Petra Hynčicová ještě na konci minulého týdne startovala na mistrovství světa v rakouském Seefeldu, teď už bojuje v Rusku o cenné kovy na světové zimní univerziádě. A do ní vstoupila česká běžkyně na lyžích tím nejlepším možným způsobem, když ovládla úvodní sprint volně. Přestože od rána prožívala hodně hektický den. „Vzbudila jsem se a měla pocit, jako by mě někdo praštil palicí do hlavy, cítila jsem pořád ještě jet lag. Na stadion jsme přijeli později autobusem, je tady trošku problém s dopravou. Pak jsem si několikrát něco zapomněla v buňce, takže jsem se asi pětkrát musela vracet. Před kvalifikací jsem tak měla docela stres,“ popisovala pobaveně.

Nejrychlejší byla Hynčicová už v kvalifikaci, když 1,3 kilometru zvládla v čase 2:50.8. „Kvalifikace dopadla nad očekávání, protože tento rok mi kvaldy moc nejdou. Trošku mě to rozhodilo, říkala jsem si, že Rusky asi nemohly jet úplně naplno,“ uvedla. Jenže stejně suverénně si poté česká reprezentantka vedla také ve vyřazovacích rozjížďkách. Ve všech svých jízdách vždy dorazila do cíle jako první. Ve finále za sebou nechala i domácí kvarteto ruských závodnic a přijela si pro zlato s náskokem osmi desetin sekundy.

„Ve finále za to hned od začátku jedna z Rusek vzala, bylo to hodně rychlé tempo. V kopci jsem si říkala, že už to nedávám a budu ráda za čtvrté místo. Snažila jsem se tam ale uviset, co to šlo, věděla jsem, že když vydržím přechod, bude to dobré, a budu s nimi zase moct bojovat,“ řekla Hynčicová. „Ve sjezdu jsem se začala trošku přibližovat, a když jsme se dostaly do roviny, byla jsem už skoro u nich a rozbruslováním získala takovou rychlost, že už jsem věřila, že to dám. V cílové zatáčce už jsem pak věděla, že tam nechám úplně všechno a vyhraju,“ popisovala.

Česká závodnice studující v Coloradu si tak na univerziádě dokonale zvedla náladu po mistrovství světa, které se jí nevydařilo podle představ. „Nečekala jsem, že bych vyhrála, nebo že bych měla vůbec medaili. Po minulém týdnu v Seefeldu jsem byla špatná, říkala jsem si, že si to sem pojedu užít a poznat něco nového. Tohle vítězství mě zase nastartovalo do další práce, mám hroznou radost,“ uvedla. „Opravdu si toho cením. Většina Rusek patří mezi špičku, postupuje i na Světovém poháru, což mně se ještě nepodařilo. Sama sobě jsem si dokázala, že ve sprintech asi nebudu úplně špatná. Děkuju trenérům a servisákům, kteří mi pomáhali, a taky všem, kteří mi umožnili tady startovat. Jsem nadšená,“ zakončila.

Ve sprintu se na univerziádě dařilo také mužům. Z kvalifikace postoupil druhý Ondřej Černý a dvaadvacátý Fabian Štoček. Oba čeští závodníci se potkali hned ve čtvrtfinále, které Štoček vyhrál a Černý postoupil z druhého místa. Druhou pozici Černý zopakoval i v semifinále, Štoček dojel hned za ním na třetím místě, na čas však do finále nepostoupil. Černý pak ve finále obsadil páté místo. Fabián sice do finálové jízdy nepostoupil, ale díky diskvalifikaci jednoho ruského závodníka se posunul ze 7. příčky na šestou.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR