Ramsau am Dachstein leží ve Štýrsku ve velmi dobré dojezdové vzdálenosti z Čech i Moravy. Nachází se u hypermoderního lyžařského střediska Schladming, ale oproti němu si zachovává jistou dávku komornosti a poklidu. Prostorná náhorní plošina s nadmořskou výškou přesahující 1 100 m n. m. je orientována na jih, což je příjemné nejen při mrazivých ránech, když se začne slunce drát nad okolní kopce. Z Ramsau se nabízí pěkné výhledy směrem na sever k masivu Dachsteinu a jižní pohledy se upírají na kopce Hochwurzen, Planai či Hauser Kaibling se sjezdovkami nad Schladmingem. Místo si vychutnáte nejen zrakem, ale i dalšími smysly. Při pohybu v bílé stopě vás dostihne „vesnická“ vůně stodol, krav, koní, což umocňuje domáckou alpskou atmosféru. Tu si také užijete čichem i chuťovými pohárky ve velmi stylových horských chalupách u některého z tradičních chodů. O tom ale později.

Sněhová jistota

Zpět na tratě. Zásadní je dostatek sněhové pokrývky, do které mohou rolbaři zaříznout stopy pro klasiku a vyhladit pruh pro skate. Velkou jistotu v tomto směru poskytuje ledovec Dachstein, který bývá v plném provozu pro běžecké lyžování zhruba od půli listopadu, a který je i díky nadmořské výšce tratí kolem 2 700 m velmi oblíben mezi výkonnostními sportovci, kteří ladí formu před sezónou.

Ani níže položené a dostupnější Ramsau ale neponechává nic náhodě, a přestože průběh začátku zimy a prvních sněhových srážek není v posledních letech stabilní, je středisko schopno vždy na začátku prosince zahájit sezónu. Je totiž jedním z průkopníků skladování sněhu přes léto. V průběhu předchozí zimní sezóny do „letního“ skladiště bílého zlata, které je umístěno na stinném místě poblíž skokanských můstků, vyrobí technici Ramsau 35 až 40 tisíc metrů krychlových sněhu. Tím je vytvořen dobrý základ, který umožní připravit tratě na stadionu a jeho okolí již v prosinci, a to i když nespadne ani jedna přírodní vločka.

Ramsau am Dachstein, na běžky v Rakousku

Středisko má i dlouhodobé plány ve spojení s vývojem klimatu. Bude postupně budovat další tratě umístěné ve vyšších nadmořských výškách, čímž se bude zvedat pravděpodobnost přírodní sněhové pokrývky a také snižovat finanční náročnost na výrobu technického sněhu v případě, že ten přírodní nebude stačit.

Při pohledu na mapu tratí vyčtete, že celá oblast Ramsau am Dachstein nabízí 220 km upravených stop, včetně těch na ledovci. Na 13 okruzích je 150 kilometrů upraveno pro klasiku, 70 kilometrů pro skate. I když z toho vyplývá, že na 70 kilometrech tratí vede klasická stopa souběžně s pásem na skate, je to celkově nádherná porce tratí různých profilů, které osloví rekreační lyžaře a také aktivní sportovce a závodníky. Lyžaři se na nich pohybují v nadmořských výškách od 1 100 do 2 700 metrů nad mořem. Okruh u stadionu v centru Ramsau je každý den osvětlen až do 21 hodin, což poskytuje další možnosti tréninku nebo umožňuje večerní projížďku v bílé stopě těm, kdo přes den sjížděli kopce ve Schladmingu a stále nemají dost.

Cena jednodenní vstupenky na tratě startuje na 12,50 eurech, což je na české poměry docela dost. Takto se ovšem napřímo sbírají peníze na úpravu tratí, která pak není životně závislá na dalších komunálních rozpočtech, což je z dlouhodobé perspektivy udržitelný model, který se možná časem zažije i v našich končinách. Cena na den se snižuje při koupi dvou- a vícedenní karty, další slevu získává každý, kdo je v místě ubytován a má platnou WinterCard. Ubytování v Ramsau má samozřejmě i tu výhodu, že jste zpravidla v bezprostřední blízkosti tratí, které se vinou celou náhorní plání. Stačí za domem nacvaknout lyže a jet.


