Svým výkonem se na klasické distanci probojovala do nejlepší dvacítky Kateřina Razýmová, která dosáhla na 19. příčku. „Z dnešního závodu mám velkou radost, samotnou mě to překvapilo, protože ze svých pocitů na trati jsem nečekala, že bych na tom mohla být tak dobře,“ řekla. Závod rozjela poměrně pomalu s velkou rezervou. „Proto mě překvapilo, když mi hlásili, že se pohybuji kolem sedmnáctého místa,“ přiznala. Razýmová startovala až v závěru startovního pole. „V prvním kole to bylo dobré, to jsem kolem sebe měla i nějaké lidi. Poměrně brzy mě předjížděla Ruska Nepryaevová, které jsem se snažila držet, co mi síly stačily, ten oční kontakt byl docela užitečný,“ vysvětlovala Razýmová.

Ve druhém kole však většina závodnic již dojela do cíle a na trati se jich pohybovalo už jen pár. „Dojížděla jsem asi jako předposlední, a to si myslím, že dneska byla drobná nevýhoda. Trať se docela zafoukávala, navíc jel člověk v protivětru sám. Věřím, že by to mohlo být ještě o trochu lepší, kdybych se mohla za někoho schovat a ušetřit nějaké síly,“ řekla Razýmová. „Na upravenou trať ráno poměrně hodně nasněžilo, byla proto rozvrklaná a zafoukaná. Měly jsme ale super lyže, které hodně pomohly,“ uvedla.

Závodu se Razýmová před startem trochu obávala, když zjistila, jak náročná trať ji čeká. „Všechna čest Lukášovi Bauerovi, který tady dokázal opakovaně vyhrávat,“ vysekla poklonu legendě běžeckého lyžování. „Rozjela jsem to proto trochu s rozvahou a musím říct, že mi síly na trati nikde nedocházely. Ke konci jsem se ještě snažila jet, co to šlo, nabrat nějaké vteřiny, ale samozřejmě všichni směrem k cíli zrychlovali, takže se mi to nepodařilo,“ dodala. „Na nejlepší patnáctku mi chyběl kousek, což je povzbuzení do příště. Nemůžu říct, že je to zklamání, samozřejmě jsem za tento výsledek šťastná, ale člověk chce vždycky trochu víc,“ přiznala Razýmová. Petra Nováková obsadila 33. pozici, Petra Hynčicová 42. místo a Sandra Schützová 44. příčku.

Pro vítězství si přijela Norka Therese Johaugová, stříbro získala Švédka Ebba Anderssonová a bronz Ruska Natalia Nepryaevová.

Do závodu na patnáct kilometrů klasicky nastoupili tři čeští zástupci, kteří se ve výsledkové listině poskládali hned za sebou. Nejvýše se umístil Petr Knop na 48. pozici, o 1,6 desetin sekundy za ním přijel Jonáš Bešťák na 49. pozici, zatímco Miroslav Rypl o sedm desetin sekundy po Bešťákovi uzavřel padesátku. „Distance byla velmi těžká, což naznačují ztráty v cíli. Na trati jsme si museli hodně hlídat odraz, aby nám to nesmekalo, když byly hodně zafoukané stopy. Občas nebyly dokonce ani vidět,“ popisoval nepřízeň počasí během závodu mužů Knop. „Dnes se mi to úplně nepovedlo, s výsledkem spokojený nejsem. Hodně nás ale pobavilo, že jsme se všichni vešli prakticky do tří vteřin. I jsme si z toho dělali srandu, že nás mohou pouštět dohromady,“ řekl Knop s nadsázkou. „Už se ale těším na příští týden do Ulricehamnu, kde snad předvedu formu před mistrovstvím světa a zajedu i nějaký pěkný výsledek,“ uzavřel Knop.

Distanci si podmanil s náskokem více než patnácti sekund Fin Iivo Niskanen, druhý skončil Rus Alexander Bolshunov a trojici nejlepších uzavřel Nor Didrik Toenseth.

Reprezentace se přesouvá do švédského Ulricehamnu, kde příští víkend proběhne další podnik Světového poháru.

Zdroj: http://www.czech-ski.com/…ala-19-misto