Běžkaři mají oproti sjezdovým lyžařům nevýhodu. Jejich sezóna je závislá na přírodním sněhu, tudíž si málokdy můžou dopřát lyžařský zážitek ještě v dubnu, jak je to díky umělému zasněžování umožněno sjezdařům.

Ani s příchodem jara či léta se nemusí běžkaři tohoto sportu vzdávat. Inspirujte se tipy, jak si zaběžkovat i mimo zimu.

Rakousko

Kam jinam se vydat za sněhem, než na rakouské ledovce? Na některých z nich se dá lyžovat pouze do března nebo dubna, na jiných si zalyžujete po celý rok.

Jednou z takových oblastí je Dachstein, kde si zalyžujete i začátkem léta (v květnu a červnu). Dachstein je doslova rájem běžkařů s celkem 12 běžkařskými trasami. Ne náhodou na toto místo jezdí trénovat běh na lyžích národní reprezentační týmy.

Výhodou letního období je, že zde můžete kombinovat zimní a letní sporty. Váš typický dovolenkový den tudíž může vypadat tak, že dopoledne vyrazíte na běžkařskou trasu, a odpoledne si zajdete na kolečkové brusle, nebo osedláte váš bicykl.

Tip! Nádherné sportovní zážitky, nebo zlomená noha? Obě varianty se vám můžou v horách přihodit. Proto neodjíždějte bez kvalitního cestovního pojištění. Na portálu Porovnej24.cz si můžete srovnat ceny a najít cestovní pojištění už od 7 Kč/den.

Vysoké české hory Pokud se vám nechce cestovat do zahraničí, v jarních měsících můžete vyrazit na běžky i v Česku. V průběhu března, dubna a části května si můžete užít přírodního sněhu například v Krkonoších či Jeseníkách.

Výhodou Krkonoš je jejich vysoká nadmořská výška, díky čemuž v hřebenových oblastech leží sníh až do začátku května. Běžkař může projet celé Krkonoše po tzv. Krkonošské magistrále, jejíž hlavní část měří 71 km. Běžecká trasa se různě rozvětvuje a dělí do několika etap. Oblast Krkonoš je hustě protkána mnoha upravovanými běžeckými trasami, jejichž souhrnná délka je přibližně 540 km.

I Jeseníky nabízí dobré běžkařské podmínky. Zaručeně si zde zalyžujete v březnu a začátkem dubna. Pokud se bude jednat o rok s dobrými sněhovými podmínkami, běžkařská sezona může být ještě delší. Jeseníky nabízí množství běžeckých tras jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé běžkaře. Některé trasy vedou kolem zajímavých míst. Projet se můžete kolem zajímavého skalního útesu Petrovy kameny, nebo si objet unikátní vodní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně.

Letní alternativa běžek Milujete ten pohyb, kdy se odpichujete od hůlek, pořádně si dáváte do těla a přitom objevujete krásy okolní krajiny? Tohoto sportu se nemusíte vzdávat ani v letních měsících, a ani se za ním nemusíte vydávat do vysokohorských oblastí.

Slyšeli jste už o sportu zvaném skiking? Jedná se o unikátní kombinaci kolečkového bruslení a lyžování. Sportovec jezdí na podlouhlých kolečkových bruslích, které připomínají lyže, a odráží se lyžařskými hůlkami. Jedná se vlastně o bezsněžnou variantu běžkování.

Výhodou je vyšší rychlost než u klasických běžek. Tento sport je velmi intenzivní a při jeho provozování zapojujete až 90 % všech tělesných svalů.

Řada běžkařů si skikingové vybavení zakoupila z toho důvodu, aby nevypadli z formy během měsíců, kdy v krajině není sníh.

Mohlo by vás zajímat: Úraz a onemocnění na cestě… Vše o pojištění a první pomoci