NORDIC 17 vychází 24. 2. 2011
68 stran


Pár tipů z obsahu:

Milan „Špek“ Šperl... - rok poté

Milan Šperl všeobecně zvaný „Špek“ ještě v loňské sezóně reprezentoval naši republiku v běhu na lyžích. Tento odchovanec LK Slovan Karlovy Vary a dlouholetý člen Dukly Liberec se rozhodl po olympijské sezóně definitivně ukončit svoji vrcholnou lyžařskou kariéru a upřít své úsilí do zcela jiné oblasti. S blížícím se termínem mistrovství světa v Oslu nás napadlo Milana trochu vyzpovídat. Jak se má? Jak hodně mu chybí či nechybí vrcholové lyžování? Co vlastně dělal před rokem touto dobou a čím se zabývá nyní…
Hrál jsem namachrovanýho běžkaře

Herec Miroslav Hrabě dostal jízdu na běžkách předepsanou přímo v roli v seriálu PojišŤovna štěstí. Zúročil tak svoje zkušenosti z bílé stopy, kde se v zimě o víkendech rád prohání.
NORDIC škola lll

Bruslení - Nácvik a trénink V posledním 3. díle seriálu se budeme věnovat vlastnímu nácviku bruslení. Níže popsané cviky jsou vybrané a řazené tak, aby procvičily postupně všechny pohybové prvky i celkové dovednosti nutné pro zvládnutí základních bruslařských technik.
Trénink síly a vytrvalosti

Běh na lyžích je silově vytrvalostní disciplína. Jakákoliv pohybová činnost je podmíněna silou, kterou vyvíjejí do pohybu zapojené svaly. Vzhledem k tomu, že nejkratší tratě v běhu na lyžích zatěžují lyžaře na více jak deset minut, pak se zároveň jedná i o vytrvalostní zatížení. Trénink lyžaře běžce by tak měl být na rozvoj těchto pohybových schopností zaměřen.
Lyžařská turistika

Lyžařská turistika je nejen v našich podmínkách velice vyhledávanou činností v zimním období. České hory jsou svým charakterem, převýšením i náročností přístupné prakticky všem lyžařům. Napomáhá tomu i poměrně podrobné značení lyžařských cest, vedených těmi nejkrásnějšími horskými oblastmi. Motivy, které vedou lyžaře obout si běžecké lyže a vyrazit s batohem do terénu, jsou různé, od sportovního vyžití, poznávací činnosti, překonání celého pohoří, zdolání nejvyššího vrcholu až po vyhledávání klidu v zapomenutých částech našich hor.
Posilování lyžaře běžce 3. část – břicho a záda

Již z charakteristiky běhu na lyžích vyplývá, že lyžaři běžci by měli být silově komplexně vybaveni. Hnacím motorem jsou sice dolní končetiny, významnou úlohu má při odpichu síla paží, ale co by to bylo platné, kdyby měl lyžař nezpevněný trup. Tady pak hraje důležitou roli hlavní břišní a zádové svalstvo.
Lyžařská túra v létě? Teď už žádný problém

Až se příští zima bude ptát, co jste dělali v létě, můžete odpovědět: „Podnikal jsem horské túry na kolečkových lyžích.“ Objevili a testovali jsme pro vás zajímavé sportovní náčiní, které dokáže eliminovat některé nedostatky běžných kolečkových lyží a může vám nabídnout další rozměr letního sportování.
Expedice Rollski Liberec – Baltické moře

Inspirace na tuhle rekordní cestu přišla v roce 2006, kdy jsem s kamarády uskutečnil dálkovou cykloexpedici z Liberce k Baltu. Při návratu domů mě napadla hříšná myšlenka jet celou pětisetkilometrovou trasu znovu, ale tentokrát na terénních bruslích a svižným tempem bez flákání. Navíc okořeněnou startem u pramene Nisy, odkud až k moři nikdy nikdo na terénních bruslích ještě nedojel!
Nehody z nerozvážnosti

Určitě se vám to už také stalo. Pravidelně trénujete, poctivě se připravujete, chodíte včas spát, kvůli tréninku kašlete na ženu i na děti, všechny peníze tajně utrácíte za nové vosky či lyže, abyste, až přijde den D – tedy vysněný závod (Jizerská 50, Vasaloppet, ale i třeba Chrastavská šlápota) – podali stoprocentní výkon. No a pak to přijde. Nervozita, stres, jestli jste něco neopomněli, zda toho frajera odvedle, co flirtuje s vaší drahou polovičkou, konečně umlčíte tím, že ho předjedete, a to nemluvím ani o máze a občerstvování…
Harrachov - brána do běžeckého ráje

Harrachov a blízké okolí je místem, kde můžete na dvanácti místech nastoupit do lyžařských běžeckých stop v Krkonoších, Dvě místa vás navíc zavedou do polských Jizerských hor. Takovým množstvím nástupních míst se může pochlubit málokteré zimní středisko. Sportovní areál Harrachov upravuje v sezóně každý den celkem patnáct kilometrů závodních lyžařských běžeckých tratí v blízkosti skokanských můstků se stopami pro klasiku i pro bruslení. Na tratě je snadný nástup z běžeckého stadionu a od lanové dráhy v Harrachově.


Více najdete v aktuálním časopisu NORDIC 18Předplatné časopisu NORDIC s mnoha hodnotnými balíčky si můžtete objednat ZDE