Startuje se v pátek 15.3. ve 22hod na místě, kam soutěžící přejedou autobusy z místa prezentace (a zároveň cíle), tedy horské chaty Kara. Je to závod typu scorelauf, což znamená, že postup mezi kontrolami a rozhodnutí, které z nich navštívit (a v jakém pořadí), je na každém týmu. Lze tak zvládnout pohodovým tempem 60km a větší část kontrol vynechat, nebo “posbírat” téměř vše a dát i hodně přes 100km.

Každý rok startuje KS z jiného místa. V minulosti např. z Jizerských hor, od pevnosti Stachelberg, z hradu Pecka apod. A protože se místo začátku odtajňuje až několik dní (někdy jen hodin) před startem, tak se zatím dozvíte jen to, že měřený (bodovaný) úsek na běžkách bude začínat již kolem půlnoci. Bude dlouhý asi 20km a ještě dalších 20-40km (možná i víc) bude možno ujet na lyžích. Hodí se vědět, že běžky není třeba mít celý závod s sebou. Organizátoři vám je odvezou na začátek lyžařského úseku. Stejně tak je i z předem určeného místa odvezou. Pokud budete chtít. Za denního světla pak proběhnou další disciplíny. Jako vždy bude jednou z nich tzv. Bejkárna. Královská disciplína KS, při níž je třeba na čas přebrodit řeku a následně vystoupat prudký svah s vloženými téměř lezeckými úseky.

Pokud KS někoho z vás zaujal, ale není si jistý, zda ho zvládne, není třeba mít strach. Navíc pokud nebudete chtít některé disciplíny absolvovat, nikdo vás ze závodu nevyloučí. Pouze ztrátíte možnost získat za ně body. Např. zmíněnou Bejkárnu nechtějí všichni stihnout. A zase na druhou stranu je mnoho lidí, kteří na KS jezdí kvůli Bejkárně.

Když vám záleží na umístění, vaše šance se s každým vynecháním zmenší. Můžete se ale přiřadit k té skupině lidí, kteří na KS jezdí pro zážitky. Pořadatelé se snaží tento závod dělat pro všechny a proto má KS časový limit, který dovoluje měnit trasu "za pochodu". Jak nejlepší, tak ti ze středu, nebo i z konce výsledkové listiny do cíle dorážejí ve stejnou dobu. A pokud si nenapíší na čelo počet bodů, nikdo nepozná, co všechno zvládli.

Mnoho záleží i na počasí. O tom by mohli vyprávět účastníci např. loňského ročníku, kdy chyták se zrcadlově otočenou mapou pro první část závodu společně s vichřicí a silným mrazem výrazně zpomalili postup všem. Někteří podcenili výbavu a dorazili do cíle s drobnými omrzlinami. Zde se pro zajímavost hodí zmínit tým CZAR. Který v mužské kategorii skončil druhý, i když jeden z nich shodou náhod spadl ještě v noci po krk do vody. Uplatnily se ale zkušenosti "starých" vlků. Takže vše vyždímat, znovu obléknout, obléci si náhradní vrstvu gore oblečení navrch a rychle vyrazit dál. Co by dělali mrznoucí soupeři bez rezervní vrstvy oblečení si raději nepředstavovat.

Pokud přijedete a budete mít štěstí, můžete se po závodě vidět i v TV reportáži. Odkazy na záznamy z posledních tří ročníku najdete na webu závodu. A lze se tak podívat na to, co vás může v březnu čekat.