Do team sprintu klasicky nastoupily nejdříve ženy Kateřina Janatová s Petrou Hynčicovou. Naneštěstí si dnes česká dvojice vybrala velkou porci smůly. „Závod je hodně velkým zklamáním. Obě jsme se hodně těšily a věřily si na postup. Fyzicky jsme na to měly, což bylo jasně vidět, bohužel se ale nepovedly lyže,“ řekla nešťastně Hynčicová. Nakonec přišly o možný postup do finále a obsadily 13. místo. „Nestíhaly jsme ve sjezdech, zadrhávaly v zatáčkách. Po prvním kole jsme nahlásily, že nejedou lyže, domluvila se proto jejich výměna na druhý úsek. Ty druhé lyže byly ale ještě mnohem horší, z kopce jsem mohla i jít, všichni mě předjeli, což mi po psychické stránce nepřidalo,“ popisovala bezradnost v průběhu závodu. „Mrzí nás to, protože jsme na to dnes obě měly, Kačka jela skvěle. Další šanci nemáme, tak snad se nám to povede aspoň ve štafetě,“ dodala Hynčicová.

Problémy po vyjetí ze stopy, kde byl hrubší sníh a lyže se zadrhávaly popsala i Kateřina Janatová. „Nabraly jsme strašně velkou mezeru, která se nedala dojet. Dobře nám to stoupalo, ale nejhorší bylo rozjet to z kopce. Snažili jsme se s lyžemi udělat co šlo, vymýšlet různé kombinace, sundat nějakou tu mázu dolů... Postoupit se dalo, s Péťou nás to mrzí. I přesto díky servisu, udělali nejvíc, co mohli,“ řekla Janatová. Obě závodnice se shodly, že velkou podporou jim byla přítomnost rodiny. „Seefeld je blízko domova, podpořily nás známé tváře, a to nás dostalo do větší pohody. Budeme bojovat dál, ještě není konec mistrovství světa,“ uzavřela odhodlaně Hynčicová.

Muži startovali až po ženách a po zjištění špatně zvolené mázy se servis snažil Michalovi Novákovi a Miroslavovi Ryplovi lyže upravit. „Někdy se prostě ne všechno podaří. Dneska jsme měli mázu výbornou na stoupání, ale ze sjezdu byla agresivní. To ke sportu zkrátka patří. Bohužel ani trať nám nepřála,“ vysvětlovali Novák s Ryplem. Česká dvojice se umístila na 17. pozici. „Na vrcholu stoupání jsme byli v kontaktu ve skupině, ale na zbývající části se tvořily mezery a s tím jsme nemohli nic dělat,“ dodal Novák.

Za těchto okolností nelze podle trenérů reprezentace žen Jana France a Vasila Husáka výkony svých svěřenců nějak zhodnotit. „V místech, kde nebyla stopa, se jim nalepil sníh na klistr a z kopce to vůbec nejelo. Na každém přechodu kvůli tomu ztratili,“ uvedl Franc. „Nevíme, zda se změnila podmínka nebo co přesně se stalo, se servisem to řešíme,“ doplnil Husák. „Jede se dál, čekají nás další závody,“ dodal Franc.

Dnes mají závodníci volno. V úterý mistrovství světa pokračuje závodem žen na 10 kilometrů klasicky. Na start se postaví čtyři české reprezentantky Petra Nováková, Kateřina Razýmová, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová.

Zdroj: https://www.czech-ski.com