou ani potřeba. S delšími bychom se totiž nevešli na běžné lyžařské tratě.

Další otázka je tuhost lyže a tedy její schopnost unést jakkoliv těžkého lyžaře. Tvrdost lyže jsou výrobci schopni díky výrobním technologiím naladit úměrně hmotnostem nejen běžné lyžařské populace, ale jak dokazuje skoro dvoumetrový Nor, tak i té menšinové. S výškou samozřejmě narůstá hmotnost, nehledě pak na ty lyžařské nadšence, kteří si chtějí pořídit běžky právě proto, aby to svou zredukovali. Obdobně je tomu i u běžek na klasiku. Délky lyží nepřesahují 210 cm, většinou však jen 205 cm. Vše ale dožene tuhost lyže jak ve špičkách a patkách, tak především pod patou.

Z předchozího tedy vyplývá, že běžky pro nadměrné velikosti lyžařů není problem vyrobit. Jiná otázka je, kde je sehnat. Zde se dostáváme do stejné situace, jako s ostatním okrajovým zbožím. Ne každý obchod ho prodává, ne každý z obchodníků vychází podobným požadavkům vyjímečných zákazníků vstříc. Pak nastává situace, na kterou jsou však již ti nadměrnější z nás z běžného života zvyklí, shanět, ptát se, volat, psát na internetová fora atd.

Věříme, že ti šťastnější z vás již své lyže, stejně jako lyžáky či hole, našli a z vrozené soudržnosti se s ostatními rádi podělí o své typy a nápady, jak a kde to správné lyžařské vybavení shánět. Uvítáme vaši diskusi pod článkem i typy na místa, kde vyjdou vstříc každému lyžaři.