Seriál uvedl druhý novodobý ročník závodu STRABAG Ve stopě Zlaté lyže (19. 1.) v Novém Městě na Moravě. Do moderního sportovního komplexu Vysočina Areny zamířili velcí i malí běžci na lyžích, aby si užili nefalšovaný zimní sportovní den. Na rozdíl od všech předchozích ročníků pořadatelům počasí přálo a díky bohaté lednové sněhové nadílce mohli poprvé po dlouhých 40 letech zrealizovat původní plnohodnotnou vizi lyžařského maratonu pro veřejnost na trase dlouhé 50 km spolu s dalšími na 24 a 14 km a dětskými závody ve stopě 81. ročníku závodu Zlatá lyže. Večer před akcí připadlo několik centimetrů čerstvého sněhu, navíc celou sobotu hřálo účastníky slunce. Během dne mohli návštěvníci Areny využít všechny služby pro závodníky a zajímavý doprovodný program. Někteří se vydali na moderovanou prohlídku zázemí slavného sportoviště, jiní vyzkoušeli střelbu z laserových pušek na tréninkové střelnici pod odborným dohledem a vedením místních trenérů, nebo se otrkávali s běžkami ve škole lyžování.

Jilemnická 50 Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR (26. – 27. 1.). Ani letošní 12. ročník závodu nestartoval ze slavného jilem­nického sportovního areálu Hraběnka. Po výborné zkušenosti z loňska se pořadatelé z ČKS SKI Jilemnice dlouho dopředu rozhodli trasy opět přestěhovat do vyšších partií Krkonoš s osvědčeným 25kilometrovým okruhem ve Vítkovicích – Roudnici, kde byla zaručena kvalitní stopa. Díky tomu se akci podařilo uspořádat na jedničku. Zajištěna byla i autobusová doprava z jilemnického nádraží na Roudnici a zpět. Slunečný a mrazivý pracovní týden sice vystřídala kulisa pod mrakem, ale zase bylo trochu tepleji a na rozdíl od předchozího ročníku alespoň v sobotu neobtěžovala běžce nepříjemně mokrá a vlezlá mlha. Tu si běžci naplno užili ve vyšších partiích nedělní královské trasy. Bezpečnou jízdu jim naštěstí zaručilo pečlivé značení pořadatelské služby. Do soutěžení a dalších aktivit se vedle amatérů a hobby jezdců zapojilo více než 100 dětí.

Ve znamení velkých jmen a férových soubojů o nejvyšší stupně mezi českými a německými závodníky se 16. – 17. 2. uskutečnil 48. ročník CARDION Karlova běhu. Jeden z nejstarších laufů v Čechách opět rozložil své zázemí v nejvýše položené obci Krušných hor na Božím Daru, která byla po obrovských přívalech sněhu doslova zasypána několikametrovými stěnami bílého zlata. Program šlapal hladce ke spokojenosti velkých i malých účastníků od prezence pátečního odpoledne až po nedělní slavnostní vyhlášení výsledků klasiky za účasti starosty obce, slunce přimělo mnoho účastníků sundat bundy, vyhrnout rukávy a namazat tváře opalovacím krémem. O cenné kovy ze sobotních závodů volnou technikou na 12 a 22 km a nedělní klasiku na 22 a 45 km se podělili Češi s Němci, na stupních nechyběla laufařská ikona – Stanislav Řezáč a česká reprezentantka v běhu na lyžích Petra Nováková. V nedělním programu potěšil vložený závod historických lyžníků. Druhý největší český lauf ČT Šumavský skimaraton (23. – 24. 2.) měl v letošním 34. ročníku konečně na sněhu ustláno. Na Šumavě od ledna pořádně nasněžilo, a tak se závodníci spolu s pořadateli mohli radovat, že vyrazí na standardní trasy Šumaváka dlouhé 23 a 45 (46) km. Hlavní nedělní trasu klasickou technikou nakonec přesvědčivě ovládl mladík z místního Ski klub Šumava – Tomáš Kalivoda a obhájkyně loňského prvenství, Anna Kožíšková. Celkem se na některou z vypsaných tras přihlásilo přes 1500 účastníků z domova i z dalších 16 zahraničních zemí, včetně borců z Austrálie a Brazílie! Zásluhu na tom má dlouholeté členství Skimaratonu v evropské sérii dálkových běhů Euroloppet. Letošní ročník dokonce atakoval historický účastnický rekord závodu. Víkend také ozdobily parádní výkony 200 dětí na tratích dlouhých 1, 2 a 5 km. Ceny nejrychlejším lyžařům předal patron letošního Šumaváka, fenomenální lyžař Martin Jakš, sobotní závody poctil svojí přítomností šéf Euroloppetu, pan Andreas Adam.

