Tři závody OPA Cupu, tři vítězství. Barbora Havlíčková v kategorii juniorek v aktuální sezoně naprosto vládne. Po dvou předvánočních triumfech v italské Isolaccii nepoznala česká závodnice přemožitelku ani ve svém prvním vystoupení na domácí půdě. V Novém Městě na Moravě naskočila do podniku Evropského poháru OPA až v sobotu a hned závod na pět kilometrů volným stylem vyhrála.

Přitom ještě den před závodem nevěděla, jestli vůbec bude startovat. „Přes Vánoce, kdy jsem chtěla poladit formu, mě zastihly zdravotní problémy. V posledních dnech se k tomu navíc přidala bolest zad. Když jsem se včera večer jela projet, tak jsem skoro nemohla jet rychle. Že jsem dneska vyhrála, je pro mě tedy překvapení, opravdu jsem to nečekala,“ radovala se Havlíčková v cíli. „Byl to psychický boj. Jsem moc ráda, že jsem ho vyhrála sama nad sebou a tím pádem pak také nad soupeřkami. Bylo to ohromně těžké, v cíli jsem se ani nemohla zvednout,“ dodala.

Do nejlepší třicítky se vešly další tři české juniorky. Pavlína Votočková byla patnáctá, Adéla Nováková dojela pětadvacátá a Karolína Poulíková o dvě příčky za ní.

Stejně jako v pátek se i v sobotu mezi nejlepší v kategorii mužů prosadil Michal Novák. Na patnáctikilometrové trati nestačil pouze na Francouze Robina Duvillarda a po bronzu ze sprintu přidal do české sbírky další medaili, tentokrát stříbrnou. „Dnešní závod hodnotím velmi pozitivně. Začal jsem trošku vlažněji, pomaleji a pak jsem se snažil držet tempo, i když to bylo hodně náročné,“ popisoval Novák. „V posledním okruhu už jsem měl laktát v nohou, ale i tak to vyšlo na druhé místo a jsem spokojený,“ dodal. Druhým nejlepším z Čechů byl Miroslav Rypl, jenž obsadil 18. příčku.

Na rozdíl od ostatních závodníků byl pro Nováka sobotní závod posledním vystoupením v Novém Městě na Moravě, v neděli už se ve Vysočina Aréně nepředstaví. Evropský pohár OPA pojmul jako zpestření přípravy před blížícím se mistrovstvím světa do 23 let. „S trenéry jsme se domluvili, že zítřek už vynechám a vrátím se zpět k individuálnímu tréninku. Celkově jsem se svým vystoupením na OPA Cupu hodně spokojený. Je to dobré i s výhledem na důležité nadcházející týdny,“ řekl Novák.

Také mezi ženami byly v závodě na deset kilometrů české barvy hodně vysoko. Hned dvě závodnice se vešly do elitní desítky. Kateřina Janatová obsadila sedmé místo a o příčku za ní dojela Petra Hynčicová, která v Novém Městě vybojovala TOP 10 podruhé ve dvou závodech. Naopak jen těšně unikla desítka Anně Sixtové, jež skončila jedenáctá, dvě příčky před Klárou Moravcovou. Také juniory čekala porce deseti kilometrů, nejlepší z Čechů byl Tomáš Lukeš, který bral sedmé místo. Třináctý byl Vladimír Kozlovský, šestnáctý pak Kim Žalčík.

Barbora Havlíčková na domácím podniku Evropského poháru OPA v Novém Městě na Moravě nenašla přemožitelku ani v neděli. Česká juniorka ovládla závod na 10 kilometrů klasicky s hromadným startem a v rámci prestižního seriálu si připsala už čtvrtý triumf v řadě. 81. ročník hlavního závodu o Zlatou lyži mužů na 20 kilometrů klasicky ovládl Francouz Valentin Chauvin. Miroslavu Ryplovi stupně vítězů těsně unikly a v závěrečném závodě ve Vysočina Aréně bral čtvrté místo.

