SEEFELD, RAKOUSKO – Letošní mistrovství světa v klasickém lyžování se celé uskutečnilo v nezvykle teplém klimatu v rakouském Seefeldu, ale ani tamní jarní teploty, zdá se, nemohly zabránit úspěchu reprezentantům používajícím vybavení Salomon, držících si svou vysokou výkonnost po celou sezónu. V Seefeldu sportovci Salomonu získali celkem 12 mistrovských medailí, z toho 4 zlaté, 2 stříbrné a 6 bronzových.

Ve skiatlonu na 30 km získal Nor Sjur Røthe svůj první individuální titul mistra světa a významný podíl na svém dosud nejlepším výsledku kariéry připsal lyžím Salomon: „Měl jsem nejlepší lyže svého života, jak v klasice, tak v bruslení,“ prohlásil norský běžec.

Røtheovo vítězství nebylo jediným významným výsledkem brandu Salomon v tomto konkrétním závodě, když v první desítce skončilo hned pět lyžařů na Salomonech.

O pár dní později Røthe ukořistil další světový mistrovský titul s norským štafetovým týmem. Na závěr velmi úspěšného šampionátu skončil norský distanční specialista bronzový na volné padesátce.

V ženách se švédská Maja Dahlqvist vzchopila po pádu v individuálním sprintu a vyhrála zlatou medaili v týmovém sprintu. Závodila na novém modelu lyží Salomon S/LAB Carbon Classic a dosáhla s nimi na první medaili z mistrovství světa ve své kariéře.

Norský veterán Jan Schmid získal dvě stříbra v severské kombinaci; v individuální stíhačce a týmovém sprintu. Šlo o první Schmidovu individuální medaili z MS od libereckého šampionátu zpřed deseti let. Podobně jako Røthe v běhu na lyžích, Schmid získal zlato ve štafetách severské kombinace s norskou družinou a odjel ze Seefeldu se třemi cennými kovy.

Italský běžec na lyžích Francesco De Fabiani v Seefeldu rovněž vybojoval svou první medaili z mistrovství světa, když si odvezl bronz v týmovém sprintu klasickou technikou. Závodil plně vybaven od Salomonu, včetně lyží S/LAB Carbon Classic, bot S/LAB Carbon Classic a holí S/LAB Carbon Click.

Jednou z největších neznámých na startovní čáře běžeckého závodu mužských štafet bylo francouzské kvarteto, u nějž média i fanoušci spekulovali, nakolik by výrazně omlazený kádr dokázal navázat na úspěchy předchozích generací. Tři ze čtyř francouzských členů štafety jeli na Salomonech; na klasickém úseku se Maurice Manificat dokázal po nemoci vrátit a udržet minimální odstup svého týmu od čela závodního pole. Clément Parisse na třetím bruslícím úseku byl nejrychlejšímn lyžařem v závodě v tomto stylu, svedl stáhnout ztrátu na vedoucí pozice a předával do posledního úseku sprinterovi Richardu Jouve, který dokázal dojet třetí a vydobýt pro Francii další týmovou medaili. Parisse i Jouve se umístili mezi první pětkou i v individuálních startech.

Dva týdny skvělého lyžování ve vřelé atmosféře na seefeldském mistrovství světa skončily, příhodně, za účasti týmu hostitelské země na pódiu – to když jezdec Salomonu Lukas Klapfer s jeho rakouskými kolegy získali bronzovou medaili ve štafetě v severské kombinaci.

Řada dalších závodníků Salomonu dosáhla silných výsledků, jakkoli nakonec na stupně vítězů nevystoupali. Běžec Andrew Musgrave z Velké Británie dokončil své tři individuální starty v první desítce, přesto spokojen nebyl. Ze Seefeledu odjel už zaměřený na následující mistrovství světa v Oberstdorfu v Německu v roce 2021: „Nepřijel jsem si sem pro 7. a 8. místa," prohlásil. "Do Oberstdorfu 2021 mám co dělat; budu tam silnější."

Americká běžkyně Jessie Diggins přijela do Seefeldu s velkými medailovými nadějemi, ale skončila na pátém místě v týmovém sprintu a čtvrtá na dlouhé třicítce. Nyní už zlatá olympionička obrátila svou pozornost na závěrečné závody světového poháru.

„Současný úspěch lyžařů Salomonu na našem nejnovějším vybavení je výsledkem úsilí celého továrního týmu za několik let, a je skvělé vidět plody naší práce už v této sezóně,“ zamýšlí se Patrice Frison-Roche, šéf závodní divize Salomon Nordic.

„Náš tým továrních vývojářů udělal skvělou práci při vývoji fantastických produktů a stejně tak se činí náš servisní tým na okruhu podniků světového poháru, kde každý týden spolupracuje s našimi sportovci,“ dodal. „A pak jsou tu samozřejmě samotní závodníci, kteří na Salomonech dosahují pozoruhodných výsledků. Nejlepší na tom je, že máme pocit, že tohle vše je jen začátek. Pro Salomon Nordic jsou to opravdu vzrušující časy.“

Úspěšné tažení závodníků na vybavení Salomon se netýká jen nedávno skončeného mistrovství světa v klasickém lyžování; od úvodního závodu světového poháru ve finské Ruce sportovci Salomonu vystoupili na medailové pódium v běhu na lyžích a severské kombinaci během této sezóny už 48 krát.


SALOMON


Zrozen ve francouzských Alpách v roce 1947, brand Salomon je odhodlán posouvat hranice horských sportů vývojem a výrobou inovativního vybavení, jež lidem umožňuje provozovat své zvolené outdoorové aktivity a rozvíjet se v nich. Společnost vyrábí a prodává prémiovou obuv, výstroj a výzbroj pro zimní sporty, horolezectví, turistiku a oděvy speciálně určené pro všechny související disciplíny. Produkty Salomon jsou vyvíjeny v Designovém centru společnosti v Annecy, kde vývojáři, designéři a sportovci spolupracují na vzniku inovativních řešení, jež neustále zlepšují outdoorové zážitky těm, kteří považují přírodu za své obrovské hřiště.