Mužský národní tým vede již druhým rokem Vasil Husák spolu s asistentem Dušanem Kožíškem. Odjezdu na společné soustředění předcházel víkendový Skijácký trojboj v Jilemnici, který Husák považuje za velmi vydařený. „Za tyto závody jsem moc rád. Díky pořadatelům, že je na takové úrovni dokáží uspořádat,“ chválil organizaci. „Závody na kolečkových lyžích v plné české konkurenci jsou výborným doplňkem našeho tréninkového období. Hodnotit ale sportovce v momentální tréninkové fázi je velice těžké, každý je momentálně v jiné zátěži,“ vysvětlil Husák.

Po Skijáckém trojboji se vydaly týmy reprezentačního výběru mužů, žen, družstvo do 23 let a juniorů na soustředění na Božím Daru. „Kemp je stále zaměřený na objemovou část, do které se postupně zapojí i zvýšení intenzity spolu s technikou,“ popisoval Husák. Mladší sportovci a reprezentace žen po Božím Daru soustředění ukončí, zatímco muži pokračují za sněhem do německého Oberhofu. „Po dohodě s Martinem Koukalem jsme sjednotili tréninkový program hlavně pro dospělé a U23 v plném rozsahu, zejména ti mladší si tak mohou otestovat trénink národního týmu a zároveň je to možnost pro náš realizační tým vidět dovednosti těchto sportovců,“ vysvětlil. Díky společnému pobytu na Božím Daru chtějí přijít na to, nakolik může být trénink provázaný a do jaké míry to přináší posun pro zapojené sportovce.

V čele ženské reprezentace zůstává i nadále Jan Franc. Výkony svých svěřenkyň na Skijáckém trojboji hodnotí velmi pozitivně. „Z letních výsledků sice nelze vyvozovat závěry, ale je to dobré zpestření letní přípravy a závodníci mají možnost porovnat svojí současnou výkonnost a případně vidět své nedostatky,“ řekl. Velkou výhodu v uskutečnění společného kempu vidí v tom, že to především pro juniory může být dobrá motivace dotáhnout se na své starší kolegy. „I pro nás trenéry je výborné, když se potkáme na jednom místě a můžeme diskutovat o tréninkovém procesu,“ dodal Franc.

Také Martin Koukal a Radek Šretr pokračují ve vedení juniorské reprezentace spolu s týmem do 23 let. Za výhodu společného kempu považuje primárně to, že se všichni reprezentanti mají možnost lépe poznat, stejně tak jako trenéři mají možnost poznat je. „Junioři pak při přechodu do vyššího družstva nebudou v neznámém prostředí. Doufám, že nám to v delším horizontu pomůže budovat v týmech dobrou partu,“ uvedl Koukal. Na konci srpna je čeká soustředění a závody na kolečkových lyžích v Novém Městě na Moravě, v říjnu kemp na Cínovci. V zimě pak bude pro nominované na MSJ závěrečná příprava na Božím Daru. „Teď na kempu mají junioři a dospělí tréninky odděleně, možná se ale potkáme při nějakém regeneračním vykládání a hrách,“ předpokládá. Družstvo do 23 let čítá celkem šest členů. „Třiadvacítky jsou v průběhu celého kempu součástí A týmu a trénují tak pod dohledem trenérů France a Husáka,“ uzavřel Koukal.


RD muži: Adam Fellner, Petr Knop, Luděk Šeller, Michal Novák, Jan Pechoušek, Tomáš Kalivoda

RD ženy: Kateřina Razýmová, Sandra Schützová, Petra Hynčicová, Kateřina Janatová, Tereza Beranová

RD U23 muži: Ondřej Černý, Vladimír Kozlovský, Kim Žalčík, Mike Ophoff

RD U23 ženy: Zuzana Holíková, Pavlína Votočková

RD junioři: Tomáš Dufek, Tomáš Lukeš, Šimon Pavlásek, Jakub Strouhal, Jakub Švejda

RD juniorky: Barbora Antošová, Barbora Havlíčková, Adéla Nováková, Karolína Poulíková, Marie Rysulová


Zdroj: Svaz lyžařů ČR