Zlatá v sobotu, zlatá v neděli. Barbora Havlíčková v Novém Městě na Moravě ovládla oba závody, do kterých nastoupila. Po úvodní volné pětce neměla konkurenci ani v závěrečné klasické desítce s hromadným startem. „Dneska byly opravdu těžké podmínky, ukázalo se, jak na tom kdo je a jaký má cit na lyžování, protože na trati byly tři různé typy sněhu a bylo to opravdu velmi náročné. Jsem velmi spokojená,“ řekla v cílovém prostoru Havlíčková, která si připsala už čtvrtý triumf v OPA Cupu za sebou.

Od začátku závodu byla v čele a táhla balík závodnic, notně na ni dotírala především pětice německých reprezentantek. V posledním kole ale Havlíčková všem ujela a do cíle si přivezla náskok téměř čtrnácti vteřin. „Závody s hromadným startem nemám moc ráda, může se tam přihodit nějaká kolize. Proto jsem raději šla hned do čela. Pak jsem se během celého závodu snažila držet tempo, kterému v závěru soupeřky nestačily,“ popisovala Havlíčková. „Užívám si to celé o to víc, že jsem tady měla rodinu. Mám z toho obrovskou radost,“ dodala.

Při vrcholu celého víkendu Evropského poháru OPA v Novém Městě na Moravě, kterým byl závod mužů na dvacet kilometrů o Zlatou lyži, předvedl parádní výkon Miroslav Rypl. Českému reprezentantovi jen těsně unikly stupně vítězů a obsadil nepopulární čtvrtou pozici. V cíli ale umístění hodnotil pozitivně. „Byl to ohromně těžký závod v těžkých podmínkách, na poslední chvíli se předělávaly lyže. Trošku mě mrzí, že nám odjela skupinka tří závodníků, ale celkově jsem spokojený,“ řekl Rypl, který čtvrté místo vybojoval až v dramatickém finiši s Francouzem Arnaudem Chautempsem. „Jsem za to velmi rád. Hnal mě pocit, že se jede v domácím prostředí, říkal jsem si, že musím předvést dobrý výkon, a to se povedlo,“ dodal.

Pro trofej v podobě malé lyžičky vyrobené ze zlata, která je věrnou kopií původní trofeje z roku 1934, si dojel Valentin Chauvin z Francie, jenž dorazil do cíle před druhým Švýcarem Ueli Schniderem a třetím Simone Daprou z Itálie. Kromě Rypla se do první dvacítky vešli i další dva Češi. Jonáš Bešťák obsadil čtrnáctou příčku a Tomáš Kalivoda skončil osmnáctý. Také v kategorii žen byli v elitní dvacítce hned tři české závodnice. Nejlépe se klasická patnáctka s hromadným startem vydařila Anně Sixtové, která obsadila čtrnáctou pozici. Tereza Tvarůžková byla šestnáctá a Klára Moravcová devatenáctá. Vyhrála Antonia Frëbelová z Německa, druhá byla Italka Anna Comarellaová a třetí Švýcarka Lydia Hiernickelová. Se stejnou porcí kilometrů jako ženy bojovali také junioři, kde byl nejlepší z Čechů Kim Žalčík na jedenáctém místě.

Vedoucí českého týmu na OPA Cupu a trenér juniorské reprezentace Martin Koukal byl po skončení posledního závodu spokojený. „V juniorské kategorii jsme měli fantastické výsledky. Juniorky díky Zuzce Holíkové a Báře Havlíčkové udělali medaili každý den, Ondra Černý přidal další stříbro, takže maximální spokojenost. Malinko dneska speciálně v kategorii juniorů mazání nebylo top, pak jsme to na kategorii mužů na poslední chvíli měnili. Škoda, že jsme tu změnu neudělali dřív, některé výkony juniorů tím byly ovlivněny,“ řekl Koukal, jenž se z pozice koordinátora podílel také na organizaci celého prodlouženého víkendu ve Vysočina Aréně. „Myslím, že to bylo na velké úrovni, zástupci všech zahraničních týmů byli z organizace nadšení. Podmínky byly těžké, pořadatelé měli s velkým množstvím nového sněhu složitou práci. Ale zvládli jsme to a pro české běžecké lyžování byl OPA Cup v Novém Městě skvělou vizitkou,“ dodal.

Zdroj: http://www.czech-ski.com