Výbornou jízdu předvedla na Tour de Ski v kvalifikaci sprintu volně Kateřina Janatová. Ve čtvrtfinále pak svým výkonem vybojovala konečnou 18. pozici a posunula laťku svého osobního maxima opět o něco výše. „Kvalifikace se mi jela lehce, naprosto bez problémů, lyže mě podržely. V rozjížďkách si myslím, že jsem začala hodně dobře, lyže jely výborně, měla jsem dobrý pocit i po fyzické stránce. Opravdu si troufám říct, že jsem měla jedny z nejlepších lyží v mé rozjížďce,“ pochvalovala si práci servisního týmu Janatová. Ve finiši se pak ale nechala zavřít a skončila v rozjížďce čtvrtá. „Dneska to v rozjížďce mohlo být na třetí místo, ale ještě máme čas, do dalších závodů se moc těším. Loni se mi navíc v Toblachu moc dařilo, bude to fajn,“ uzavřela Janatová. Sítem kvalifikace se podařilo dostat i Petře Novákové, která v silné konkurenci obsadila 28. místo a připsala si tak na své konto body i z druhé etapy.

Kateřina Razýmová obsadila 42. pozici a Sandra Schützová brala 50. příčku. „Se sobotním závodem nejsem spokojená, čekala jsem trochu víc. Na druhou stranu je důležité mít pokoru, protože loni bych za takový výsledek v první etapě určitě byla ráda,“ přiznala Razýmová. Od páteční noci se navíc potýkala se zažívacími problémy. „Bolelo mě břicho a měla jsem pocit na zvracení. Nevíme, čím to bylo způsobené, jestli jsem něco špatného snědla nebo zda se projevila takhle ukrutně nervozita. Nikdy se mi ale nestalo, že bych byla tak nervózní, aby mi z toho bylo špatně,“ lámala si hlavu s příčinou zdravotních komplikací. „Tyto nepříjemnosti pokračovaly ještě do sobotního večera, dnes ráno jsem se probudila a už bylo všechno v pohodě. Rozhodně se na to ale nechci nijak vymlouvat, prostě to tak je. Určitě nebudu říkat, že kdyby mě nebolelo břicho, tak bych byla o deset míst vepředu. Prostě jsem takhle jela a není potřeba z toho dělat kovbojku,“ uvedla Razýmová.

Na bodované umístění se Razýmové ve druhé etapě nepodařilo dosáhnout a obsadila 42. pozici. „Ani dnes se zázrak nekonal. Nejsem zrovna dobrý sprinter, ale chtěla jsem se aspoň přiblížit té třicítce. S tím jdu do každého závodu, že chci dopadnout co nejlépe, i když to zrovna není úplně má disciplína,“ řekla Razýmová. Do dalších závodů se těší. „Čekají nás intervalové desítky. Ty intervaly jsou spravedlivější, člověk může od začátku bojovat podle toho na co má, tak doufám, že si tam zlepším náladu a výkonnostně se to bude blížit začátku sezony,“ zůstává dobře naladěná do dalších startů.

Ve sprintu volně se ani jeden z českých mužů neprobojoval mezi nejlepších třicet. Nejvýše se umístil Michal Novák na 36. pozici. „Nevím, co se dneska stalo, možná mi chyběla dynamika. Mrzí mě to. Mám dojem, že dneska byly zásadní rozdíly v rychlosti lyží,“ okomentoval svůj výsledek Novák. „Do dalších závodů jsem zvědavý. Budu trpělivý a třeba se to štětí ukáže,“ dodal. Petr Knop skončil 71. a Adam Fellner 80.

Vítězkou závodu se stala Slovinka Anamarija Lampicová před Norkou Maiken Caspersen Fallaovou a třetí Ruskou Natalií Nepryaevovou. Mezi muži dominoval Nor Johannes Hoesflot Klaebo, stříbrný skončil Ital Federico Pellegrino a bronz bral Francouz Richard Jouve.

Ještě v neděli se česká reprezentace přesune do Toblachu. Po dni volna v úterý 31.prosince pak závodníky čeká 10/15 kilometrů volně, zatímco na Nový rok se postaví na start stíhačky klasicky.


Zdroj: Svaz lyžařů ČR