64. ročník Krkonošské 70 LAWI (16. 3.) se uskutečnil ve Špindlerově Mlýně za příznivého počasí a sněhových podmínek, s celkovou účastí téměř 800 běžců a běžkyň. Nejstarší český běžkařský závod s nejtěžší a nejdelší závodní tratí pro pětičlenné hlídky v ČR se jel v nádherných krkonošských kulisách na tradičních tratích, nechyběly ale ani kratší distance pro týmy i jednotlivce na 50 a 25 km. Popáté v řadě se podařilo nejvyšší stupně 70kilometrové trasy obsadit domácímu týmu Kasper SWIX. V odpoledních hodinách proběhlo na pódiu slavnostní vyhlašování absolutních vítězů závodu i celé letošní série a dalších kategorií celoroční individuální soutěže Ski Prestige Trophy 2019.

Seriál Stopa pro život je dlouhodobě zaměřen nejen na aktivní běžkaře, ale i na děti a celé rodiny. V posledních letech se SPŽ daří získat pro běžecké lyžování stále více dětí, mládeže a mladých rodin. Kromě Krkonošské 70 si tak na všech podnicích seriálu 2019 zazávodila i běžkařská drobotina a mladé naděje běžeckého lyžování. Vybrané startovné jednotlivými pořádajícími kluby je využito v rámci celoroční činnosti těchto klubů na další sportovní přípravu a podporu dětí a mládeže.

Účastníci série kromě perfektní organizační přípravy a dokonalého stavu závodních tratí nejvíce oceňují nadstandardní služby seriálu Stopa pro život. Závodníci si kromě kvalitně připravené stopy, přehledného značení a dobře vybavených občerstvovacích stanic na trati užili komfort v areálu: vyhřívané šatny a úschovnu lyží a oblečení v Depu CARDION, výběr z několika variant servisu lyží, testovací centrum lyží ROSSIGNOL i bohatou nabídku teplého občerstvení a nápojů ve vyhřívaném velkokapacitním stanu s pevnou dřevěnou podlahou. Kromě občerstvení a prodejních stánků ve stanu byla pro všechny zájemce připravena půjčovna lyžařské výstroje Stopy pro život. Každý závodník si domů odvezl dárek od společnosti LAWI (čepici, čelenku nebo multifunkční šátek), všechny děti dostaly v cíli pamětní dřevěnou medaili.

Letošní ročník SPŽ opět zaštítila Česká unie sportu, spolu s dalšími institucionálními partnery: MŠMT, Svaz lyžařů ČR a Česká centrála cestovního ruchu Czech Tourism a zahraniční EUROLOPPET. V pozici hlavního partnera série se kromě společností LAWI a STRABAG nově objevil CARDION a SPORT INVEST. Generálním mediálním partnerem se stala i letos Česká televize, která přinesla ze všech závodů projektu sportovní reportáže na programu ČT Sport. Nový hlavní mediální partner – Rádio Impuls doplnil celosezónní medializaci a propagaci seriálu pro širokou veřejnost. Mezi partnery se nově představil MERCEDES-BENZ, mezi dodavateli série společnost Fr. ODKOLEK.

Jednotlivé akce ČUS Stopa pro život 2019:

19. 1. 2019 STRABAG Ve stopě Zlaté lyže (Nové Město na Moravě) 26. – 27. 1. 2019 Jilemnická 50 ZP MV ČR (Vítkovice - Roudnice) 16. – 17. 2. 2019 CARDION Karlův běh (Boží Dar v Krušných horách) 23. – 24. 2. 2019 ČT Šumavský skimaraton (Kvilda) 16. 3. 2019 – Krkonošská 70 LAWI (Špindlerův Mlýn, areál Svatý Petr) Organizátory seriálu závodů Stopa pro život je spolek Stopa pro život, z.s., IČO: 034 02 703 a Petr Čech Sport, a.s., IČO: 028 62 336, a místními sportovními kluby a organizacemi.

Více informací o seriálu a závodech na www.stopaprozivot.cz