U běžeckých lyží spočívá správný servis především v péči o skluznici. Ta musí být v první řadě čistá. Během běžkaření se na ni lepí různý nepořádek a nečistoty, takže bychom měli po, nebo před každou jízdou skluznici důkladně očistit a zbavit se starého vosku. Čištění lyží můžete provést speciálním odstraňovačem mechanicky, chemicky či „vypláchnutím“ horkým voskem.

Dále je nutné lyže opět navoskovat. Po sezóně se doporučuje nanést měkký nebo středně tuhý parafín, který lyže ochrání přes léto.

V případě, že máte servisní žehličku, pak jí nastavte na nízkou teplotu, nakapejte na skluznou část vosk a pomalým plynulým pohybem dostaňte vosk od špičky k patce do celých lyží, dokud nebude celá skluznice pokrytá dostatečně silnou vrstvou vosku, která ochrání lyže před oxidací, poškrábáním i prachem.

A jak ošetřit kovové části? Doporučujeme je ošetřit silikonovým olejem, který tyto části chrání před zadřením.

V posledním kroku si probereme uskladnění běžeckých lyží. Správné skladování spolu s péčí totiž zajistí, že lyže budou po letech v perfektním stavu. Zmíněné kovové části můžete zabalit do novin, aby se na ně neprášilo. Běžky uložte na chladné a suché místo, kam se nedostane slunce ani další vlivy nepříznivého počasí. Lyže nepoutejte napevno k sobě a důkladně je přikryjte látkou, aby byly chráněné před prachem.