Kam se určitě podívat na Bali?

Milovníci historie a exotické architektury si určitě nenechají ujít úžasné chrámové komplexy, jež mají fantastickou a zcela specifickou atmosféru. Každý průvodce pro Bali je zmiňuje. Jedním z neznámějších je „Opičí svatyně“, která se nachází přímo v džungli, kde opice skutečně žijí. Nachází se v oblasti Ubud a je v dosahu po hodině jízdy autem od hlavního města. Jsou tu vlastně dokonce tři chrámy pocházející ze 14. století. V prvním poutníci uctívají boha Šivu (chrám se jmenuje Pura Dalem Agug), ve druhém, s názvem "Pura Beji" je uctívána bohyně Ganga. Třetí chrám je zasvěcen bohu Prajapati a leží na severozápadě poblíž hřbitova.

Můžete vstoupit i přímo do oblasti, kde žije více než 600 primátů, ovšem jen po skupinách, složených nejvýše ze 100 až 150 osob. Pokud byste opice chtěli krmit, je třeba použít výhradně banány, které lze zakoupit v parku. Před vstupem do opičí zóny je nutné přečíst si zdejší pravidla i doporučení. Spočívají v tom, že musíte ukrýt všechny volné předměty i jídlo a peníze, sejmout šperky či brýle, jinak byste o ně mohli přijít - makakové jsou rychlí a mazaní.

Přírodní krásy

Důvodem, proč je dovolená na Bali oblíbená, je pro mnoho lidí příroda. Vodopády Sekumpul jsou skutečným divem přírody, voda zde padá v sedmi kaskádách do středu bambusového údolí. Vodopád je údajně podle domorodců dobře přístupný, ačkoli návštěvník se nevyhne skákání po kamenité stezce mezi bahnitými loužemi. Jak tedy asi vypadají cesty k těm podle domorodců hůře přístupným krásám přírody? Dojedete sem po hodinové jízdě autem z pláže Lovina, když směřujete podle ukazatelů na horský region Buleleng.

Milovníci dobrodružství a objevování nezvyklých míst si určitě nenechají uniknout ani možnost vystoupit na nejvyšší bod ostrova Bali. Tím je stratovulkán Agung, ležící na východní straně ostrova.

Na Bali je k vidění i spousta přírodních krás, v Národním parku Bali Barat, založeném roku 1941, můžete obdivovat desítky druhů rozmanitých rostlin i zvířat. Rozloha parku činí úctyhodných 19 000 ha (a dalších 580 km2 je chráněnou rezervací), takže celkově zabírá 10 % rozlohy Bali.

Nelze opomenout ani dokonalé pláže s jemným pískem, které zvou k odpočinku, potápění, surfování nebo míčovým hrám. Mezi nejznámější patří pláže Balangan Beach, Green Bowl Beach, Kuta Beach, Dreamland Beach, Pandawa Beach a Padang Padang Beach.

Kdo na to má nervy a žaludek, může se zajít podívat i na místní atrakci, kterou jsou kohoutí zápasy, případně se věnovat poznávání rušného nočního života v Denpasaru a Ubudu nebo zajít na masáže, spojené s kurzy jógy.

Kdy se vydat na Bali?

Při výběru termínu na dovolenou mějte na paměti, že ideální čas pro turistiku je přelom dubna a května, kdy končí deštivé období a teploty nejsou příliš vysoké, příroda se zelená. Teploty bývají ustálené, bez větších výkyvů, což je způsobeno příjemným, teplým mořským vánkem.

Jedná se o nejbezpečnější z indonéských ostrovů, je zde velice nízká kriminalita a výraznější problémy nehrozí. Přesto se určitě vyplatí některé zásady dodržovat. Vcelku jsou stejné, jaké platí prakticky kdekoli jinde ve světě při cestování a objevování nových míst.

Na cestu budete bezpodmínečně potřebovat cestovní pas s platností minimálně o půl roku delší, než je datum vstupu do země. Raději si pořiďte předem i zpáteční letenku, odbavení bude mnohem jednodušší. Pro pobyt kratší než 30 dnů není zapotřebí vízum, jen do pasu obdržíte razítko a bude to hotové. Nejlepší volbou je bezesporu letecká doprava. Cesta bude sice trvat 18 až 24 hodin, ale můžete letět rovnou z České republiky a vaším konečným cílem (bez přestupů to bohužel nejde) bude letiště Bali Denpasar. Odtud se můžete do města nebo turistického letoviska, kde máte sjednané ubytování, přesunout pomocí taxíku nebo dalších dostupných dopravních prostředků.