Nejen běžky

Ale zpět k otázce z úvodu článku. Ačkoliv je Ramsau hlavně „na běžky” a náruživí běžkaři samozřejmě nejvíce ocení ohromný rozsah a perfektní úpravu tratí a ve stopě stráví značnou část dne, příjemné vyžití tu najdou aktivní i rekreační sportovci, rodiny s dětmi, výletníci… Na hory se nejezdí jen za sportem, ale čím dál více i za zážitky nejrůznějšího druhu. Ramsau je toho typickou ukázkou a nabízí docela pestrý mix aktivit spojených s horami.

Například na rakouské poměry komorní lyžařský areál, rozprostřený kolem hory Rittisberg, je s celkem 25 km sjezdovek ve srovnání s tepajícím Schladmingem klidným zákoutím, které ocení právě rodiny nebo ti, kterým je prostor na sjezdovce cennější než výběr desítek kilometrů tratí. Takže když se například maminka vydá po klasické stopě s číslem 17 okolo hory Rittisberg, zbylá část rodiny může brázdit sjezdovky na stejném kopci. V okolí Ramsau je dále několik menších cvičných luk, kde mohou své první lyžařské oblouky okusit i ti nejmenší.

Značné možnosti rozličné náročnosti nabízí oblast turistům, kteří neholdují lyžím. Často souběžně s tratěmi se vinou další cesty bez automobilového provozu pokryté utemovaným sněhem, na kterých se potkávají turisté, cyklisté na fatbiku či velké sáně tažené koňmi (odtud ta krásná přírodní vůně). Turisté se nedrží jen na těchto cestách, vybaveni sněžnicemi se postupně přidávají na další cestičky rozprostřené po okolních svazích. Po těch se pak mohou prohánět i cyklisté na snowbiku, a když je pěšina směrem vzhůru už hodně prudká, sáhnou po elektrifikované verzi fatbiku, který si mohou půjčit poblíž stadionu. A přímo tam si můžete s rodinou nebo kamarády vyzkoušet odlehčenou verzi biatlonu s laserovou nebo vzduchovou puškou.

Okolní kopce masivu Dachstein dávají další možnosti pro skitouring a skialpinismus, na své si přijdou i freerideři na lyžích a snowboardu.

Bez cíle není výletu

Putování od hospody ke kiosku a další hospodě má u nás značnou tradici, české hory jsou na takovou turistiku jako dělané. V Ramsau je to víc než podobné, občerstvit se u tratí můžete údajně v 80 chatách a restauracích. Má to své výhody, například když jste s dětmi a potřebujete rychlou záchranu v podobě horké polévky. A k dispozici tak máte i spoustu lákavých cílů, kam si můžete naplánovat příjemné mezipřistání při své túře, ať už kroužíte kolem kopce Kulmberg, nebo směřujete na západ, jižně od hory Rittisberg. Když dojedete až k Sonnenalmu, potrápí vám tam mozkové závity zásobou hlavolamů, při zapadajícím sluníčku možná zahraje syn majitele na tahací harmoniku a k tomu si pochutnáte na tradiční alpské kuchyni. Rozhodně nesmíte vynechat císařské trhance, které zde takřka všude flambují…

Večerní Halseralm
Na večerní výlet můžete vyrazit s čelovkou směr Halseralm, sběratelé zážitků mohou zvolit koňské spřežení (v tom případě se opravdu pořádně oblečte!). Uvnitř velmi malé a lampami spoře osvětlené hospůdky stojí v rohu kamna, na nichž majitelé přímo před vámi připravují všemožné dobroty. „Kaiserschmarrn“ vám oflambují rovnou na stole, což je v přítmí pěkná podívaná, a ta vůně… Když si k němu dáte čaj s rumem (láhev Stroh postaví doprostřed stolu), nebude se vám chtít zpátky.

Flambované trhance pohladí hned několik smyslů najednou
Flambované trhance pohladí hned několik smyslů najednou


Troufám si tvrdit, že Ramsau, nejlepší oblast pro běžecké lyžování v oblasti Schladming Dachstein, má co nabídnout každému, kdo má rád hory. A co pak v létě, když jste vybaveni místní „Sommer“ kartou, to by ale bylo na dlouhé povídání…Uživatelské reporty z Ramsau najdete zde.

Oficiální web: https://www.ramsau.com/en