Novák zajel skvělý závod od začátku až do konce. Hned po prvním kilometru srovnal čas do té doby nejlepšího Toma Manciniho z Francie, nadále se snažil držet tempo a na každém z mezičasů si přijel pro průběžné první místo. Také když dorazil do cíle, zářila u jeho jména jednička. První místo českému závodníkovi uzmul až suverénní Lapierre, který jel až jako předposlední ze startovní listiny. Novákův čas 34:32.6 naopak ustál útok Ivana Jakimuškina z Ruska, který do cíle dorazil o pouhé dvě desetiny později než český reprezentant a zařadil se na třetí místo.

„Celý závod jsem se cítil dobře, snažil jsem se soustředit na sebe a své dýchání. Zprávy jsem dostával. Měl jsem v průběhu hlášení od týmu, že jedu o třetí čtvrté místo, pak najednou že o druhé. Snažil jsem se jet konstantně, v závěru už mi trochu docházely síly. Hodně to bolelo, především poslední kolo, kdy už jsem myslel, že to nakonec nedopadne. Finiš byl úplně na krev, ale nakonec to vyšlo,“ popisoval Novák v cílovém prostoru.

Představil se už na olympijských hrách i seniorském mistrovství světa, pravidelně boduje ve Světovém poháru, druhé místo na šampionátu do 23 let, kterým navíc navázal na bronz své starší sestry Petry z roku 2016, ale řadí ve své dosavadní kariéře vůbec nejvýše. „Je to skvělý, ani jsem nečekal, že by to mohlo být až takhle dobrý! Nemám slov, je to největší úspěch v mé kariéře. Sešlo se všechno dohromady, zafungoval tým, máza, dobrá příprava na podzim i v zimě,“ radoval se Novák. "Je to neuvěřitelné, pořád si to ještě neuvědomuju. Chtěl bych poděkovat týmu za přípravu skvělých lyží, za servis na trati a hlášení, a hlavně trenérům Vasilovi Husákovi, Ilkkovi Jarvovi a Dušanovi Kožíškovi," dodal.

V ranním závodu běžkyní na lyžích do 23 let si lépe z českého duo vedla Kateřina Janatová, které vybojoval místo v nejlepší dvacítce a brala devatenácté místo. „Dnešní závod hodnotím kladně. Letos se na desítce skejtem trošku trápím. Dříve to byl můj oblíbený závod, ale v poslední době raději jezdím klasiku. Takže jsem ráda, že to takhle vyšlo, v aktuální sezoně to byl asi můj nejlepší skejt, co jsem jela,“ řekla Janatová, kterou od vítězné Rusky Mariye Istominové dělila minuta a 49 vteřin. „Holky, které byly dnes vepředu, dokážou jet ve svěťáku hodně vysoko, takže i tu svou ztrátu na přední příčky vnímám poměrně kladně. Když zrychlím ještě o minutu, budu hodně spokojená,“ dodala.

Janatovou na šampionátu v Lahti čeká ještě jeden start. V pátek se představí v závodě na 15 kilometrů s hromadným startem. „Hromaďák je vždycky nevyzpytatelný. Člověk nikdy neví, co se tam bude dít a jestli mu to zrovna sedne. Těším se na to vzrůšo, které se závody s hromadným startem souvisí. Myslím, že to bude zajímavý závod, který mě bude bavit,“ uvedla. Anna Sixtová skončila v distančním závodu volným stylem 34., Tomáš Kalivoda 41. a Jan Pechoušek 72.

Ve čtvrtek jsou na programu mistrovství světa klasické závody juniorů s hromadným startem. Dívky od 9:00 pojedou 15 kilometrů, chlapce od 11:30 čeká porce třiceti kilometrů.

Zdroj: http://www.czech-ski.com/…-let-stribro-