Naše bývalá nejúspěšnější biatlonistka Gabriela Koukalová se v současné době zúčastňuje televizní taneční soutěže StarDance, při které vyniká její pohybové nadání. Lyžaři mají určitě na paměti její techniku běhu na lyžích, která byla základem světových úspěchů této biatlonistky. Při trošce pozornosti je zde vidět určitá paralela tance s pohybovou aktivitou sportovce. Kdo se naučí bez problému dobře tančit, zvládne dobře i techniku běhu na lyžích. Trenéři se už určitě setkali s tím, že některému závodníkovi dělá obrovský problém zvládnout nějaký úkon, nebo sladit rytmus pohybu rukou a nohou. Každý má totiž mozkové centrum motoriky jinak vyvinuté, což vede k tomu, že někdo zvládne techniku pohybu rychle, jiný pomaleji a někomu se to vůbec nepodaří.

Zmíněný vztah tance k technice běhu na lyžích si určitě zaslouží pozornost, protože při tanci sportovec trénuje nejen nervosvalovou koordinaci a rytmiku, ale tanec posiluje určité svalové partie, potřebné pro běh, zejména nohy, a učí správnému dýchání. Je velice důležité, že tanec rozvíjí dynamickou rovnováhu, která je základem techniky běhu na lyžích, protože bez zvládnutí dynamické rovnováhy není reálné, aby se lyžař dokázal ekonomicky pohybovat. V neposlední řadě je možné považovat tanec za relaxační cvičení, protože tancovat večer po vydatném tréninku je sice poměrně náročné, ale hudba proces tohoto posilování zpříjemňuje.

To, že Gabriela zvládá tanec bez problémů, stejně jako techniku běhu na lyžích, určitě není náhoda. Nutí to k zamyšlení, že by lyžař mohl zařadit do svého tréninkového systému i tanec, ať už jako posilování, jako relaxaci, nebo obojí.