Znám ve svém okolí desítky lidí, kteří zoufale počítají každý gram sacharidů, bílkovin i tuků ve snaze nabrat svaly a následně vyrýsovat postavu. Střídají objemové a rýsovací fáze a jejich jídelníček připomíná neřízené přejídání střídané s hladovkami. A výsledky se nedostavují nebo jsou mizivé a krátkodobé.

V čem vlastně tkví kouzlo těch, kterým se daří vytvarovat postavu přesně dle jejich představ? Pojďme se podívat na to, proč teorie o příjmu a výdeji kalorií nefungují a jak přimět tělo nejenom efektivně nabírat svaly, ale jak z těla vytvořit mašinu na spalování tuků.


Proč samotné počítání kalorií nefunguje

Většina nutričních poradců svým ovečkám sestavuje jídelníčky na základě kalorické restrikce. Spočítají kolik člověk denně spálí kalorií a logicky, pokud chce člověk hubnout, musí být příjem kalorií nižší než výdej, nebo naopak, pokud chce nabírat, musí být příjem vyšší.


Tahle teorie má několik „trhlin“:

  1. Nikdy nespočítáte kalorický výdej pomocí nějakých vzorečků. Metabolismus každého z nás je zcela jiný. Možná ve svém okolí máte člověka, který se cpe od rána do večera, je jako žíravina a nepřibere ani gram, zatímco někdo jiný se po mnohaletém držení hladovek propracoval k tomu, že se tělo nastavilo do šetřícího režimu, a i když téměř nejí, nehubne.
  1. Nespočítáte ani příjem – nejenže se údaje v kalorických kalkulačkách od reality lehce liší (10 až 15% nahoru dolů dle oficiálních statistik), ale něco jiného jsou kalorie z rychlých či pomalých sacharidů a něco jiného s vaším tělem udělá stejné množství kalorií z bílkovin. Potom je dobré uvědomit si, že NE VŠE, CO SNÍME, SE NÁM VSTŘEBÁ – vstřebávání živin ovlivňuje mnoho faktorů – od kombinací jednotlivých potravin, přes správnou funkci střev, až po přítomnost trávicích enzymů !!!
  1. Většina z nás chce spalovat tuky a nabírat svaly, jenže pokud máte špatně nastavené makrosložky pro váš konkrétní somatotyp a navíc je špatně časujete vzhledem k tréninku, tak je velmi pravděpodobné, že budete spalovat cukry a bílkoviny a tělo se bude spalování tuků bránit. Správné načasování jednotlivých potravin hraje klíčovou roli v tom, co se ve vašem těle bude odehrávat.
  1. Navíc málokoho sledování kalorií a vážení potravin na gramy baví, je to časově náročné a za mě to s „normálním“ zdravým životním stylem nemá nic společného.

V praxi zkrátka neplatí rovnice, že čím víc sníte masa, tím víc svalů naberete. Rvát do sebe například dvojnásobek kalorií z bílkovin i sacharidů, abyste si „pojistili“ maximální růst svalové hmoty není dobrý nápad, protože zbytečně rozhodíte celkové fungování organismu. Přebytečné bílkoviny bude muset tělo vyloučit (zbytečně zatížíte ledviny i další orgány) a z hltání nadměrného množství sacharidů si nejenom ukládáte tuky, ale často narušíte citlivost buněk na inzulín a rozhodíte i další hormony.

Naopak šílené restriktivní diety často přepínají tělo do celkového katabolismu, kdy sice půjde váha dolů, ale většinou pouze krátkodobě, navíc často přijdete o svalovou hmotu a pak následuje jo-jo efekt.

Často dojde k tomu, že se zvýší hladina kortizolu, začnou ubývat svaly, a zvýšená hladina stresových hormonů si vybere svou daň – kromě toho, že se budete potýkat s únavou a narušením imunity, tak tělo začne zadržovat vodu a ukládat tuky v oblasti břicha.

Samotná teorie o přijatých a spálených kaloriích by zcela vylučovala možnost, že byste mohli souběžně nabírat svaly a zároveň byste spalovali tuky. Přesto ale v praxi uvidíte lidi, kterým se to úspěšně daří.


V čem je tedy celé „kouzlo“? Jak propojit jídelníček s tréninkem, aby to konečně začalo fungovat?

Náznak odpovědi už jste si mohli přečíst v předcházejících odstavcích, kde jsem zmínil kortizol nebo inzulín…ANO, tím hlavním klíčem k úspěchu je správné ovlivňování hormonální rovnováhy.

Kdo umí optimalizovat hladiny hormonů, může efektivně spalovat tuky, budovat svaly, zlepšovat psychické zdraví, mít víc energie a ve finále si užívat i kvalitnější sex.


Na které hormony se zaměřit?

Testosteron a růstový hormon – ovlivnit hladiny těchto klíčových hormonů lze nejenom stravou (správné množství a načasování makrosložek, dostatek zinku, vit. D, správné množství omega trojek v jídelníčku), ale především nesmíte podcenit dostatek spánku a nastavení tréninku (dostatečná intenzita – váhy, intervaly, sprinty, intenzivní rezistenční tréninku…v kombinaci s dostatečnou regenerací).

Od určitého věku se vyplatí i používání přírodních doplňků, které tvorbu hormonů podpoří (přírodní NO boostery, adaptogeny, medicinální houby, byliny podporující hormonální rovnováhu….)


(Foto: Fischer)


Inzulín – hormon, který zodpovídá za správné vstřebávání živin do buněk. Základem úspěchu při vašem snažení v tréninku je správné načasování rychlých a pomalých sacharidů. Pokud to neumíte, zazdíte si spalování tuků při aerobních trénincích a pohřbíte i efektivní nárůst výkonnosti, protože si nebude navyšovat zásoby glykogenu (rychlé palivo, které je pro každého sportovce cennější než zlato).

