Již od roku 2012 pořádá parta nadšenců z týmu Šerlich 8.30 každoroční výjezd z Orlického Záhoří do sedla Šerlich. Od roku 2016 ve spolupráci s Wikov SKI Skuhrov nad Bělou byl k sobotnímu závodu přidán nedělní výjezd ze Skuhrova nad Bělou, tedy z druhé strany šerlišského kopce (letos byl cíl přechodně v Luisině údolí vzhledem ke špatnému stavu vozovky). Oba závody patří jednak do série poháru Efisan Skiroll Classic, jednak do minisérie Orlicky Rollerski Cup.

Letos k oběma závodům přibyl třetí, a to páteční večerní sprint Šedivinská 11°, atraktivní prolog konaný před kulisou zapadajícího slunce. Tento typ závodu je zatím u nás ojedinělý a netradiční. Možná právě proto se stal velmi úspěšným, o čemž vypovídají nesčetné nadšené ohlasy od přítomných diváků i samotných závodníků. Těch se na startu sešlo nakonec 46, a to včetně zvučných jmen ze světového poháru v lyžování. Start proběhl podle plánu v 19.30, kdy se na trať vydali jednotlivci z početně zastoupené dorostenecké kategorie. Následně pak v půlminutových intervalech odstartovali postupně další závodnice a závodníci. Počasí během pátku zabrnkalo na nervy všech zúčastněných, ale po několika bouřkových přeháňkách se večer nebe nad Šedivinami protrhalo a v cíli u kostela Sv. Josefa byli všichni svědky nádherného západu slunce.

Na této atraktivní trase o celkové délce 1200 m musí závodníci zdolat 130 výškových metrů, průměrné stoupání tedy činí 11%. První polovina trati není nijak krutá, o to víc ale vyžaduje hospodárné užití sil, tak aby nechyběly v posledních opravdu pekelných stovkách metrů. Během přejezdu mostku signalizuje burácející hudba, že následuje cesta do pekla, nakloněná rovina se změní ve strmé stoupání vedoucí temným lesíkem. V pekle, jak tuto část nově všichni nazývají, mají závodníci už jen tmu před očima, naštěstí čerti svítí na trať loučemi. Kdo by se snad chtěl zastavit, toho čertí vidle popíchnou kupředu. Následuje o něco málo mírnější pasáž, kde je každý fotograficky zdokumentován a v esíčkách už vidí toužebně očekávaný cíl závodního utrpení – kostel Sv. Josefa. Zde už závodníky nesou do cíle svými hlasivkami početné davy diváků. Průdušky pálí, hlava se motá, ale tělo sportovce je dokonale vyladěno na sobotní pokračování.

Závěrečné vyhlášení výsledků a dekorace nejlepších proběhly v do posledního místa zaplněné budově bývalé školy, která se nachází v půli trati. Celkovými a historicky prvními vítězi Šedivinské 11° se stali Kateřina Smutná a Jan Šrail. Ti také, kromě finančních cen, obdrželi jako upomínku každý svou památeční ručně kovanou kolečkovou lyži, k tomu pak ještě královna Katka barevnou kytici z šedivinského lučního kvítí a král Honza lipovou korunu.

Na setkání při Šedivinské 11° v roce 2020 se těší tým Šerlich 8.30 a Šedivisnký spolek.