Zde je reportáž z minulého ročníku (vyšlo v časopise NORDIC 17):

Hojnovodská zlatá lyže

Novohradské hory mají i svůj závod. Organizuje jej TJ Hojná Voda, přičemž letos se chystá už jeho pátý ročník. Pokud objíždíte závody, vězte, že tento nebude jako ty další. Registrace probíhá v turistickém přístřešku nad Hojnou Vodou, odhadovaná účast je asi 50 závodníků, takových 35 mužů a 15 žen. Startuje se zvlášť, první muži, nicméně to netrvá dlouho, než nás, pomalejší muže, doběhnou první ženy. Ostatně tempo mužské kategorie mě zaskočilo, byť jsem přijel jen jako zvědavý novinář a hlavně obdivovatel kraje. Zdá se, že motivace mají všichni dostatek.

Začíná se stoupáním na úbočí Vysoké, ta se pak objede a podél hranice se pokračuje k Lužnímu potoku, podél něhož se (konečně!) sjíždí k Mlýnskému rybníku a Mlýnskému vrchu – tč. nefungujícímu hostinci, kde se prý po revoluci zdržovali komunističtí pohlaváři. Uměli si tedy vybrat! Odtud zase nahoru: přes silnici, kde sjízdnost hlídá muž s lopatou, nahoru po louce a zapadnout do lesa za Kuní horu. Ještě chvíli se jede víceméně po vrstevnicové cestě, která se ovšem později mění ve stezku – dvě stopy se sbíhají v jednu a okolí se stává dramatické díky kamenité severní stěně Kuní hory. Ten se skútrem to tu neměl vůbec lehké. Když se hora objede, už se jenom sjíždí na parkoviště pod Kraví horou, odkud už je to do cíle coby kamenem dohodil. Muži jedou ale dvoukolově, takže za námi je teprve první polovina, 12,5 km.

Bohatě se občerstvuji, přičemž se můj soupeř, se kterým jsme se drželi společně velký kus trati, ptá, jestli budu pokračovat. „*Jasně, teď by to vzdal jenom srab*“, odpovídám. „*Já už dál nejedu*“, on na to. Čímž nabývám dojmu, že jsem asi poslední z celého závodního pole. Pravda, dvakrát jsem stavěl na focení, takže jsem nějaké minuty promeškal, ale na to se historie neptá. Vyrážím do dalšího kola a síly k jakéstakés jízdě mi odčerpává hned první kopec, takže potom se spíš šourám… Až zoufalý povzdech jednoho z členů hlídky u ohně směřovaný na mě: „*chlapi jedem, kdo tu má mrznout*“, ve mně probouzí zodpovědnost k organizátorům a jdu malinko do sebe. Po sjezdu k Mlýnskému vrchu se malinko začínám chytat i díky soupeři, kterého jsem dojel. Nakonec mu ujíždím a ve svém úprku ještě nakonec předjíždím dva borce, jednoho až těsně před cílem. Předpokládám proto, že jsem dojel čtvrtý. Od konce. Jen co se vydýchám, dávám si čaj a párek z přítomného pojízdného občerstvení, které už vše pomalu balí, a je mi fajn.

Každý závod má něco do sebe. Rozhodně nemohu říci, že Hojnovodská zlatá lyže by ve mně zanechala méně zážitků, než kterýkoli její slavnější konkurent.


Informace:

Sport klub Hojná Voda Vás zve na V.ročník HOJNOVODSKÉ ZLATÉ LYŽE

Kdy: Sobota 12.2.2011
Místo: Hojná Voda
Trať a styl:

  • Trať A: 33 km klasicky
  • Trať M: 16 km klasicky


Start: 10:00 hod.
Prezentace a výdej startovních čísel: na startu od 9:00 do 10:00
Startovné: 100,– Kč (v ceně je malé občerstvení)

Více informací na www.hojna-voda.eu, nebo hojnavoda@seznam.cz, nebo na tel. čísle 736602221.