Elitní běžci na lyžích se sjedou do Nového Města na Moravě v polovině ledna. O víkendu 18. a 19. 1. se ve Vysočina aréně pojede nejdřív intervalový závod na 10/15 kilometrů klasicky a druhý den poté stejná porce kilometrů ve stíhacím závodě volnou technikou. Zatím poslední podnik Světového poháru přivítalo Nové Město na Moravě v roce 2016, další závody mělo hostit o dva roky později, těch se ale Svaz lyžařů ČR musel kvůli tehdejší nepřehledné situaci na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy a finančnímu riziku vzdát.

„V roce 2018 jsme o závody Světového poháru přišli kvůli neutěšené situaci, která tehdy vládla na MŠMT. Jsme proto velmi rádi za důvěru ze strany FIS, jež s námi i nadále počítá v rámci pravidelného dvouletého cyklu. Znovu můžeme navázat na dlouhou a úspěšnou tradici pořádání Světového poháru,“ uvedl ředitel Úseku běžeckých disciplín SLČR Lukáš Sacher. „Stojí před námi velká výzva, Nové Město na Moravě má ale s pořádáním těch nejprestižnějších sportovních akcí letité zkušenosti a jsem přesvědčen, že se úlohy pořadatele zhostíme úspěšně. Letos jsme si odbyli generálku v podobě Kontinentálního poháru OPA, po kterém odjížděly z Vysočina arény všechny výpravy naprosto spokojeny,“ dodal.

Po třech letech se do České republiky vrátí také nejprestižnější seriál závodů freestyle snowboardistů. Špindlerův Mlýn bude znovu hostit finále Světového poháru ve slopestylu, na kterém se kromě trofejí pro vítěze závěrečného závodu budou rozdávat také křišťálové glóby pro celkové šampiony seriálu. V krkonošském středisku budou závodníci bojovat o poslední body sezony o víkendu 20. a 21. března. V sobotu se pojedou kvalifikace, v neděli pak budou na programu finálové jízdy.

Domácího podniku by se mohli dočkat i fanoušci akrobatického lyžování. Svaz lyžařů ČR usiluje také o pořádání Světového poháru v disciplíně Big Air, který by v případě schválení ze strany FIS hostilo Deštné v Orlických horách. „Problémem je zatím najít společně s FIS vhodný termín v kalendáři naplánovaných závodů. Jelikož se v seriálu akrobatických lyžařů jedná o novou destinaci, velmi bude záležet na inspekci FIS, která proběhne v červenci společně s inspekcí před Světovým pohárem freestyle snowboardistů,“ uvedl generální sekretář svazu Jakub Čeřovský.


Nad MS v Harrachově visí otazník

Na konferenci FIS naopak nebylo pro tento rok přiděleno pořadatelství Summer Grand Prix skokanů na lyžích v Liberci z důvodu probíhající certifikace skokanských můstků, kterou z vlastních zdrojů ve výši půl milionu korun zajišťuje nájemce můstků společnost TMR Ještěd. Ta zároveň ve spolupráci se Svazem lyžařů ČR připravuje projekt modernizace můstků, který zahrnuje novou umělou nájezdovou stopu a sítě proti větru.

Elitní skokani by se do České republiky mohli vrátit také v rámci mistrovství světa v letech na lyžích v Harrachově v roce 2024. Rada FIS v Dubrovníku vyhověla žádosti a udělila Svazu lyžařů ČR odklad termínu zaplacení registračního poplatku do 1. listopadu letošního roku.

„Získali jsme od Mezinárodní lyžařské federace čas potřebný k dalším jednáním o budoucnosti harrachovských můstků. Pokud do začátku listopadu dostaneme od státu záruku, že poskytne finance pro rekonstrukci areálu, přihlášku mistrovství světa potvrdíme a uhradíme registrační poplatek. V opačném případě bohužel budeme muset kandidaturu odhlásit,“ řekl Čeřovský.

Zatímco většina lyžařských a snowboardových disciplín má v závodním kalendáři ještě dlouho volno, naplno se rozjíždí sezona travním lyžařům. Ti rovněž na území České republiky přivítají závod Světového poháru, který je na programu 29. a 30. června v Předklášteří.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR