V závodu štafet se na mistrovství světa mužskému týmu ve složení Michal Novák, Miroslav Rypl, Adam Fellner a Petr Knop podařilo pro změnu v deštivých podmínkách umístit na 11. příčce, tedy na stejné pozici jako předchozí den štafeta žen. „Myslím, že v rámci našich možností jsme udělali dobrý závod. Samozřejmě se nemůžeme a nechceme spokojit s 11. místem, ale dopředu se můžeme dostat jedině trpělivostí a postupnými krůčky,“ okomentoval výsledek Michal Novák. „Za mě na prvním úseku nebylo tempo zpočátku nijak vysoké, postupně se ale zvyšovalo. Měl jsem výborné lyže, děkuji moc servisu,“ ocenil skvěle připravené lyže Novák.

Česká štafeta si oproti olympiádě o jednu příčku pohoršila. „Každý z nás nechal na trati úplně všechno a myslím si, že můžeme být spokojení,“ řekl Knop. „Je škoda, že si Míra vybral o malinko horší lyže, úplně mu to nejelo a tím pádem jsme ztratili kontakt. I přesto si myslím, že se na to dalo koukat, neudělali jsme žádnou ostudu,“ přiznal Knop. Svůj výkon ve štafetě hodnotí kladně. „I když jsem v závěru dost tuhnul, cítil jsem se dnes docela dobře, což mě potěšilo, když pohlédnu do budoucnosti na závěrečnou padesátku,“ dodal Knop.

Podle trenéra mužské reprezentace Vasila Husáka odjeli jeho svěřenci celou štafetu přesně tak tak, jak si ji předem naplánovali. „Každý dostal svůj úkol a dodržel ho. Na nejlepší desítku se to ale bohužel nepovedlo. I tak si ale myslím, že to můžeme hodnotit dobře,“ řekl trenér mužské reprezentace Vasil Husák. „Michal Novák přivezl štafetu v kontaktu, Míra Rypl to měl z kluků asi nejtěžší, protože nastupovat proti těm nejsilnějším, Adam Fellner se soustředil na to, aby zůstal v kontaktu s Kanadou a Petr Knop se hned od začátku posledního úseku snažil odpárat Kanaďana, a to se mu podařilo,“ vysvětlil.

Podle Husáka se českým závodníkům podařilo potvrdit, že se jim vrací forma. „Na nedělní padesátku se těším. Nejradši bych je nasadil všechny, ale o nominaci budeme ještě v průběhu dneška mluvit,“ přiznal Husák. Stejně jako závodníci ocenil práci servisu. „Chtěl bych klukům poděkovat, snad 48 hodin nespali. Dneska ty lyže vyladili natolik, že na sebe mohou být pyšní,“ uzavřel Husák.

Štafety ovládli s náskokem téměř čtyřiceti sekund Norové. Pro stříbro si přijeli Rusové, zatímco na bronz dosáhl francouzský tým.

V sobotu se uskuteční poslední závod kategorie žen na třicet kilometrů volně. Z českých reprezentantek se v něm představí Petra Nováková, Kateřina Razýmová a Sandra Schützová.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR


Výsledky: Muži - štafeta 4x10 km: 1. Norsko (Iversen, Sundby, Röthe, Klaebo) 1:42:32,1, 2. Rusko (Larkov, Bessměrtnych. Bolšunov, Usťugov) -38,8, 3. Francie (Backscheider, Manificat, Parisse, Jouve) -1:01,0, 4. Finsko -1:02,8, 5. Švédsko -1:39,5, 6. Německo -1:48,3, 7. Kazachstán -1:48,9, 8. Švýcarsko -1:49,9, 9. USA -4:06,4, 10. Itálie -4:42,7, 11. Česko (M. Novák, Rypl, Fellner, Knop) -6:33,8.