Tunely

První možnost svezení na lyžích umožňují lyžařské tunely. Kvůli délce okruhu, které tunely nabízí, je ideální trénink na lyžích zkombinovat s přípravou „na suchu“ (kolečkové lyže, běh, posilování). Nevýhodou lyžování v tunelu je zátěž na psychiku během lyžování na krátkých okruzích. Nejvíce lyžařských tunelů je postavených ve Finsku. Pro české lyžaře je nejdostupnější lyžařský tunel v německém Oberhofu, kde je pro ně mimo jiné k dispozici i kolečková dráha a dobré terény pro běh. Tunel v Oberhofu je dlouhý přibližně 1,7 km a je otevřený celoročně. Součástí tunelu je i krytá střelnice pro biatlonisty. Kromě tunelu v Oberhofu se ve střední Evropě nachází ještě jeden, a to ve slovinské Planici, který otevřeli v červnu minulého roku a je součástí nově postaveného střediska Planica Nordic Centre. V Planici je okruh dlouhý jen 950 m a nachází se v třípodlažní garáži. Lyžaři ze severských zemí využívají na přípravu především tunely ve švédském Torsby a finském Vuokatti. Novinkou je Nordic Wellness Skidome v jihošvédském městě Göteborg. Lyžařská hala nabízí 1,2 km běžkařských tratí a je otevřena celoročně.

(Foto: Lyžování v tunelu není příjemnou záležitostí, ale pokud se těšíte na běžky, tak je to příjemným zpestřením)Ledovce

V případě, že chcete lyžovat na podzim, ale tunel vás neláká, můžete si vybrat ze široké nabídky alpských ledovců. Negativem je nadmořská výška, v níž jsou ledovce položené, proto jsou tréninky v těchto podmínkách zaměřené na lyžování v nízkých intenzitách zatížení. Pro české lyžaře je nejznámější a nejnavštěvovanější ledovec Dachstein, ležící ve výšce kolem 3000 m n. m. a nacházející se nedaleko známého lyžařského střediska Schladming v rakouském Štýrsku. Pro lyžaře jsou zde připraveny tratě v celkové délce 18 km. Dalšími ledovci v rakouské části Alp, kde je možné využít upravované tratě na předsezónní přípravu, je Kitzsteinhorn nedaleko Zell am See, Pitz nebo Kaunertal. V italské části Alp je nejznámější ledovec Schnalstal nacházející se nad údolím Val Senales ve výšce kolem 3100 m.n. m. Tento ledovec využívá v předsezónní přípravě reprezentace Norska, Švédska či domácího Itálie. Nevýhodou lyžování na ledovcích je ubytování v údolí, takže lyžaři stráví mnoho času dojížděním. Dalším ledovcem, který využívají domácí závodníci na přípravu, se nachází nad známým průsmykem Stelvio ve východní části Alp ve výšce 2800 m.n. m, kde je připraven 5 km dlouhý okruh. Francouzští lyžaři využívají k tréninku ledovec Tignes v Savojských Alpách.

(Foto: Ledovec Dachstein je oblíbeným střediskem nejen českých lyžařů)Střediska s garancí sněhu

Lyžaři v severní Evropě mají díky zeměpisné poloze výhodu brzkého sněhu. Přesto se střediska snaží zlepšovat sněhové podmínky především prostřednictvím výroby umělého sněhu a nejnověji i vytvořením skladišť sněhu. V následující části Vám představíme nejznámější střediska v severní Evropě, kam se můžete vydat za prvním sněhem.


Norsko jako kolébka lyžování má výborné podmínky na předsezónní přípravu. I přes dobrou zeměpisnou polohu se střediska snaží o zkvalitňování sněhových podmínek pro lyžaře. Jedno z prvních míst, kde si jistě zalyžujete už začátkem října, je lyžařská základna Sjusjøen. Středisko se nachází asi 20 km východně od Lillehammeru a pro nadšence běžeckého lyžování je k dispozici téměř 350 km strojově upravených tratí. V Sjusjøenu se nachází dvě lyžařské areny, které jsou náročnějšího profilu a jsou vhodné zejména pro závodníky - Sjusjøen Langrennsarena a Sjusjøen-Natrudstilen Langrennsarena. Kvalitní podmínky pro předsezónní přípravu zde využívají především národní biatlonové týmy, protože v první polovině listopadu se tu konají závody otevírající zimní sezónu a zároveň jsou nominačního závodem na Světový pohár.

(Foto: Ráj lyžařů - norský Sjusjoen)


Dalším střediskem, které vám zaručí kvalitní podmínky pro přípravu je Beitostølen. Každoročně se zde koná zahájení zimní sezóny, kde kromě domácích závodníků bojují o místa do Světového poháru i závodníci zahraničních týmů. Středisko otevírá sezónu koncem října díky uskladněným zásobám sněhu z předchozí sezóny. Pro závodníky je zpočátku připraven 5 km dlouhý okruh. V případě dostatku přírodního sněhu je běžkařům k dispozici téměř 320 km strojově upravených tratí.

