Do posledního dubnového dne přijímala Mezinárodní lyžařská federace FIS přihlášky pro pořádání šampionátu, jejichž součástí je i registrační poplatek. Ten je Svaz lyžařů ČR připraven zaplatit z vlastních zdrojů. Nicméně může si to dovolit až poté, co dostane příslib státu, že poskytne finance pro rozsáhlou rekonstrukci harrachovského areálu. Proto společně s přihláškou podal na FIS žádost o pozdržení platby poplatku. „Všichni dobře víme, v jak tristním stavu se areál harrachovský můstků aktuálně nachází. Je to dlouho diskutované téma napříč sportovním i politickým prostředím. Už dříve jsme od zástupců vlády dostali příslib, že se stát zasadí o opravu můstků. A mistrovství světa by bylo ideální příležitostí, jak obnovit letitou skokanskou tradici v Harrachově, který je s tímto sportem historicky neodmyslitelně spjat,“ říká Čeřovský. „Jednoznačně rádi bychom u nás opět přivítali takto prestižní skokanskou akci. Potřebujeme ale od státu definitivní záruku, že poskytne finance pro rekonstrukci harrachovského areálu,“ dodal.

Žádostí svazu se bude na přelomu května a června na konferenci v Dubrovníku zabývat předsednictvo FIS, jehož dlouholetým členem je i viceprezident SLČR Roman Kumpošt. „Mezinárodní lyžařská federace FIS přihlášku Svazu lyžařů ČR přijala a udělila prozatím výjimku, že registrační poplatek může být zaplacen později. Tento stav bude projednán na jednání předsednictva FIS na kalendářní konferenci v Dubrovníku, kde bude i stanoven definitivní termín, do kdy musí být registrační poplatek zaplacen. Tento postup FIS považuji směrem ke Svazu lyžařů ČR jako velmi vstřícný krok,“ vysvětluje postup FIS člen předsednictva Roman Kumpošt Závody v letech na lyžích může vzhledem ke specifickým můstkům pořádat pouze pět středisek na světě. Kromě Harrachova je to ještě slovinská Planice, německý Oberstdorf, rakouský Kulm a norský Vikersund. A všechny čtyři zahraniční mamutí můstky prošly v minulých letech rozsáhlými rekonstrukcemi.

V pořadatelství mistrovství světa v letech na lyžích historicky funguje pravidelná rotace těchto pěti středisek. A podle plánu je v roce 2024 na řadě právě Harrachov. „Je to dlouhodobá vzájemná dohoda FIS a jednotlivých národních svazů. Neočekáváme proto, že by některý ze čtyř ostatních států, na jejichž území se pravidelně pořádají závody v letech na lyžích, přišel s protikandida­turou. Záleží tedy na nás, jestli budeme schopni dostát všech povinností spojených s pořádáním šampionátu, a především rekonstrukcí areálu,“ říká generální sekretář.

Rekonstrukce by se přitom neměla týkat pouze mamutího můstku, ale kompletního skokanského areálu. „Vždy jsme deklarovali, že prioritou je pro nás oprava malých můstků, které jsou naprosto zásadní pro přípravu a vývoj mládeže. Ta se aktuálně potýká s tím, že na našem území nemá kde trénovat,“ říká Čeřovský. „Cítíme značnou podporu ze strany FIS, jejíž představitelé několikrát vyslovili přání, aby se areál opravil a znovu hostil významné závody. Rozhodně by se tak nejednalo pouze o jednorázovou akci, ale Mezinárodní lyžařská federace počítá s tím, že se do Harrachova budou vracet závody pravidelně i na úrovni Světového poháru,“ dodává.

Harrachov je historicky tradičním a velmi úspěšným hostitelem mezinárodních skokanských závodů. Mistrovství světa v letech na lyžích přivítal již pětkrát, naposledy v roce 2014. „Vidět znovu skákat na našich můstcích světovou elitu je náš sen. Nejen proto, že to je jeden z největších sportovních svátků pro Českou republiku, pro náš sport i pro jednotlivé závodníky, ale byla by to také skvělá odměna pro naše fanoušky, mládež, juniory, a především pro Harrachov samotný. Historicky si toto místo návrat vrcholných akcí zaslouží,“ říká předseda Úseku skoku na lyžích SLČR Jakub Janda.