Reprezentační trenéři hodnotí závody Světového poháru na kolečkových lyžích v Pekingu na výbornou. Za velké plus považují kromě získání nových zkušeností také fakt, že si závodníci vyzkoušeli netradiční disciplínu sprint na 200 metrů. „Tím, že se závody jely převážně na rovinatém profilu, byly hodně takticky ovlivněny, což považuji za výborný trénink pohybu ve skupině,“ vypíchl největší přínos pro české závodníky trenér žen Jan Franc.

Konkrétních cílů kempu v Livignu je hned několik: natrénovat velký objem v nízké intenzitě, zaměřit se na techniku jízdy na kolečkových lyžích v nadzávodní rychlosti a věnovat se rozvoji síly. Zvláštní pozornost má směřovat také k adaptaci závodníků na nadmořskou výšku. „Závodníci se musí naučit poznat, jak jim tělo reaguje, ať už po příjezdu do výšky, v průběhu kempu ve výšce nebo po příjezdu zpět do nížiny,“ vysvětlil Franc.

Na toto specifické prostředí může každý reagovat jinak, je proto z hlediska závodů ve vyšší nadmořské výšce nezbytné, aby jednotliví závodníci znali své reakce. „Podle toho se také případně individualizuje tréninkový plán,“ doplnil Franc. Opatrní musí být především při trénincích o vysoké intenzitě, kdy vysokohorské prostředí dokáže být ošemetné. Na jednu stranu může pomoci ke zvýšení výkonnosti, při nesprávném postupu ale umí i velmi uškodit. Zároveň se musí sledovat dostatečná regenerace a náročnost tréninkového plánu.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR