Na starty třech závodů se během prodlouženého víkendu postaví závodníci z celkem patnácti zemí v kategoriích mužů, žen a juniorů do 20 a do 18 let. Ve Vysočina Aréně se domácím fanouškům představí většina české reprezentace mimo čtyř závodníků, kteří v těchto dnech absolvují Tour de Ski, a Petry Novákové, jež po zranění kyčle ještě není zcela zdravotně v pořádku.

Chybět naopak nebude jednička mužské reprezentace Michal Novák, který před účastí na prestižním etapovém závodu Tour de Ski upřednostnil přípravu na mistrovství světa do 23 let. A tu si hodlá zpestřit právě na domácích závodech Evropského poháru OPA.

„Doma v Česku budu závodit po dlouhé době, takže se moc těším. V Novém Městě jsme hodně často závodili v mládežnických kategoriích, a pak jsem tu jel svůj první závod Světového poháru. Co si pamatuji, tak se mi tady závodilo dobře, i když bych byl radši, kdyby se závodilo i směrem na houpačky a esíčka,“ říká Novák. „Je super, že se v Česku pořádá tak významná akce jako je OPA Cup. Uvidím, jak na tom teď budu, spíše na to pohlížíme jako na součást tréninku, i přesto, že konkurence bude určitě veliká,“ vyhlíží dvaadvacetiletý závodník, jenž si v polovině prosince na Světovém poháru v Davosu dojel pro první body této sezony.

Vedle něj budou hájit české barvy také další členové omlazené české reprezentace Luděk Šeller, Miroslav Rypl, Jonáš Bešťák a Tomáš Kalivoda. Mezi ženami by měly bojovat o přední umístění Kateřina Janatová a Tereza Beranová, které si minulý týden z úvodního závodu Tour de Ski senzačně odvezly své první svěťákové body kariéry, a dále Petra Hynčicová, Zuzana Staňková a Anna Sixtová.

V juniorské kategorii bude největší pozornost upřena na Barboru Havlíčkovou. Velký talent českého běžeckého lyžování prokázal v úvodních závodech Evropského poháru OPA, které se jely v italské Isolaccii těsně před vánočními svátky, velkou formu. Havlíčková vyhrála oba závody, do kterých nastoupila. Nejprve 5 kilometrů volně a pak i 10 kilometrů klasicky. Přípravu na domácí podnik seriálu ji ale narušily zdravotní komplikace.

„Příprava bohužel neproběhla tak, jak jsem si představovala. Přes Vánoce jsem měla zdravotní problémy, doufám ale, že už to teď bude v pořádku. Stoprocentně se však necítím, nejsem v takové kondici jako třeba před Isolaccií,“ říká Havlíčková. „Do závodu bych chtěla především vstoupit v klidu a předvést to nejlepší, co v danou chvíli půjde. Představovala jsem si to sice úplně jinak, nic moc s tím ale nenadělám. I tak se ale moc těším a jsem ráda, že se takový závod koná v České republice,“ doplňuje osmnáctiletá naděje, která plánuje vynechat úvodní sprint a startovat až v sobotním a nedělním závodě. Prodloužený víkend boje o Zlatou lyži začíná pátečními sprinty. V sobotu jsou ve Vysočina Aréně na programu závody volnou technikou a v neděli běžci na lyžích poměří síly v klasice.


Česká nominace na Evropský pohár OPA v Novém Městě na Moravě:

Ženy: Tereza Beranová Zuzana Staňková Petra Hynčicová Kateřina Janatová Anna Sixtová

Muži: Tomáš Kalivoda Luděk Šeller Michal Novák Miroslav Rypl Jonáš Bešťák

Juniorky: Zuzana Holíková Barbora Havlíčková Barbora Antošová Adéla Nováková Pavlína Votočková

Junioři: Tomáš Lukeš Vladimír Kozlovský Kim Žalčík Ondřej Černý Jakub Walchetseder