Výkyvy cukru v krvi navíc mohou způsobit to, že se propracujete k inzulínové rezistenci, a to je to poslední, co při tvarování postavy a při sportování chcete (mimochodem si výkyvy cukru narušujete i optimální fungování mozku a schopnost koncentrace se výrazně sníží). Málokdo si uvědomuje, že pokud nemáte inzulín na své straně, tak nejenže přibíráte tuky, ale snížená citlivost na inzulín negativně ovlivňuje i růst svalů.


Leptin – hormon, jehož název pochází z řeckého slova leptos – „hubený“, se vyrábí v tukových buňkách. Je to hormon, který ovlivňuje produkci a vylučování jiných hormonů (hormony štítné žlázy), které regulují metabolismus. Leptin snižuje pocit hladu.

Často stojí za tím, že začátky hubnutí bývají snadné, ale po nějaké době kalorické restrikce se úbytek tukové tkáně zastaví. Čím míň jíme, tím míň leptinu je k dispozici. Jednou z cest, jak se dostat z pasti, je naučit se využívat správně nastavené přerušované půsty, které dokáží hladinu leptinu udržet na ideálním množství.


Ghrelin – říká se mu hormon hladu. Zajímavostí je, že ghrelin je hormon, který si můžete „vycvičit“. Zní to možná podivně, ale vylučování ghrelinu následuje rozvrh stravování a úzce souvisí se spánkem.

Vědecké studie zaměřené na propojení ghrelinu s jídelníčkem opakovaně potvrzují, že z hormonálního hlediska je pro většinu lidí naprosto nevhodné jíst každé dvě až tři hodiny (přestože to stále tvrdí spousta nutričních odborníků, tak i ájurvéda zastává názor, že ideální jsou jen tři jídla za den. A na nesmysly o zpomalení metabolismu po 3 hodinách, kdy nejíte, fakt zapomeňte – metabolismus se zpomaluje po mnohem delším hladovění – minimálně dvoudenním, nebo při nedostatečném příjmu klíčových živin).

Abyste tedy měli ghrelin pod kontrolou, přestaňte neustále něco zobat a zaměřte se na kvalitní a dostatečně dlouhý spánek.


Hormony štítné žlázy -T3 a T4, hormony, které velmi výrazně ovlivňují procesy metabolismu.

T4 a T3 regulují celkovou rychlost metabolismu, tím že ovlivňují činnost enzymů, tělesnou teplotu a chuť k jídlu, dále mají vliv vstřebávání živin, stimulují odbourávání tuků, plus ovlivňují další procesy v těle. Ovlivňují náladu, váhu, produkci tepla, celkový pocit energie a dokonce i plodnost. Narušená funkce štítné žlázy se pak umí velmi nepříjemně projevit na schopnosti nabírat svaly a brzdí i spalování tuků.

Ve finále se snížená funkce štítné žlázy se často projeví nejen na váze, ale také slabostí, pocity chladu, někdy se objeví i tmavé váčky pod očima, svalové a kloubní bolesti a slabost, problémy s trávením, suchá pokožka nebo deprese a migrény. Málokdo si uvědomuje, jak si štítnou žlázu dokážeme negativně ovlivnit třeba i tím, že to v jídelníčku přeháníme s brokolicí a květákem nebo vymyslíme jiný extrém ve stravování. V rámci různých diet lze fungování štítné žlázy narušit i nedostatečným příjmem jódu, vit. A nebo B12. Obzvlášť s přibývajícím věkem je tedy vhodné zaměřit se vyvážený jídelníček a chápat souvislosti, ne jen počítat kalorie.


Kortizol – hormon, který je často spojován s ukládáním tuku v oblasti břicha. Je to hormon stresu, který souvisí s výkonností, ale zároveň nám může pořádně znepříjemnit život, pokud jeho hladiny jsou zvýšené dlouhodobě.

Naučit se manipulovat s kortizolem není až tak složité, pokud umíte správně nastavit trénink, sledovat dostatečnou regeneraci a poskládat jídelníček (složení, časování, využívání adaptogenů, v případě, že řešíte nadměrný stres fyzický či psychický). Na co se zaměřit, když chcete efektivně budovat svaly i spalovat tuk

Základem je pochopit, jak funguje vaše tělo. Potom můžete správně nastaveným tréninkem propojeným s jídelníčkem optimalizovat hormonální rovnováhu.

Přestaňte se spoléhat na pouhé propočítávání kalorií pomocí kalorických tabulek.


(Foto: Swiss tourism)


Nepochopte mě špatně – nechci tvrdit, že na přijatém množství jídla nezáleží, ale vždy musíte vyjít z aktuálně nastaveného jídelníčku, tréninků, z kapacity trávení a z konkrétního somatotypu člověka i z aktuální kondice (citlivost na inzulín, fungující střeva, psychický stres, kvalita spánku…).

To, jak s námi dokáží hormony mávat, se každý přesvědčil (nebo přesvědčí) v době puberty a během krize středního věku. Dobrá zpráva ale je, že hormonální rovnováhu můžeme ovlivňovat a pomocí jídelníčku si hormony regulovat.

Když už věnujete čas tréninku, věnujte čas i tomu, abyste se naučili jíst správně před a po trénincích, nevrhejte se bezhlavě do diet a přestaňte kopírovat jídelníčky jiných lidí. Máte na mnohem víc, než si dokážete představit a pochopení toho, jak vaše tělo funguje, je klíčem k úspěšnému splnění vašich cílů.


Zdroj: behejsrdcem.com