A už od dětství mně fascinovaly staré fotografie a pohlednice s lyžaři. Na nich dámy v dlouhých sukních, pánové v sakách a závodníci v elegantních svetrech. A všichni měli na nohou úžasné dřevěné ski s bambulkou na špici. Doma sice byla, a pořád ještě je, půda plná různě starých zaprášených lyží, ale všechny „moderní“, žádné dřevěné s bambulkou. Nebyla tedy možnost je vyzkoušet. Čas plynul a na historické ski jsem nějak pozapomněl.

Je to pár let zpět, co pražští kanoisté a veslaři znovu oživili tradiční silvestrovský závod zvaný Rumové kritérium. Nic zásadního to není, běhá se dokola a pije rum, ale podmínkou startu v tomto závodu je převlek a historické ski. Dalo sice trochu práce takové ski sehnat, ale naštěstí stále existují temné půdy a dobří lidé. Ski jsem tedy měl a po svépomocné repasi se na nich dalo lyžovat. Pro potřeby Rumového kritéria bohatě stačily, ale při jízdě jsem měl dojem, že to tak nějak není ono. Sehnal jsem tedy další ski, tentokrát pořádné a dlouhé. Na jejich opravě jsem si dal opravdu záležet. Finální úpravu obstaral lodní lak a došlo dokonce i na repliku unikátního, tak zvaného krkonošského vázání. Po prvních zkušebních jízdách se ukázalo, že i takto staré ski velice pěkně jedou, troufám si tvrdit, že shodně jako běžné moderní turistické lyže.

No jo, ale když už doma stojí takové ski, je škoda na nich vyrazit jen na Silvestra. Naštěstí pár mých přátel je na tom stejně, takže jsme se začali ohlížet, kde by se daly takové ski vhodně využít. Kdo hledá, najde. Objevili jsme Bieg Retro. Skutečný závod lyžníků pár kilometrů od Harrachova, na polské straně, u chaty Orle. Start povolen pouze v dobové výstroji a patřičném outfitu. Je těžké popisovat atmosféru závodu pořádaného nadšenci pro nadšence ještě větší. Tohle se prostě musí zažít.

Skvělá zpráva ovšem je, že tento závod pro letošní zimu nezůstal osamocen. Během února a března se připravují 4 akce, kde je možné poměřit síly v lyžbě s okolím. Návštěvu některé z níže uvedených akcí nelze než vřele doporučit, velmi nevšední zážitek je téměř zaručen.

12. února - Smržovka

http://www.smrzovka.cz/…1271/p1=1092

19. února - Sklarska Poreba

http://www.szklarskaporeba.pl/…ydarzen.html?…

5. března - Vysoké nad Jizerou

http://www.jablonec-krkonose.cz/…taru-vysoke/

19. března - Orle

http://www.orleizerskie.biz/…rski_11.html

A když už jsem u těch závodů – vždycky mě zajímalo, jak fyzicky náročné bylo lyžování v minulosti. Žádné kombinézy, žádný karbon, žádné urychlovače. Jen dřevo, vlna, vůle. Díky novým zážitkům z jízdy na ski si to už dokážu živě představit. A před závodníky z minulých dob hluboce smekám. Zkuste se podívat na historické tabulky s časy vítězů slavných dálkových běhů a dáte mi za pravdu. Např. slavný Vasův běh v roce 1922 zajel vítěz za 7 hodin a 32 minut. V roce 1944 už byl vítězný čas 5 hodin a 18 minut a v roce 2010 projel vítěz s nejmodernější výbavou cílem v čase 4 hodiny a 3 minuty.