Přes veškeré pesimistické vyhlídky přesně v 10.00 vyrazili do bílé stopy ti nejmladší milovníci běžeckého lyžování. S nástrahami tratí se prali statečně. Do cíle dobíhali vyčerpaní, ale spokojení. Mezi vítěze patřili: předžačky - členka pořádající TJ Frenštát p. R. Natálie Mynářová, předžáci - Jakub Strouhal z FS Moravského Berouna, těsně stíhán dalším domácím závodníkem Janem Mazochem. Na stupně vítězů v žačkách mladších vystoupala domácí závodnice Julie Rampírová. Nejlepším mladším žákem se stal Vladimír Kozlovský ze Školního sportovního klubu Rožnov p. R., v žačkách starších to byla Natálie Jurčová z TJ Rožnov, v žácích starších David Bielesz z TJ TŽ Třinec. Nejúspěšnější mladší dorostenkou byla Markéta Mlčáková z RD Rýmařov a v téže chlapecké disciplíně Radek Bryknar z domácí TJ Frenštát p. R. Mezi dorostenkami staršími zvítězila Dominika Bieleszová z TJ TŽ Třinec a o 3 setiny za ní domácí Adéla Marková. V kategorii dorostenci starší zvítězil Václav Fojtík z LK Veřovice.

Za hodinu po startu nejmladších kategorií (11.00), za mohutného povzbuzování všech přihlížejících, vyrážejí již za nádherného slunečného počasí, na trať dlouhou 25 km kategorie – junioři, ženy, muži i veteráni. Do cíle kategorie ženy-juniorky jako první dorazila Martina Chrástková z Rossignol Racing Teamu. V mužích – juniorech to byl Jakub Sikora opět z Rossignol Racing Teamu. Kategorii ženy starší vyhrála Svatava Hanzlová z Pohorské jednoty Radhošť, muže starší Sikora René z TJ TŽ Třinec. Kategorii veteráni mladší vyhrál Zdeněk Orner z TUFO a kategorii veteráni starší Vojta Planka z SKB Velké Karlovice.

Nedělní ráno vítalo všechny závodníky nádhernými rozhledy na všechny strany (vidět byl Praděd v Jeseníkách, za hřebeny Javorníků se rýsovala Malá Fatra a pokud by dnes někdo nezávodil a vyrazil na vrchol Kněhyně určitě by zahlédl i Tatry), sluncem a teplotou kolem – 10 °C.
Klasicky na tratích bojovali jen ti nejmenší – předžáci. Všechny ostatní kategorie své tratě absolvovali v neděli volnou technikou. Vítězi jednotlivých kategorií se stali: předžačky Natálie Mynářová z domácího oddílu TJ Frenštát p.R., předžáci Jakub Strouhal z FS MB opět stíhán domácím závodníkem Janem Mazochem. Žačky mladší vyhrála Lucie Krupová z TJ VM, žáky mladší Vladimír Kozlovský z ŠSKR, žáky starší David Bielesz z TJ TŽ Třinec, žačky starší Natálie Jurčová z TJ Rožnov p. R., dorostenky mladší Markéta Mlčáková z RD Rýmařov, dorostence mladší Radek Bryknar z TJ Frenštát p.R., dorostenky starší Adéla Marková z TJ Frenštát p.R. a dorostence starší Václav Žabíček z SK GV.

V hlavním závodě to byli v ženách - juniorkách Martina Chrástková, v mužích juniorech Jakub Sikora oba z Rossignol Racing Teamu. Ženy starší vyhrála Jana Strouhalová z Fortexu SKI M. Beroun, muže starší Richard Demeter z ŠKP KBL Martin, veterány mladší Orner Zdeněk z TUFO a veterány starší Vojta Planka z SKB Velké Karlovice.

Těsně po závodě jsme se zeptali nejstaršího účastníka, kterým byl pan Josef Štec (ročník 1936) z IAMES Prešov, na jeho bezprostřední dojmy: „skvělý závod, příjemné prostředí, milí lidé.“ Svůj první závod v Beskydech pan Josef Štec, rodák z blízkých Hodslavic, absolvoval v roce 1951 na Horečkách nad Frenštátem pod Radhoštěm. Na Beskydy nedá dopustit a rád se za svými kamarády do Frenštátu pod Radhoštěm vrací.

63. ročník Šrubařova memoriálu skončil. Ceny za oba závody byly rozdány. A pořadatelům závodu již v hlavách běží myšlenky na ročník 64. Co zlepšit, co vymyslet, jak upoutat. Závodní trať na Pustevnách není žádná selanka, profil tratě mnohé naznačuje. Přesto se všichni, kteří jednou na Pustevny vyrazí, vracejí. Protože „drsná a náročná“ krása Beskyd je přitažlivá. A když se k tomu přidají místní speciality – zelňačka, pampuch (bramborák), pohanka, slivovice. Nelze odolat. Přijeďte, budete vítáni. Bližší informace, výsledky, fotografie najdete na www:skifren.cz

Partnery a sponzory letošního závodu byli: Spolchemie, rodina Šrubařů, Rossignol, Moravskoslezský kraj, Město Frenštát pod Radhoštěm, časopis Nordic, firmy Elektropohony, Continental, PowerBar, Elekon, Jurek, Revin. Všem za jejich podporu děkujeme. Závodem Šrubařův memoriál však zimní seriál závodů na Pustevnách nekončí. 3. března 2011 zveme všechny zájemce z řad žáků a studentů o běžecké lyžování na Přebor škol, který pořádá oddíl běžeckého lyžování TJ Frenštát p. R. ve spolupráci s ZŠ a MŠ Frenštát pod Radhoštěm, Tyršova 913. Stačí nazout lyže a vyrazit. Vítěz je každý, kdo dojede do cíle. 19. 3. 2011 se pak do stopy mohou na oddílových závodech postavit všichni rodiče, tety, strejdové, kamarádi, příznivci i nadšenci pro bílou stopu, sníh, pohodu, zábavu, legraci. Na Pustevnách je krásně vždy a nemusí zrovna svítit sluníčko.

A že se běžeckému lyžování ve Frenštátě p. R. daří, naznačují i průběžné výsledky našich závodníků v dorosteneckých kategoriích:

v průběžném pořadí Českého poháru jsou ve svých kategoriích:
Tomáš Jančák na 2.místě
Radek Bryknar na 3. místě
Adéla Marková na 15. místě
Michal Marek na 25. místě

a oddíl běžeckého lyžování TJ Frenštát na 14. místě v Superpoháru oddílu ČR, přibližně ze 70 oddílů České republiky.

Více fotografií najdete na http://skifren.rajce.idnes.cz/