Z článku vyjímám část jeho citací: „Nikdo nespočítá, kolik skvělých umístění a medailí nedopujícím sportovcům sebrali podvodníci. Všichni to věděli – ale měli strach o tom mluvit. Od té doby se to jen zhoršovalo a v zákulisí se o tom šuškalo, ale lidi ve FIS a MOV dělali, že nic takového není. Za vinu to dávám dvěma tehdejším bossům – prezidentu FIS Hodlerovi a prezidentu MOV Samaranchovi. O všem věděli, bylo to tak dlouho očividné, ale nechtěli ztrapnit sebe ve funkcích i náš sport před světem. A fraška – jen dobře maskovaná – pokračuje dodnes. Výsledek je příšerný – když si uvědomíte, že se to táhne už půl století, během nějž stovkám, ba tisícům sportovců byl neprávem odepřen zasloužený zápis ve sportovních archívech. Vědomá nečinnost vůči dopingu zmrzačila tento sport.“

Kdo jej zná, nepochybuje, že Marty dobře ví, o čem mluví. Stačí vzpomenout na letošní únorové Mistrovství světa v běhu na lyžích v Seefeldu, kde policie po razii zatkla 5 sportovců – Rakušany Haukeho a Baldaufa, Estonce Tammjarveho a Veerpala a Kazachstánce Poltoranina. Byli obviněni z krevního dopingu spolu s doktorem, který jim doping pomáhal aplikovat, a dalším distributorem.

Poltoranin přitom vyhrál dvě bronzové medaile na MS 2013 ve Val di Fiemme; chycený Adreas Verppalu je zas syn Andruse Verppala, držitele čtyř zlat a dvou stříber z olympiád a MS. Přičemž v roce 2011 byl otec obviněn z nelegálního používání růstových hormonů, ale v roce 2013 byl pro špatnou kvalitu důkazů zproštěn obvinění.

Chemické dopování začalo být problémem soutěžních vytrvalostních sportů od šedesátých let a postihovalo zejména cyklistiku, plavání a běh na lyžích. Veřejnost poprvé slyšela o dopujícím běžci na lyžích na Zimní olympiádě 1976 v Innsbrucku, kde sovětské běžkyni Galině Kulakovové, držitelce celkem devíti olympijských a světových titulů, sebrali bonzovou medaili z pětikilometrového závodu. Od té doby registruje Antidopingová databáze v běhu na lyžích hrozivých 76 usvědčených incidentů.


(Neslavná průkopnice v prokázaném dopingu, Galina Kulakovová ze ZOH 1968 v Grenoblu, kde začala sbírat medaile// News.at)Víc než 50 běžců na lyžích nebo biatlonistů bylo diskvalifikováno pro prokázané dopování ze Zimních olympiád samotných; víc než polovina jsou Rusové. Dohromady 25 olympijských medailí bylo pro doping odebráno – včetně 15 medailí ruským sportovcům během předminulé olympiády 2014 v Soči, která byla devalvována rozsáhlým tajným dopingovým programem řízeným Putinovou vládou. Předcházející hlavní skandál má dataci 2001, kde na domácím MS v Lahti šestici Finů diskvalifikovali; zátah pak pokračoval následující rok na ZOH 2002 v Salt Lake City, kde diskvalifikovali pět sportovců, z toho tři medailisty, kterým bylo odňato celkem 8 medailí.

Letos v Seefeldu chycení sportovci byli obviněni z krevní autotransfuze předem okysličené a skladované krve; nic, co by neznali cyklisti přinejmenším z dob kolem heyday éry Lance Armstronga. Tento typ dopování nese velká zdravotní rizika – o červené krvinky obohacená krev je hustší a tak náchylná ke tvorbě krevních sraženin, jež mohou vyústit v embolii. Problémem je, že tento typ dopingu lze odhalit pouze testem, kdy sportovec inhaluje oxid uhličitý – což by však předem poškodilo jeho výkonnost v závodě. V Seefeldu však našli materiál z provedených transfuzí a zajistili jej jako biologické důkazy, přičemž Rakušana Haukeho přistihli s infuzí zapíchlou v předloktí. Ten údajně do dopingu investoval 50 tisíc eur od svých sponzorů, za což jej tito soudí pro podvod.


(Rakušana Haukeho přistihli v průběhu letošního MS s krevní infuzí zapíchlou v předloktí // BBC News)Aféra odhalila jako jednoho z organizátorů bývalého rakouského reprezentanta Johannese Dürra, jenž pole obžaloby před letošním MS v Seefeldu distribuoval mezi závodníky růstové hormony a zprostředkovával jim kontakt s německým lékařem; ten jim krevní doping poskytoval a řídil celý program. Už vloni v říjnu dostal dvaatřicetiletý Dürr od národního antidopingového výboru doživotní distanc za opakované porušení dopingových pravidel. V roce 2014 byl kvůli užívání krevního dopingu EPO vyloučen ze ZOH v Soči, kde měl v závodu na 50 km patřit mezi adepty na medaili. Nyní Dürrovi hrozí u rakouského soudu za prokázané delikty pět let vězení.


(Bývalému rakouskému reprezentačnímu běžci Johannesu Dürrovi hrozí za prokázané dopomáhání k dopingu na letošním MS v Seefeldu pět let vězení // Profimedia)