Před odjezdem do Livigna tým absolvoval funkční vyšetření na pásu pro kolečkové lyže v Jablonci nad Nisou. Trenéři Jan Franc a Vasil Husák velmi oceňují spolupráci s biatlonem, konkrétně s Ondřejem Rybářem a Jiřím Pliskou, kteří jim zprostředkovali možnost na pásu nejen trénovat, ale i testovat.

Testování probíhalo dva dny, jako první závodníci absolvovali rychlostní test a laktátovou křivku. Následující den se uskutečnilo funkční vyšetření s maskou, kde se závodníkům měřila spotřeba kyslíku, dechové parametry a tepové zóny. Na základě těchto údajů jsou pak trenéři schopní rozklíčovat nedostatky jednotlivých závodníků. V letošním roce byl zvolen nový formát testů. Jeho použití se bude v nejbližších dnech vyhodnocovat a konzultovat a je možné, že v něm do budoucna dojde k dalším úpravám.

Trojice reprezentantů Adam Fellner, Michal Novák a Tomáš Kalivoda s trenérem Husákem se do Livigna vydali o tři dny dříve než tým žen. Trenér Franc odjezd posunul hlavně kvůli sněhu, na kterém bude možné v Livignu trénovat od 19. října. Kolečko s umělým sněhem o počáteční délce 2,5 kilometru se bude s přibývajícím sněhem postupně prodlužovat. Vzhledem ke specifickému vysokohorskému prostředí a potřebné aklimatizaci nebudou v tréninkovém plánu sportovců po dobu deseti dnů zařazeny intenzivní tréninky. Druhá půlka mužského týmu Petr Knop, Luděk Šeller a Jan Pechoušek v čele s asistentem trenéra Dušanem Kožíškem nyní trénuje na Cínovci, po týdenním kempu se však přemístí na rakouský ledovec Dachstein.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR