Reprezentační trenéři nominovali do úvodního sprintu Tour de Ski mladé závodníky, na dojezd zase zvolili ty zkušenější, u kterých věděli, že budou schopni tak náročný podnik absolvovat. Ve světové konkurenci tak o body usilovali Kateřina Razýmová, Sandra Schützová, Petr Knop a Adam Fellner. „Vystoupení našich závodníků hodnotím velmi dobře, vždyť ze sedmi nominovaných má pět sportovců body,“ byl spokojený s výkony všech svých svěřenců trenér reprezentace mužů Vasil Husák. „Potěšilo mě, že v rychlostní disciplíně srovnáváme krok se světem a na distanci je také vidět zlepšení. Někdo si může říct, že jsme dojížděli mezi posledními v celé tour, ale naši závodníci v každém závodě předbíhali další a další vynikající světové běžce, kteří ale bohužel postupně odstupovali,“ zaznamenal posun českých reprezentantů ke světové špičce.

V konečném hodnocení si nejlépe vedla Kateřina Razýmová na 23. pozici, pro kterou byl poslední závod stíhačka volně zároveň tím nejtěžším. „Dnes hodně foukal vítr nejen na startu, ale i v nájezdu na sjezdovku. Naše skupina jela z vlny, bylo tak možné schovat se za ostatní závodnice,“ popisovala první kilometry Razýmová. Tělo už měla tak unavené, že se nedokázala dostat do vysoké tepové frekvence. „Trošku jsem si to protrpěla, chvílemi jsem to už chtěla vzdát. Nakonec jsem ráda, že jsem závod dokončila, člověka to posune zase o kus dál. Určitě si v dalších závodech vzpomenu, jak to bolelo tady na sjezdovce a možná si řeknu, že ve srovnání s tímhle je to ještě dobré,“ vylíčila trápení na trati.

Na začátku Tour se nemohla dostat do rytmu a v závodech se trápila. „Vždycky je ale pozitivní závody dokončit, i když to nejde. O to lepší má pak člověk pocit, když se zadaří. Je důležité bojovat za každé situace, karty se pak mohou obrátit,“ zůstávala Razýmová i přes prvotní nezdary optimistická. Nepochybuje o tom, že ji každý start ve Světovém poháru posouvá vpřed. „Je to srovnání s nejlepšími lidmi na světě. Ať už se jedná o hromaďáky nebo jednotlivé intervalové starty či sprinty, člověku to přináší něco, co na tréninku nikdy nezíská,“ uzavřela Razýmová.

Na 28. místě skončila Sandra Schützová, která ráno před poslední etapou již pociťovala velkou únavu. „Závod se však rozjel překvapivě pomalu, holky už asi věděly, co je čeká. Překvapilo mě, jak je stoupání do sjezdovky opravdu dlouhé. V cíli jsem už měla křeče,“ popisovala Schützová. Bere to jako velkou zkušenost, a hlavně splnění snu. „Vždycky jsem si přála absolvovat celou Tour,“ řekla. Každým dnem Schützové ubývaly síly, o to víc ji mrzelo, když se jí v Oberstdorfu, kde se ještě cítila dobře, nepovedl ani jeden závod. „Přišla jsem tak o šanci bojovat o lepší umístění v celkovém pořadí,“ uvedla. „Především mi to ale ukázalo, že mohu závodit s holkami kolem bodované třicítky, a to je hlavní,“ získala sebevědomí do dalších závodů Schützová.

Trenér reprezentace žen byl s výsledky svých svěřenkyň nadmíru spokojený. „V úvodní etapě podaly mladé holky Tereza Beranová s Kačkou Janatovou super výkony, když se jim podařilo projít kvalifikací sprintu a vyjet si první body v kariéře. V Tour pak pokračovaly pouze dvě závodnice, a to Kačka Razýmová se Sandrou Schützovou, a za mě ji zvládly velmi dobře,“ chválil sportovkyně. „Katka sice nezačala Tour ideálními výsledky, postupně šla ale nahoru, což vyústilo v předposlední etapě výborným 19. místem. Sandra zase zajela skvělý závod v Toblachu a dá se říct, že se jí v průběhu celé Tour dařilo podávat stabilní výkony. Odměnou jí pak byly první body,“ okomentoval jejich nejlepší umístění.

Zároveň ocenil, že se všem vybraným závodníkům podařilo Tour dokončit. „Závodníci především získali nové zkušenosti do dalších sezon. Doufám, že forma celého družstva půjde stále nahoru směrem k mistrovství světa v Seefeldu,“ vyhlíží blížící se vrchol sezony Franc.

Mezi muži si v celkovém hodnocení vedl lépe Petr Knop, jenž se umístil na 39. pozici, zatímco Adam Fellner skončil o příčku za ním. „Tour je prostě brutální na zátěž, cestování a stres. Z původních 75, respektive 105 běžců a běžkyň jich dokončuje závod třicet až čtyřicet,“ popisoval náročnost seriálu nejen po fyzické, ale především po psychické stránce trenér mužů Husák. „Absolvování tour pro mě hlavně znamenalo načerpání nových podnětů pro příští ročník,“ dodal Husák.

Vítězi Tour de Ski se stali Norové Johannes Hoesflot Klaebo a Ingvild Flugstad Östbergová. Klaebo je zároveň nejmladším vítězem Tour de Ski, zatímco Östbergová se postarala již o čtvrté etapové prvenství v řadě. Stříbrný skončil Rus Sergey Ustiugov, bronz získal opět Nor Simen Hegstad Krueger. Mezi ženami obsadila druhé místo Ruska Natalia Nepryaeva a stupně vítězů uzavřela Finka Krista Parmakoskiová.

Zdroj: http://www.czech-ski.com/…-na-23-miste