(Foto: Norsko - Beitostølen)


Domácí juniorská reprezentace využívá možnost soustředění na sněhu ve východonorském městě Trysil nedaleko švédských hranic. Pro běžkaře je v Trysil-Knut Areně od října upravený okruh v celkové délce 2,7 km. V případě příznivého mrazivého počasí jsou místní údržbáři tratí schopni připravit umělý sníh a trasu prodloužit na 9 km během pár dní. Oblast Trysilfjellete nabízí po dostatečné nadílce přírodního sněhu přes 100 km strojově upravených tratí.


Ani ve Švédsku nezaostávají za svými sousedy a pro lyžaře nabízejí kvalitní podmínky už v průběhu října. Švédská národní reprezentace v běhu na lyžích navštěvuje každoročně během závěrečné přípravy středisko Bruksvallarna. Místní tratě zde prošly před 3 lety lety rozsáhlou rekonstrukcí, v rámci níž bylo vybudováno skladiště sněhu, a tak si běžkaři mohou zalyžovat již v polovině října. Ve středisku plánují otevřít 6 km dlouhý okruh, který se postupně rozšíří. Pokud napadne dostatek přírodního sněhu, tak je pro lyžaře v Bruksvallarně a okolí upravených kolem 300 km tratí.

(Foto: Švédská Bruksvallarna)


Dalším střediskem nabízející kvalitní podmínky pro přípravu je Idre Fjäll nacházející se 100 km jižně od Bruksvallarny. Lyžařskou sezónu otevírají každoročně v polovině října, kdy je připraven 3 km dlouhý okruh. Postupně se délka okruhu zvyšuje a po napadení přírodního sněhu je pro lyžaře k dispozici zhruba 110 km tratí. Díky střelnici navštěvují středisko kromě běžkařů i biatlonisté. Östersund je město ležící na břehu jezera Storsjön, kde se každoročně koná první kolo Světového poháru v biatlonu. Ve středisku mají velký zásobník sněhu, díky kterému je možné lyžovat na 4 a 8 km dlouhých okruzích už začátkem listopadu. Postupně se délka okruhů zvyšuje.

(Foto: Östersund)


Finské Muonio leží za polárním kruhem nedaleko hranic se Švédskem. Každoročně se zde tratě otevírají v druhé polovině října. Ze začátku je připraven 2,5 km dlouhý okruh, který se postupně zvyšuje. Celková délka tratí, která může být pro lyžaře k dispozici, je při napadení přírodního sněhu téměř 200 km. Středisko je oblíbeným místem několika reprezentačních týmů pro předsezónní přípravu. V polovině listopadu se zde konají FIS závody.

(Foto: Finské Muonio, kde je opravdu krátký den)


Střediska v alpských zemích se snaží nezaostávat za severskými zeměmi a připravují vhodné podmínky pro závodníky a turisty. Negativem tratí ležících v alpských zemích je vysoká nadmořská výška, v níž leží. Pro běžkaře asi nejznámějším alpským střediskem, které nabízí možnost lyžování od října, je italské Livigno. Nachází se v provincii Sondrio a v posledních letech otevírá tratě koncem října, a to zejména díky velkému skladišti sněhu, které leží na louce ve městě. Zpočátku je otevřený okruh o délce 2 km. Po napadení dostatečného množství přírodního sněhu je každý den upravených 30 km tratí. Novinkou ve středisku je nově vybudovaná střelnice pro biatlonisty. Livigno je oblíbeným místem českých běžkařů, kteří tuto oblast využívají pro předsezónní přípravu na sněhu.

(Foto: Italské Livigno je pro české lyžaře poměrně dostupné a láká i svou levnou bezcelní zónou)


O údolí dále, nedaleko známého střediska Bormio, leží Santa Caterina Valfurva. Středisko se nachází v podobné nadmořské výšce jako Livigno, avšak není tak zdaleka vyhledávané. Pro běžkaře jsou od poloviny listopadu připraveny 2 okruhy různé náročnosti o celkové délce 5 km. Poslední listopadový víkend se zde koná první kolo italského poháru v běhu na lyžích.


V Rakousku je jednou z možností lyžování v listopadu náhorní plošina Tauplitzalm ležící ve Štýrsku. Jedním z problémů může být dostatečné množství sněhu, který sice začátkem listopadu napadne, ovšem častokrát se stane, že roztaje. Tratě jsou náročné a nacházejí se ve vysoké nadmořské výšce.

(Foto: Rakouský Tauplitzalm je pro české lyžaře nejdostupnějším lyžařským střediskem)


Nabídka lyžařských středisek otevírajících běžakřské tratě od října či listopadu je široká. Už jste se rozhodli, kam vycestujete za sněhem tento podzim vy?