Po sobotním úspěchu na klasické distanci v rámci prvního podniku Světového poháru v Ruce pocítila Kateřina Razýmová tíhu očekávání. Následující den tak do stíhačky volně nastupovala s rozporuplnými pocity. „Hlavním cílem pro mě dneska bylo nějak ustát tu nervozitu, protože po včerejšku, kdy jsem si nastavila vysokou laťku, jsem byla obrovsky nervózní. Přála jsem si, abych takový výsledek zopakovala a měla strach, aby to nebyl propadák,“ přiznala obavy před startem. S pro ni nezvyklou situací se těžko vyrovnávala, což se podepsalo na samotném závodu. „Samou nervozitou jsem si nemohla prohřát ruce, takže jsem byla poměrně zmrzlá. Zrovna dneska se hodně vyjasnilo, je tu asi -15 stupňů,“ popsala místní podmínky.

Zpočátku se Razýmová snažila jet své standardní tempo. „Bylo to ale těžké, protože se kolem mě hrnuly závodnice a různě jsme se tam míchaly,“ řekla. Po většinu trati pak Razýmová jela sama do té doby, než se jí povedlo zachytit Norku Tiril Udnes Wengovou. „Ona je výborná sprinterka a rozhodně si na mě věřila ve finiši, takže kdykoliv jsem se za ní chtěla schovat, začalo se pochodovat. Musela jsem si to proto bohužel odtáhnout,“ vysvětlovala taktiku své soupeřky.

I přes veškeré obavy Razýmová věřila, že skvělý výsledek nakonec dokáže zopakovat. „Deváté místo je naprosto senzační. V cíli už jsem si to mohla relativně užívat a byla jsem strašně ráda, že jsem to nadšení viděla i u servisáků a trenérů,“ radoval se z úspěchu celý tým spolu s Razýmovou. „Doufám, že to je pro nás takové velké povzbuzení a že z toho mají radost všichni, protože tenhle výsledek není jen o mě. I když si tam tu práci musím oddřít sama, záleží to na lyžích a veškerém zázemí, které tady máme,“ uvědomuje si Razýmová. „Všem proto strašně moc děkuju a děkuju i všem, co mi napsali. Je to neuvěřitelný, naprostý sen!“

Svou dominanci v úvodu sezony opět potvrdily norské závodnice, které obsadily všechna medailová umístění. S náskokem více než jedné minuty zvítězila Therese Johaugová před Heidi Wengovou, bronz získala Astrid Uhrenholdt Jacobsenová. Do top 30 se probojovala česká závodnice Petra Nováková na 29. místě, Sandra Schützová obsadila 60. pozici.

Do stíhačky na patnáct kilometrů volně nastoupil Michal Novák se startovním číslem 42. V průběhu závodu se mu postupně dařilo prodrat dopředu a časem 39:08,1 uzavřel nejlepší třicítku. „Na závěr můžu být spokojený. Byl to dobrý závod, cítil jsem se dobře a bavil mě,“ řekl o stíhačce Novák. Podle jeho slov mu tento víkend ukázal, že je do sezony nejen fyzicky, ale i psychicky připravený. „Mrzí mě však, že jsem na oba závody klasikou neměl příliš dobrý odraz. Nemohl jsem použít nohy, jen ruce. Servisu to za zlé nemám, právě naopak. Je dobře, když nějaký problém podchytíme včas,“ dodal Novák. Ve vyrovnaném finiši si pro zlato přijel Nor Johannes Hoesflot Klaebo, stříbro získal jeho krajan Emil Iversen a bronz připadl Finovi Iivo Niskanenovi.

Zdroj: Svaz lyžařů ČR