V posledním souboji na mistrovství světa se měli podle původního plánu představit tři čeští reprezentanti. Miroslav Rypl ale kvůli nemoci nakonec závěrečný závod musel vynechat. Na start padesátky volným stylem se tak v neděli před zaplněnými ochozy postavili pouze Michal Novák a Petr Knop.

Lépe se závod vydařil Novákovi. Ten se v první polovině závodu držel v početném balíku a na mezičasech se pohyboval mezi patnáctým a pětadvacátým místem. „Snažil jsem se být v klidu v té skupině. Trať byla posolená, takže to bylo celkem rychlé na to, jaké je tady teplo. Zpočátku jsem měl výborné lyže,“ popisoval průběh na trati Novák. Ve čtvrtém kole však vyměnil lyže a postupně se začal propadat. Cílem pak projel v čase 1:54:34.7 na šestatřicáté příčce. „Po výměně lyží už to nebylo moc dobré. Začalo se víc závodit, utrhlo se to, já dostal křeče do stehen a nějak jsem se z toho nemohl dostat. Navíc už jsem na lyžích ke konci neměl dobrý pocit,“ dodal úřadující vicemistr světa do 23 let.

Druhý z Čechů Knop obsadil v posledním a velmi náročném závodě na šampionátu 48. místo. „Nejelo se mi vůbec dobře, byl to hodně těžký závod. Co se týče výkonu a výsledku, byl to takový můj horší průměr,“ uvedl. „Jsem rád, že to mám za sebou, teď musím trošku zregenerovat a vrhnout se zase do další práce,“ dodal.

„S výsledkem Michala jsem víceméně spokojený. Ukázal, že se ve své kariéře posunul, ale na třicítku mu pořád ještě kousek chybí. Škoda, že zrovna ve chvíli, kdy měl krizovku, se mi nepodařilo mu předat pití, dostal ho tak až o něco později,“ hodnotil trenér reprezentace mužů Vasil Husák. „Pochvalu si určitě zaslouží také Petr, který si ve startovním poli našel místo,“ dodal.

Poslední titul mistra světa na šampionátu v Seefeldu připadl norskému závodníkovi Hansi Christerovi Holundovi. Ten si se závěrečnou porcí padesáti kilometrů poradil suverénně nejlépe a do cíle si přivezl jednoznačný náskok 37 sekund. Pro stříbro si dojel Rus Alexander Bolšunov, bronz bral další Nor Sjur Roethe, jenž v těsném finiši přetlačil svého krajana Martina Johnsruda Sundbyho.


Výsledky 50 km muži hromadně:

1. Holund (Nor.) 1:49:59,3, 2. Bolšunov (Rus.) -27,8, 3. Röthe -57,8, 4. Sundby -57,9, 5. Krüger (všichni Nor.) -1:01,1, 6. Halfvarsson (Švéd.) -1:02,6, 7. D. Cologna (Švýc.) -1:04,0, 8. Musgrave (Brit.) -1:04,5, 9. Backscheider (Fr.) -1:06,4, 10. Burman (Švéd.) -1:07,8, ...36. M. Novák -4:35,4, 48. Knop (oba ČR) -11:26,9


Zdroj: Svaz lyžařů ČR