Holmenkollen je opravdový svatostánek severského lyžování. Mistrovství světa můžeme bez váhání přirovnat k tenisovému Wimbledonu, tradiční závod světového poháru na 50 km pak například k zápasu anglické reprezentace ve Wembley. Zájem diváků je neuvěřitelný. Vstupenky na ty nejatraktivnější závody (v přepočtu za 800 – 2500 Kč) jsou beznadějně vyprodané několik měsíců před zahájením šampionátu. Na štafetový závod mužů organizátoři počítají až s 80 000 diváky.
Čtvrteční sprinterské souboje, při kterých Marit Bjørgenová získala pro Norsko první zlatou medaili, sledovalo v areálu 28 000 nadšených diváků. Norští sportovci jsou zde opravdové hvězdy. Je na ně vyvíjen nesmírný tlak, zároveň ale cítí obrovskou podporu fanoušků. Tribuny jsou zaplněné i při trénincích a každé projetí norského závodníka doprovází hlasité povzbuzování.
Novináři rádi zveličují rivalitu mezi norskými a švédskými závodníky. Tisková konference s Norem Peterem Northugem a Švédem Marcusem Hellnerem však ukázala, že sami sportovci berou tento „mezinárodní boj“ spíše jako recesi. Jejich vzájemné popichování je hlavně výborný tah pro zvýšení mediální atraktivity.

Oheň, buřty a české lidovky

Holmenkollen je výjimečný, ať už se jedná o závod světového poháru, nebo o mistrovství světa. Málokterému sportovci se poštěstí potřást si pravicí se samotným králem země, jako je tomu při tradičním závodu na 50 km. Královská rodina podporuje severské lyžování od nepaměti. Král Olaf V. (vládnoucí do roku 1991) byl dokonce za svou vášeň a přínos pro lyžování oceněn Medailí Holmenkollen. Váhu tohoto šampionátu dokazuje i přítomnost rodinných příslušníků samotných závodníků. Ti na závody přijíždějí jen sporadicky. Do Osla však dorazí několik členů rodiny Lukáše Bauera, na Dušana Kožíška se přijel podívat jeho otec.

Neuvěřitelný, ale nádherný, je přístup fanoušků. Pro Nory je podobná sportovní akce opravdový svátek, na který se chystají dlouhou dobu dopředu. Za možnost spatřit zápolení na vlastní oči jsou ochotni třeba i bivakovat v mrazech ve stanu. Na závodech světového poháru se vstupné platí pouze do prostoru stadionu. K trati projíždějící lesem je přístup zdarma, a tak si někteří diváci vezmou stany, gril, jídlo a pití, často si i rozdělají oheň. Tímto způsobem kempují celý víkend. Důležité je najít to nejvhodnější a nejatraktivnější místo ke sledování závodu a neopustit ho.
Bezpečnostní předpisy pro šampionát jsou přísnější, takže podobné kempování možné není. Ovšem lidí, kteří přijdou v 8 hodin ráno, aby sledovali závod začínající ve dvě hodiny odpoledne, je stále hodně. Čekání si zpříjemňují různě. Může se stát, že člověk narazí na kapelu, která při průjezdu českého závodníka s chutí zahraje českou „lidovku“. A právě v podobných drobnostech tkví kouzlo Holmenkollenu.

Partnerem zpravodajství z MS je Kjus – www.kjus.cz