Pár dní před letošním veletrhem ISPO 2019 potvrdil Fischer Nordic zvěsti o své žhavé novince, technologii voskovatelných bočnic 3D Gliding Sidewall. Striktně nahlíženo, o nový myšlenkový koncept se nejedná – ti, co se v běžeckém lyžování pohybují dostatečně dlouho, pamatují, že zkraje devadesátých let v průběhu rozpuku produkce tehdy novátorských bruslicích lyží vybavovala voskovatelnými hranami své modely řada značek; aby pak tento trend během několika let zcela zapadl a vytratil se z trhu. O čtvrtstoletí později se tedy staronová myšlenka vrací na nové technologické úrovni nezpochybnitelného světového lídra v oblasti vybavení pro běžecké lyžování.


SPEEDMAX 3D SKATE PLUS ANGLE


SPEEDMAX 3D TWIN SKIN ANGLE

Jedno ze zlatých pravidel úspěšného marketingu velí: pokud chceš, aby si něčeho lidi všimli, podej to kontroverzně, ať o tom sami začnou mluvit. Dosud se zdálo, že Fischer jako jeden z mála brandů v oboru může toto pravidlo ignorovat; jeho produkty vzbuzují víc než dost pozornosti samy o sobě. Není divu – Fischer je značkou, která na poli běžeckého lyžování bez nadsázky hraje svou vlastní ligu. Jakkoli dlouhodobě neprozrazuje detaily o velikosti své produkce a podílu na trhu, je zjevné, že jde o největšího výrobce běžeckých lyží na světě. A taky s nejúspěšnějšími produkty – jen na poslední zimní olympiádě 2018 v korejském Pchjongčchangu vyhrály lyže Fischer 14 zlatých medailí, přičemž všechny ostatní značky se podělily o zbývajících šest zlat. A dlužno dodat, že všech 14 olympijských triumfů bylo dosaženo na vlajkové lodi značky, fischerkách Speedmax.

Přesto je to právě nově odhalená technologie Fischer Speedmax 3D, která v posledních měsících lvím dílem přispívá do vášnivých debat mezi lyžařskými nadšenci, fanoušky a sportovci na celém světě.


Detail zářivě žlutých voskovatelných bočnic Gliding Sidewall, totožný na všech modelech Fischer Speedmax

Detail zářivě žlutých voskovatelných
bočnic Gliding Sidewall, totožný
na všech modelech Fischer Speedmax

Odhalení konceptu

Na veletrhu ISPO prezentovala novou technologii voskovatelných bočnic Speedmax 3D paní Tanja Winterhalder, ředitelka marketingu a PR sekce Fischer Nordic. Sama vášnivá lyžařka, která o fischerkách ví všechno – koneckonců lyže Speedmax 3D osobně použila na lednovém 70km laufu Marcialonga; na veletrhu tak mluvila k návštěvníkům z vlastní zkušenosti.

Následuje výběr z toho nejzajímavějšího, co o nové technologii na veletrhu prozradila (či taky neprozradila):

Voskovatelné boční stěny nové technologie Speedmax 3D jsou vyrobeny ze stejného fluorovaného polymeru PTFE, jenž je použit i na skluznicích lyží, jen mnohem tenčího. Identické bočnice jsou použity na všech současných Speedmaxech – Cold, Warm, C-Special atd. Tak, jak je v oboru lyžařských technologií tradicí, bližší údaje o dodavateli nebo detailech používaného polytetrafluo­rethylenu PTFE značka drží v tajnosti. Všechny modely lyží Fischer Speedmax 3D opouští výrobní závod v rakouském Riedu se strojově vyvedenou univerzální strukturou bočnic, kterou si lze ručním strukturovačem přizpůsobit podle vlastních potřeb a aktuálních podmínek. Fischer dodává pod vlastním brandingem ve Finsku vyráběný vysokofluorový (HF) tekutý vosk, jenž se pomocí aplikátoru nanese přímo na bočnice, nechá se zaschnout a vykartáčuje. Tanja je přesvědčena, že Speedmax 3D technologie bude mít pozitivní efekt v každém závodě – od sprintu po dálkové běhy, v bruslení i klasice: „Se vší odpovědností mohu říci, že se vyplatí prodat vaše staré Speedmaxy a koupit si nová 3Déčka.“


Celá letošní závodní produkce se vyznačuje žlutou špičkou a jednotlivé modely se záměrně navzájem velmi podobají

Co je Speedmax?

