Zdeněk Remsa se narodil v roce 1928 v Horní Branné, tedy v obci, ve které má svou hrobku rod Harrachů. Jeho lyžařské začátky jsou ovšem spojeny se sousední vesnicí Studenec, kde vyrostl ve všestranného lyžaře, jenž vedle skokanských můstků miloval rovněž běžecké tratě a sjezdovky.

Na svých prvních olympijských hrách startoval o dvacet let později ve Svatém Mořici (členem reprezentace byl od roku 1946), kde si doskákal pro dvacátou příčku. Tehdy byl druhým nejlepším Čechem, lépe si vedl jen Miloslav Bělonožník, jemuž patřilo šestnácté místo. Největším úspěchem kariéry Zdeňka Remsy byla desátá pozice na Turné čtyř můstků ze sezóny 1956/57.

O tom, jak všestranně nadaný byl, hovoří i fakt, že se zúčastnil MS v klasickém běhu na lyžích, a to v letech 1954 a 1958. Ani jednou se nevešel do první třicítky, to však nemění nic na tom, jak úctyhodný počin to byl.

Hned po skončení aktivního vrcholového působení se vrhl na trénování svých následovníků, což se mu dařilo znamenitě. V šedesátých a sedmdesátých letech například skokansky vychoval olympijského šampiona Jiřího Rašku či Dalibora Motejlka, u kterých není třeba připomínat, jak jeho cenných rad zužitkovali. Tzv. Remsa Boys, mezi něž patřili i Hubač, Matouš, Höhnl, Rydval či Kodejška, patřili k absolutní světové špičce, a nebylo pro ně žádným problémem opanovat například všechna podiová umístění na Turné čtyř můstků.

Po této životní etapě se vydal na Slovinsko (tehdy do bývalé Jugoslávie), kde se stal trenérem reprezentace a během několika let se pod Alpami nesmazatelně zapsal do historie tohoto sportu. Kromě samotných skokanů vychovával ze svých svěřenců také úspěšné trenéry, i díky čemuž je slovinský skok v současné době na tak vysoké úrovni.

V roce 1995 se ujal mládeže v Lomnici nad Popelkou, kde mu pod rukami prošel Roman Koudelka, Čestmír Kožíšek či Tomáš Portyk.

Pohřeb Zdeňka Remsy se bude konat v sobotu v 10:00 v Horní Branné.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR