Ultralehké černožluté hole One Way byly do té doby hrdou volbou mnoha megahvězd světa běžeckého lyžování a biatlonu, včetně fenomenálního Francouze Martina Fourcada nebo věčně po americku vysmátých olympijských vítězek z týmového sprintu, Jesse Diggins a Kikkan Randall.
Obchodní známku One Way a související duševní vlastnictví bezprostředně po vyhlášeném bankrotu odkoupil finský importér lyžařského brandu Fischer, tamní firma Patrol, aby je vzápětí postoupila centrále Fischer Sports GmbH. Součástí obsáhlé reorganizace převzaté společnosti One Way byly pochopitelné personální změny ústící v odchod dosavadního vedení včetně prezidenta a zakladatele značky Andrease Bennerta, unikátní zákulisní osobnosti světa běžeckého lyžování.
Původní zakladatel brandu One Way Andreas Bennert (vlevo) s čínským
distributorem nedlouho před bankrotem firmy
Andreas Bennert se narodil v Německu a už v časném mládí se stal servismanem ve Světovém poháru lyžařů běžců. Později pracoval jako manažer pro Nike, jako evropský prodejní manažer Salomonu a šéf sportovní sekce finské značky holí Exel. Ve Finsku se oženil s tamní reprezentantkou Ullou Pelli a v roce 2003 založil vlastní značku One Way. V prvním roce života firmy vyráběli hole pro Nordic Walking pro zavedené brandy jako Reebok anebo – uhodnete? – Fischer. V roce 2005 pak najali finského běžce Virpiho Kuitunena coby prvního brandem OW sponzorovaného sportovce ve Světovém poháru, aby se nedlouho nato nechala zářivě žlutými holemi lehkými jak papír okouzlit plejáda tehdejších hvězd: Bjorn Lind, Pietro Piller Cottrer, Anders Aukland, Petra Majdic, Rapael Poiree a dlouhý zástup dalších.
První olympijské zlato pro One Way padlo už rok nato v Turíně 2006, přičemž na ZOH v Soči 2014 si hole One Way dopíchaly k těžko uvěřitelným 48 medailím. Od roku 2010 začala značka produkovat běžecké lyže, boty, textil, brýle, kolečkové lyže atd. Obrat firmy dosáhl v roce 2017 rekordních 15 milionů eur, rok nato však firma vyhlásila úpadek.
O svém bezmála 15letém působení v čele značky poskytl Andreas Bennert vzácný rozhovor finským novinám. O okolnostech krachu firmy mluví takto: „Trable nám začaly kolem roku 2015, kdy ruský trh – náš nejdůležitější – spadl o 60 procent a navíc zbankrotovali dva naši klíčoví importéři – norský a americký. Současně od toho roku začaly být evropské zimy skoupé na sníh a lyžařské podmínky. Snažili jsme se firmu okamžitě restrukturalizovat, okrájet od marketingových výdajů a soustředit se na kmenový obchod – a zdálo se, že se nám to podaří. Jenže ve stejný čas nám banka zastavila úvěrování.“ „V roce 2017 jsme byli kontaktováni ostatními oborovými hráči ohledně potenciálních akvizic; jedním z nich byl Fischer, který se nám jevil jako perfektní partner zejména stran jeho dokonalé distribuční sítě a harmonizace vzájemného produktového portfolia. V roce 2018 se ale Fischer rozhodl nakoupit pouze obchodní známku a duševní vlastnictví s tím, že značku bude řídit kompletně z Rakouska; z finského ústředí si nevzal nikoho z původních lidí. Když jsem to viděl, rozhodl jsem se odejít z vlastní značky rovněž.“
Zazněly zákulisní oborové hlasy, že značka One Way sponzorovala příliš mnoho sportovců a vyplácela jim nadstandardně vysoké odměny. S tím Andreas Bennert nesouhlasil: „Ne, většina našich sportovců měla v oboru běžné kontrakty s fixními platbami v závislosti na jejich rankingu ve Světovém poháru, plus běžné bonusy za stupně vítězů. Roční výdaje sponzorovaným osob- www.onewaysport.cz nostem byly srovnatelné jako u ostatních značek. Je ale pravdou, že jsme měli podepsané kontrakty s velkým počtem sportovců – skoro devadesáti závodníky individuálně s holemi a doplňky, plus jsme sponzorovali národní lyžařská a/nebo biatlonová družstva Francie, Kanady, Bulharska, Slovinska, Slovenska a Číny v sortimentu oblečení.“
Na hypotetický dotaz finského novináře, co by zpětně změnil, kdyby mohl, Andreas Bennert odpověděl: „Jak jsme začali čelit těžkostem vinou slabých zim, okamžitě jsme se rozhodli vyrovnat zimní a letní byznys tím, že jsme se vrhli do silniční cyklistiky – oblékli jsme dva týmy z Tour de France, jenže jsme neměli dost času, abychom kolem toho vybudovali seriózní obchodní platformu. Zůstali jsme závislí na tom, zda dobře nasněží a my potom budeme prodávat nejvýš dva tři měsíce v roce. Takže kdybych to předvídal, začali bychom s diverzifikací do letního segmentu o mnoho let dřív.“
Po víc než roce po akvizici, letos v květnu, vlastník Fischer Sports jmenoval nového ředitele značky One Way. Severin Lehner je dlouholetým zaměstnancem Fischeru, ačkoli pracoval ve sjezdařské divizi. Má-li to indikovat změnu výrobní strategie značky, či One Way bude nadále lajnovat trendy v produkci holí pro běh na lyžích a biatlon, uvidíme.
Novým ředitelem značky One Way je Rakušan Severin Lehner, dlouholetý
manažer firmy Fischer Sports
Co je však zjevné už dnes, že Fischer Sports, dlouhodobě největší a nejúspěšnější světový producent běžkařského vybavení (ale obří jméno i v rámci všech zimních sportů), se rozhodl nechat žít One Way jako samostatný brand, než aby jeho akvírovanou produkci sloučil pod vlastní značku.
Mnoho z megahvězd, které v předchozích letech excelovaly s vlajkovou lodí značky, holemi ONE WAY DIAMOND PREMIO SLG 10 v rukou, tak pokračuje i přes vlastnickou změnu dál – za všechny jmenujme italskou biatlonovou divu Dorotheu Wierer nebo Švédku Charlottu Kalla.
Současná kolekce výrobků One Way zahrnuje úctyhodných 26 modelů běžeckých holí, 16 modelů běžkařských rukavic, běžkařské brýle a řadu dalších souvisejících doplňků. Na tuzemský trh sortiment One Way dodává dlouholetý zdejší distributor značky Fischer a dalších, firma SF České Budějovice.
www.onewaysport.cz
Vždy usměvavá držitelka letošního velkého křišťálového glóbu v
biatlonu, Italka Doro Wierer a její vítězné hole SLG 10