Na natolik úspěšnou technologii toho bylo o Speedmaxu napsáno (aby následně bylo k vygooglování) překvapivě málo. Má to nejspíš své dobré důvody: Speedmax je obchodní značkou celého komplexu technologických inovací, z nichž jedna z nejdůležitějších je Cold Base Bonding (lepení skluznice za studena) eliminující tepelné deformace materiálů v lyži – výrobního procesu, jenž je komplikovaný, nákladný a skrz naskrz patentovaný. Nejspíš Fischerovo nejdůležitější technologické tajemství.

Pro mazání bočnic dodává Fischer
pod vlastní značkou univerzální
vysokofluorový (HF) tekutý vosk
Speedmax 3D Glide

Jednu věc budou u Fischera zdůrazňovat zákazníkům důsledně a za všech okolností: totiž to, že jejich Speedmaxy jsou vyvinuty jako nekompromisní, ostře nabitá zbraň pro soupeření (a vyhrávání) na té nejvyšší možné úrovni. Jakkoli silné amatérské závodníky bezpochyby uspokojí cenově dostupnější fischerky Carbonlite, od této sezóny nově vyráběné výše zmíněnou technologií Cold Base Bonding. Fischer všem ambiciózním amatérům ústy Tanji Winterhalder vzkazuje: „Pokud se domníváte, že mermomocí musíte mít Speedmaxy, vyhovte si – jistě na nich budete šťastní. Jen neztraťte ze zřetele, že nebyly navrženy pro víkendové rekreační lyžaře; vznikly proto, aby svému silnému a technicky vyspělému jezdci pomáhaly bojovat o každou vteřinu, každý centimetr.“

Každému to jeho

Hans Hubinger, šéf výroby a vývoje závodního oddělení Fischer Nordic, duchovní otec konceptu Speedmax a de facto i každého závodního modelu lyží během uplynulých třiceti let, kolegyni Tanju doplňuje: „Vývoj této Speedmax 3D lyže nás stál miliony eur. Nejen lis spojující skluznice s jádrem lyže, ale i ostatní výrobní procesy předtím a poté. Ale museli jsme do toho jít – odpovědět na neustále rostoucí nároky a poptávku závodníků a jejich servismanů po opravdu dokonalých lyžích šlo pouze tímto novým konceptem. Název Speedmax jsme vymysleli k ZOH 2014 v Soči, předtím jsme systém nazývali HM jako vysokomodulární (High Modular). Materiály do Speedmaxu používáme vesměs podobné po celou dekádu, co se však významně změnilo, je výrobní proces. Rozdíl mezi starými a novými modely očima neuvidíte – ten se skrývá uvnitř lyží.“


Zleva Hans Hubinger a Tanja Winterhalder, dva z nejdůležitějších lidí, pokud jde o vaše závodní fischerky

„Máme za sebou výrobu mnoha tisíc párů lyží Speedmax, což nás učí a pomáhá neustále zvedat jejich kvalitu, protože je používá stále vyšší procento těch nejlepších světových závodníků, a jejich míra tolerance je opravdu přísná. Speedmax je obchodní značka té nejrychlejší technologie v běhu na lyžích, která existuje. Jde o nejhojněji používanou lyži ve Světovém poháru. Což neznamená, že ji nemohou používat i amatéři. Potřebují ale lyžovat na slušné technické úrovni, mít dobrou rovnováhu. Jinak pro ně máme nižší řady neméně skvělých lyží odpovídajících jejich dovednostním úrovním. Avšak i tato naše ostatní produkce je ovlivněna úspěchem a reputací konceptu Speedmax, naší vlajkové lodi. To je taky důvod, proč všechny ostatní závodní modely běžeckých lyží Fischer si jsou svým designem podobné a všechny letos vypadají jako Speedmaxy. Speedmax je náš vrcholný produkt a jeho design podporuje prodejnost i ostatních levnějších modelů lyží. Pokud si koupíte RCS nebo Carbonlite, pořád budete mít pocit, že se nacházíte v nejvyšším patře naší produktové řady.“

Zda bude čerstvá technologie Speedmax 3D pro každého závodníka hmatatelným přínosem, je těžké předjímat – žádná data z testování těchto lyží nejsou k dispozici. Jednomu krapet sugestivnímu argumentu se však lze stěží ubránit: Pokud vás na cílové čáře soupeř porazí o špičku boty a vy víte, že jste si na svých Speedmaxech 3D mohli bočnice namazat, ale neudělali jste to – budete toho litovat? (Dokonce i pro případ, že nebudete se soupeři finišovat tělo na tělo: nová technologie na vašich lyžích může v nejhorším sloužit jako placebo – které, jak známo, v mnoha případech lidem subjektivně pomáhá.)