Běžci na lyžích vstoupí do nové sezony pod nezměněným vedením, u ženského týmu nadále zůstává Jan Franc, v čele mužské reprezentace pokračuje Vasil Husák společně s asistentem Dušanem Kožíškem. V průběhu přípravy se trenérům povedlo rozšířit dosavadní realizační tým. Konkrétně se jedná o lékařské zabezpečení pod dohledem Jakuba Heřmánka, fyziu dozoruje Kryštof Kuba a servis je doplněný o Štěpána Kalibu.

Čerstvě má reprezentace za sebou dvoutýdenní soustředění v italském Livignu. Trenér Husák ještě před odjezdem zvolil netradiční postup, když tým rozdělil do dvou skupin. Polovina mužů odjela do Livigna, zatímco další část odcestovala pod vedením Dušana Kožíška na Cínovec a následně do Ramsau. Lépe tak dokázal pokrýt specifika jednotlivých závodníků. Stejný scénář se odehraje i v rámci posledního kempu. Ženy pod vedením France odcestují na první sníh kompletní a mužská část se rozdělí. „Michal Novák, Jan Pechoušek a Luděk Šeller jedou do Rovaniemi a start do sezony budou mít na první zastávce Světového poháru v Ruce. Trojice Petr Knop, Adam Fellner a Tomáš Kalivoda odcestují v polovině listopadu do Livigna a budou mít první start v sezoně na OPA Cupu ve slovinské Pokljuce,“ vysvětlil Husák.

Jeden z nejzkušenějších členů mužské reprezentace Petr Knop je s dosavadním průběhem přípravy spokojený. „Spolupráce mezi trenéry a sportovci funguje letos skvěle. Jen mě mrzí zdravotní potíže, bez kterých bych byl na zimu daleko lépe připravený,“ uvedl. Největší posun na sobě pocítil právě na soustředěních na Cínovci a následně v Ramsau. „Tamní podmínky mi naprosto vyhovují. Průběžně pracujeme na technice v rychlosti a spolu s trenéry zde vidíme pokrok. V zimě se máme na co těšit,“ říká Knop.

První rok si u reprezentace zvyká Jan Pechoušek. „Hodně se toho pro mě změnilo, zásadní byla výměna kouče po několika letech. Navázat na trénink pro mě bylo lehčí díky tomu, že spolu oba trenéři komunikují,“ řekl o přechodu z klubu do národního týmu. „Další velkou změnou je vyšší počet soustředění a tréninků ve skupině, předtím jsem trénoval skoro pořád sám,“ přiznal. „Největší plus vidím v tom, že se Vasil Husák s Dušanem Kožíškem dokáží zastoupit a navzájem se doplňují. Dohromady to dá celek, který funguje,“ má důvěru k trenérům Pechoušek.


Završení přípravy ve finském Rovaniemi

Závěrečná fáze přípravy čeká běžce na lyžích tradičně na severu Evropy. Mužská část reprezentace do Skandinávie odcestuje 8. listopadu, kompletní tým žen je bude následovat od tři dny později. Celkem ve Finsku stráví tři týdny, z toho první dva v Rovaniemi a poté se přemístí do dějiště prvního Světového poháru v Ruce. Kemp bude zaměřen na ladění formy do první části sezony. „Dva týdny před SP absolvujeme ještě FIS závody, kde si slibuji díky dalším týmům slušnou konkurenci. Konkrétně se jedná o tratě 10/15 km volně a klasický sprint. Závody bereme hlavně jako velmi dobrý trénink, aktuální forma závodníků se ukáže především na SP,“ upřesnil trenér žen Franc.

Rovaniemi poprvé navštíví reprezentantka Sandra Schützová. „Jsem zvědavá na místní tratě a prostředí. Několik let jsem na Severu nebyla, ale vím, že tam dny dokáží být krásné a mrazivé, což je pro trénink často ideální podmínka. Když ale přijdou kruté mrazy, trénink je pak opravdu náročný,“ vybavuje si specifika. „Vyrovnat se s teplotami sahajícími k -20 stupňům je pro organismus vždy oříšek. Slunce zde navíc v tomto období vychází jen na pár hodin, což bývá dost náročné na psychiku,“ uvědomuje si Schützová.


Světová elita míří zpátky do Nového Města na Moravě

Do Vysočina Arény se po čtyřech letech vrátí světová elita běžců na lyžích. Nové Město na Moravě bude v polovině ledna hostit dva závody Světového poháru. Kompletní česká reprezentace i ty nejzářivější hvězdy současnosti změří síly nejprve v sobotu 18. ledna v distančním závodě klasicky, přičemž ženy pojedou 10 kilometrů a muži 15 kilometrů. Stejná porce na trati čeká ženy i muže také v neděli 19. ledna, to je na programu stíhací závod volným stylem.

„Věříme, že organizaci takto významné akce zvládneme bez problémů, Vysočina Aréna má s pořádáním Světového poháru mnoho zkušeností. Jsme velmi rádi, že divákům budeme moci na našem území představit kompletní český tým i ty největší světové hvězdy, z nichž některé u nás fanoušci ještě neměli šanci vidět,“ říká sportovní ředitel běžců na lyžích Lukáš Sacher. „Jednoznačně to pro nás bude vrchol sezony, společně s mistrovstvím světa juniorů a závodníků do 23 let na přelomu února a března v německém Oberwiesenthalu, kde bychom chtěli bojovat o medaile,“ dodává.

Zatím naposledy hostila Česká republika Světový pohár běžců na lyžích v roce 2016, tehdy se v bílé stopě před domácími fanoušky proháněl například medailista z mistrovství světa i olympijských her Lukáš Bauer nebo další člen slavné bronzové olympijské štafety Martin Jakš. V roce 2018 musel být prestižní seriál odhlášen kvůli tehdejší nepřehledné situaci na MŠMT. Tentokrát bude omlazený český tým po generační výměně spoléhat především na Michala Nováka, Petru Novákovou, Kateřinu Razýmovou nebo Barborou Havlíčkovou, jež by si mohla ve Vysočina Aréně připsat premiéru v rámci Světového poháru.


SLOŽENÍ REPREZENTAČNÍCH DRUŽSTEV 2019/2020

RD muži: Adam Fellner, Petr Knop, Luděk Šeller, Michal Novák, Jan Pechoušek, Tomáš Kalivoda

RD ženy: Kateřina Razýmová, Sandra Schützová, Petra Hynčicová, Kateřina Janatová, Tereza Beranová

RD U23 muži: Ondřej Černý, Vladimír Kozlovský, Kim Žalčík, Mike Ophoff

RD U23 ženy: Zuzana Holíková, Pavlína Votočková

RD junioři: Tomáš Dufek, Tomáš Lukeš, Šimon Pavlásek, Jakub Strouhal, Jakub Švejda

RD juniorky: Barbora Antošová, Barbora Havlíčková, Adéla Nováková, Karolína Poulíková, Marie Rysulová


Zdroj: Svaz lyžařů ČR